לראשונה תחום התכנון לגיל השלישי מגיע לאקדמיה

התכנון האדריכלי של דיור מוגן והשפעתו על איכות חיי הדיירים– זו הכותרת של אחד הפרקים המרשימים בספר ראשון מסוגו שיצא לאור בימים האחרונים, בעריכת פרופ' אסתר יקוביץ' מהחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת בן גוריון.

הפרק מציג לראשונה מגוון אמצעי תכנון שנועדו להתאים את הדיור המוגן לצורכי האוכלוסייה המבוגרת באופן המשפר משמעותית את איכות החיים הפיזית והמנטאלית, ומציג גם מחקרים מן העולם המעידים על יכולת התכנון להשפיע אף על תוחלת החיים.

בפרק מובאת סקירה של תכנון דיור מוגן בעולם ובישראל ותחזיות לעתיד. בין היתר מוצגים נתונים המראים כיצד תורם התחום גם לכלכלת הישובים בהם מוקמים בתי דיור מוגן, המספקים מספר רב של מקומות עבודה ואפשרויות לשילוב הדדי של תושבי הקהילה ודיירי הפרויקט. הפרק נכתב על ידי דנית שנהב בשיתוף עם ד"ר אסף בקר מאוניברסיטת בר אילן. דנית שנהב, אדריכלית מובילה בתחוםלראשונה תחום התכנון לגיל השלישי מגיע לאקדמיה הדיור המוגן, אחראית לתכנונם של מספר פרויקטים שכבר פועלים בישראל ונוספים שייפתחו לקהל בשנים הקרובות. 

הפרק מציג היבטים ייחודיים העומדים בבסיסה של מלאכת התכנון עבור אוכלוסיית הגיל השלישי. המחברים סוקרים את התפתחות הדיור המוגן והשינויים שחלו במאפייניהם של האנשים המבקשים לגור בדיור מוגן, ודנים בהשפעות השינויים הללו על בניית דגמים שונים של דיור מוגן. בפרק ישנו גם תיאור של מכלול הגורמים התכנוניים שיש להביא בחשבון כדי לשוות לדיור המוגן דמות של בית שיש בו כדי לתת מענה לצורכיהם השונים והמשתנים של דייריו. דגש מיוחד מושם על סדרת אמצעים שנועדו להקל על הדיירים בשלב זה של חייהם ולאפשר להם להמשיך את חייהם בסיפוק, בהנאה, בנוחיות ובביטחון.

הספר בו נכלל הפרק מיועד לאנשי מקצוע בתחום הגיל השלישי וכן לסטודנטים הלומדים בתכניות להכשרה בתחום, כמו גם אלו הלומדים לתארים מתקדמים בלימודי הזקנה באוניברסיטאות ובכתיבתו לקחו חלק מטובי אנשי המקצוע בארץ, הן מהאקדמיה והן מהפרקטיקה.

 

לדברי אדריכלית דנית שנהב, כנען שנהב אדריכלים: "תחום התכנון הינו חלק מהותי ממכלול האספקטים המשפיעים על חייהם של בני הגיל השלישי, והגיע הזמן שהנושא ייכנס לשיח האקדמי. לתכנון נכון ישנה השפעה מכרעת על איכות החיים של דיירי הדיור המוגן, על בריאותם ועל מצבם הנפשי ואני שמחה לחלוק מניסיוני להעשרת הגורמים העוסקים בתחום והסטודנטים שעומדים להיכנס אליו. אני מאמינה שבעתיד הקרוב נושא התכנון ישתלב ואף יתפוס מקום רחב יותר בתחומי הלימוד של הגיל השלישי ". 

תגובות