אחד על אחד - אפרת מאירי

השבוע במדור אחד על אחד של אתר saf אנו משוחחים עם האדריכלית אפרת מאירי.
אהלן אפרת, ספרי לנו בבקשה קצת מי את ומה הפעילות של משרדך?
אני בעלת משרד אדריכלות ישראלית המתמחה בבניה בישובים כפריים וקיבוצים התמחות בבניה ירוקה - מתקדמת המשרד עוסק בתכנון בתים חדשים ועיצוב פנים, שיפוצים ותוספות בניה ורישוי חריגות בניה.

מה הביא אותך לעיסוק בתחום?
מגיל צעיר ידעתי שאעסוק בתחום אשר נותן משמעות לאנשים אחרים. החיים בקיבוץ בשנות ה 80-90, שבו הזהות האישית מתבטלת, תרמו לחיפוש שלי אחר עיסוק מרחבי שייטיב עם איכות החיים של האנשים, עיסוק שמתאים לחזון שלי כי לכל אדם יש מקום לביטוי עצמי. המשרד שלי אדריכלות ישראלית – סטודיו לתכנון אדריכלי ועיצוב. משרדי מתמחה בתכנון בתים למשפחות צעירות הבוחרות לגור בסביבה כפרית כדוגמת קיבוצים מופרטים ומושבים. בעבודתי אני מפתחת סגנון עיצובי ישראלי השואב את תכניו מכור ההיתוך הישראלי, ומשלב בתוכו אלמנטים שונים המושפעים מהמקום, האנשים והטעם האישי.

איזה מסלול לימודי עברת בדרכך לפעילות בתחום?
למדתי אדריכלות במכללת ויצ"ו חיפה וכן באוניברסיטת Delft שבהולנד. לאחר לימודי השתלמתי בקורסים שונים בנושאי בניה ירוקה וכן הכשרות מקצועיות שונות בתחומי התכנון השונים. בכל שנות עבודתי אני כל הזמן לומדת, בעיקר לומדת ומתפתחת מפרויקט לפרויקט, מתוך רצון וכוונה להשתפר.

מהו תהליך העבודה שלך מול הלקוח?
הליך העבודה שלי הוא הליך כולל, משמע אני מנהלת את כל הליך התכנון של הלקוח.  מהשלב הראשון של התכנון, דרך שלב הרישוי והעבודה מול הוועדה לתכנון ושאר גופי הרישוי, ועד הוצאת תוכניות עבודה, מכרזים לקבלנים, וכמובן פיקוח עליון עפ"י חוק. במשרדי איני מגבילה אתאחד על אחד - אפרת מאירי לקוחותיי במספרי דגמי התכנון והחלופות. רוב העבודה היא אינטראקטיבית, כך שנכסך זמן רב ללוקחות. הפרויקטים מנוהלים בשלמותם דרך המשרד ולא ע"י גורמים חיצוניים.

ספרי לנו על פרויקט אחד יוצא דופן וייחודי שעשית 
כל פרויקט הוא מיוחד, מה שמייחד אותו הם האנשים, כי בסופו של יום בית זה בית, זה בית. אך האנשים החיים בו הם אלו שעושים אותו מיוחד. זכור לי פרויקט בקיבוץ בצפון, לזוג מבוגר, בו בעלת הבית עברה שינוי של 180 מעלות, מאישה חששנית, לאישה דעתנית אשר ניהלה כמעט לבד את אתר הבניה.

מניין את שואבת השראה?
האדריכל רוב קרייר Rob krier האדריכל לואיס בראגן Luis Barragánהאדריכל אלוור אלטו Alvar Aalto אדריכלות מקומית - וורנקולרית אדריכלות מודרנית ועכשווית, אדריכלות בקיבוצים ואדריכלות אקלקטית של שנות ה 20-40 בארץ ישראל

מהו הקו העיצובי / תכנוני המנחה אותך?
תכנון חייב להיות בראש ובראשונה פרקטי ופונקציונלי. אחר כך מגיע העיצוב, בית המתוכנן באופן לא שימושי ולא נח לבעלי הבית, הוא פשוט בית לא טוב, המבנה חייב להיות גמיש ובר שינויי עפ"י השינויים שעוברים על אורחות המשפחה המתגוררת בו. על תכנון טוב ויעיל ניתן להלביש כל סוג של סגנון ועיצוב. אדריכלות היא מקצוע אופטימי הקובע את סגנון החיים של המשתמשים בבית ולכן יש להמנע מתכנון גרוע של בתים, כזה שאינו ידידותי למשתמשים בו.

יש לך עצת זהב לסטודנטים בתחום?
ליהנות מהלימודים ולהתנסות בכמה שיותר סגנונות והשפעות תכנוניות, כי בחיים המקצועיים, אין כל כך הרבה מקום ל'ניסוי ותהייה' עיצובי

מה מאפיין את האדריכלות עיצוב הפנים בישראל לדעתך?
תחום הבניה הפרטית מושפע משני סגנונות עיצוב עיקריים : 1. העיצוב המודרני העכשווי 2. עיצוב כפרי רומנטי, עם השפעות מקומיות של אדריכלות ים-תיכונית או מסורתית

מה לדעתך יהיה הטרנד הבא?
אני מאמינה כי יותר ויותר משפחות יפנו לשיטות בניה מתקדמות, תוך שילוב של סגנון האדריכלות המודרני-עכשווי, ופיתוח ועידון של הסגנון הכפרי.

אפרת מאירי - אדריכלות ישראלית

תגובות