שימור ותפאורה בבית האקדמיה ללשון העברית

קשת רוזנבלום מציגה ב"הארץ" את השיפוץ שעבר בית האקדמיה ללשון העברית בירושלים אותו הובילו האדריכלית שרון אברמסון ואדריכלית הנוף ורד סינגר. בית האקדמיה הוא מבנה המיועד לשימור והערותיה של קשת בנושא הן החלק המעניין בכתבה.

"עצם רעיון השימור המוקפד" כותבת קשת, "הולך נגד אחד מעקרונות המפתח של המודרניזם, והוא אמת החומר - התאמתם של החומרים, הטכנולוגיה והצורות לצרכים המדויקים שלמענם נוצרו. יש מןשימור ותפאורה בבית האקדמיה ללשון העברית האבסורד בעצם ההקפדה על פרופילי אלומיניום "דמויי" בלגי ‏(על אף שבימנו ניתן לפתוח חלונות רחבים בהרבה מן הזכוכיות הקטנות המשובצות בחזית‏), מעקות "ברוח" הקודמים ‏(למרות שאלה, כיום, לא עומדים בתקנים ונוצר צורך בשידוך פלטות זכוכית בצמוד להן‏) ואבן "כמו" פראית - כל זה דיון בפני עצמו. אולם נדמה שהצורך ב"שימור מחמיר" הומצא במיוחד בעבור מבנים כאלו, וכאשר העבודה נעשית בעדינות מרבית, תוך כבוד והבנה, התוצאה משיבה את רוחה של היצירה המקורית".
חסרונה הגדול של הכתבה הוא בפורמט של אתר "הארץ" שאינו מספק לא במספר התמונות המוצגות ולא בגודלן.

יש לציין שהאקדמיה ללשון העברית תעבור למבנה חדש על פי החלטת ממשלה מלפני כחודשיים. אלמלא היה המבנה מוגדר לשימור היה כל השיפוץ הזה מיותר וגם כך, יש חשש לא קטן שהוא יצטרך להיות מותאם מחדש לדייריו העתידיים בעוד מספר שנים.

תגובות