אדריכל פנים, ארכיטקט פנים, ארכיבישוף פנים!

"האם הציבור הישראלי מסוגל להבחין בין אדריכלים מקצועיים ומורשים, לבין מי שאינם אדריכלים אך נקראים בשמות דומים עד כדי בלבול"? שואלת נעמה ריבה בכתבה ב Xnet וממשיכה, "האם הוא יודע שאדריכל ומעצב פנים אינם אותו דבר? האם הוא יודע שהמושג 'אדריכלי פנים' הוא חסר משמעות"?

נעמה עושה לנו סדר בהגדרות החוקיות ונותנת בהם סימנים:

1. אדריכלים (בעלי תואר b.arch)
2. הנדסאי אדריכלות

3. מעצבי פנים (בעלי תואר b.des)

4. מעצבי פנים בוגרי לימודי תעודה


לכל אחד מהנ"ל יש זכויות שונות מבחינת החוק והתואר "אדריכל" מותר חוקית רק למי שמסומן כך אצל רשם האדריכלים והמהנדסים (בדיוק כמו רישום רופא במשרד הבריאות). למרות זאת יש הרגשה שכל הסיווגים האלה קצת ארכאיים. מעצבים מעולים פועלים בשטח מבלי שלמדו יום אחד והם אפילו מתכננים בניינים, כלומר עוסקים בפועל באדריכלות. הניסיון לחסום שוק על ידי חקיקה אינו מתכון להצלחה. מבחינה קונסטרוקטיבית בכל מקרה האחריות היא של הקונסטרוקטור, ומבחינה איכותית... האם מישהו מסוגל להבחין על פי הבית המתוכנן בין עבודתו של הנדסאי אדריכלות לאדריכל רשוי?

- - -

אבחנה מעניינת אפשר לגלות בתמונות בכתבה. כל מי שאינו נושא בתואר אדריכל מצולם ב"מדים השחורים של האדריכל", בעוד שהאדריכלים האמיתיים מפגינים חופש מרענן. ואגב, מם יוד קוף יוד ברקוביץ של הגששים היה לא רק אדריכל הניצחון, ארכיטקט הניצחון, וארכיבישוף הניצחון, הוא היה גם אינג'ינר הניצחון.

אדריכל פנים, ארכיטקט פנים, ארכיבישוף פנים!

תגובות