יש! בטון! ברוטליזם בבאר שבע

​​אתר חדש העוסק בברוטליזם באדריכלות הישראלית עלה לאוויר. החומר באתר נאסף על ידי האדריכלית ד"ר הדס שדר והאדריכל עומרי עוז - אמר כחלק ממהלך המיתוג של באר שבע גם מבחינה אדריכלית. "הברוטליזם הוא אתיקה אדריכלית" נכתב באתר. "אתיקה שביקשה להחצין את האמת של המבנה: אמת פונקציונאלית,  חומרית, תנועתית ומקומית.


השם "ברוטליזם" נבע מהביטוי הצרפתי:  béton brut שמשמעותו בטון חשוף. "הברוטליזם הוא ההיפך הגמור מסגנון", אומרים הכותבים, "סגנון כופה על המשתמשים מעטפת חיצונית של כללים. סגנון אופנתי - מכתיב את הלבוש. סגנון אדריכלי – מכתיב את האסתטיקה. הברוטליזם, לעומת זאת, שאף לבטל את הסגנון, ולכן ניתן לקרוא לו אתיקה אדריכלית".

__img__
אדריכלית ד"ר הדס שדר 

מומחית בהיסטוריה של השיכון הציבורי בארץ בכלל ובאר שבע בפרט. כתבה מאמרים בנושא שפורסמו בארץ ובעולם, בכתבי עת מקצועיים, היסטוריים ואקדמיים. הרצתה בכנסים אקדמיים ומקצועיים. שדר מרצה בכירה ומצטיינת בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון ובמרכז האקדמי ויצו חיפה, שם הנחתה עם פרופ' ברוך ברוך סטודיו מחקרי שעסק בברוטליזם העולמי והמקומי. 


אדריכל עומרי עוז - אמר

אדריכל פעיל, יליד העיר באר שבע, עוסק ביחסי הגומלין שבייש! בטון! ברוטליזם באר שבער והמרחב הציבורי, אמן משתתף בביאנלה הבין לאומית השניה בבת ים. ציוריו הוצגו בתערוכות שונות. כתב המגזין דומוס, בוגר הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון.

תגובות