אבן שפה - מיצב וידאו

התחדשות המרחב הציבורי בתל-אביב לקראת חגיגות ה-100 לעיר, הפכו את מרכז העיר ובה רחוב אבן גבירול וכיכר העירייה לאתר בנייה גדול, שבו פועלו במקביל החיים העירוניים השגרתיים לצד עבודות בניה נרחבות של החלפת תשתיות ושינוי פני הרחוב והצמחייה בו.


כעת מעלה האדריכלית היוצרת ורד פלוק חלקים מהמיצב שעסק בסוגיות התכנון של מרחב זה ליוטיוב ואנו יכולים לצפות בו. קליק כאן לצפייה בסרטון


מיצב הוידיאו "אבן שפה" הוצג במקור בחלל מוחשך של גלריה, עם הקרנה דו צדדית על שלושה לוחות פוליקרבונט גדולים שהיו תלויים באוויר. על המסכים הוקרנו במקביל נקודות מבט שונות ולעיתים מוכפלות על המרחב הציבורי שמשנה את פניו בשעות שונות, בחלקים טרום שיפוץ, אחרי שיפוץ ובשעות שונות של היממה תוך חשיפה נרחבת של העבודות התת-קרקעיות שנעשו בשעות הקטנות של הלילה בהן הרחוב נסגר לתנועה והפך לאתר בניה עתיר דחפורים, מנופים וכלי סלילה גדולים. בשעות אלה התקיימה בחלל העירוני פצלת ובה תושבים בבתי הקפה בילו במרחק מטרים ספורים מחפירות עמוקות שגילו את המרחב התת-קרקעי של התשתיות שהוחלפו ע"י פועלים מערביי הגליל.
__img__
סוגיות בתכנון של המרחב הציבורי בעיר מובאות בוידיאו בקולן של אדר' פרופ' יעל מוריה ממשרד מוריה-סקלי שאחראים על תכנון הרחוב מחדש ובקולן של שתי תושבות יפואיות נאהד סקיס וספא יונס. סוגיות אדריכליות, חברתיות ופוליטיות עולות מהראיונות המוצלבים ומלוות במקצב עירוני משתנה של רחוב פנוי ושקט לפנות בוקר, מול אינטנסיביות המונית שנחשפת בתיעוד הפגנות בכיכר רבין וסביבתו. 

המיצב צולם כולו במהלך חצי שנה יוני – נובמבר 2008
 
במיצב "אבן שפה" נבחנה שפת התכנון של המרחב הציבורי. והשפה הזאת רבת רבדים, ממש כמו המרחב עצמו. במיצב נעשה ניסיון לחשוף את התת-קרקעי באופן מילולי ובהשאלה ע"י חשיפת הגורמים הרבים שפועלים במרחב  מולם הופכת עבודת האדריכלות לעבודת ניהול של משא ומתן.


אבן שפה

מיצב וידאו באורך 38 דקות, של שלושה מאבן שפה - מיצב וידאונים הפועלים סימולטנית
 
בימוי, צילום ועריכה: ורד ועדו פלוק
ראיונות: אדר' ורד פלוק
מוזיקה מקורית: עדו פלוק
תערוכת יחיד "אבן שפה" הוצגה בגלריה בבית האדריכל במהלך דצמבר 2008 – ינואר 2009
אוצרת: אדר' שלי כהן. מתוך הסדרה מקומי
בחסות: עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל, משרד המדע התרבות והספורט, עיריית תל-אביב-יפו, קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, חברת פוליגל.


לצפייה ביוטיוב קליק כאן.

תגובות