נושאים בתכנון עירוני. #1 העיר והרכבת

נושאים בתכנון עירוני, דיון #1. העיר והרכבת

19/01/2017

בשעה 18:00

כְּבָר סִדַּרְנוּ כָּאן רַכֶּבֶת
בּוֹאוּ יְלָדִים לָשֶׁבֶת
הַקַּטָּר כְּבָר מְצַפְצֵף
לֹא יִסַּע מִי לֹא יֵשֵׁב


ממשלת ישראל משקיעה בשנים האחרונות סכומי כסף משמעותיים בהרחבתה של מערכת הרכבות בישראל - רכבת העמק, הרכבת המהירה לירושלים, חשמול הרכבת, ועוד. הרכבת נתפסת כמרכיב מרכזי במערכת התחבורה הציבורית בישראל, ככלי לפיזור אוכלוסין, להפחתת מחירי הנדל"ן, ל-'ביטול הפריפריה', ושאר נושאים פוליטיים. אולם ברמה העירונית, הרכבת נתפסת לא אחת כגורם חיצוני - תחנות הרכבת החדשות אינן משולבות במרקם העירוני אלא ממוקמות לרוב בשולי הערים (מלבד ירושלים, אשר בה לחצים פוליטיים אפשרו השקעה משמעותית במנהור), והתחנות הקיימות מהוות 'חורים שחורים' בתכנון העירוני, נקודות נפרדות ומופרדות מהעיר שאינן משתלבות בו בצורה טבעית.

ערב זה יעסוק בדרכים שבהן הרכבת מתערבת או יכולה להתערב בעיר, ולהשפיע - לחיוב או לשלילה - על חיי העיר ותושביה לא רק כאמצעי לצאת ולהיכנס ממנה ואליה, אלא ככוח לפעילות אורבנית. 
בחלקו הראשון של הערב, יציג פרופ' יורם שיפטן (ראש המכון לחקר התחבורה, הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, הטכניון) סקירה התפתחותה של הרכבת בישראל ובהשוואה לעולם, לאחריה יציג ראובן קוגן (סמנכ"ל תשתיות, רכבת ישראל) את תוכניותיה של רכבת ישראל בשנים הקרובות.
בחלקו השני של הערב, תוצגנה התייחסויות להשפעתה הקיימת והאפשרית של רכבת ישראל על חמש ערים - עפולה, חיפה, ירושלים, לוד ושדרות. בסיום הערב ייערך דיון עם הקהל.

דובריםנושאים בתכנון עירוני. #1 העיר והרכבת

p>

פרופ' יורם שיפטן // ראש המכון לחקר התחבורה, הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, הטכניון
ראובן קוגן // סמנכ"ל תשתיות, רכבת ישראל
אדריכלית דניאלה פוסק // מתכננת מחוזית, מחוז המרכז
אדריכל עמי שנער // מן - שנער אדריכלים ומתכנני ערים
רונן סגל // סגן מתכננת המחוז, מחוז חיפה
(משתתפים נוספים יעודכנו בימים הקרובים)

סדר יום

סדר יום מפורט יעודכן בימים הקרובים

משתתפים

>>> פרופ' יורם שיפטן // ראש המכון לחקר התחבורה, הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית, הטכניון
יורם שיפטן הוא פרופסור להנדסה אזרחית וסביבתי בטכניון, וראש המכון לחקר התחבורה. נושאי המחקר וההוראה שלו  מתמקדים בהתנהגות תחבורתית בדגש על מודלים מבוססי-פעילות ותגובה למדיניות, מערכת היחסים המורכבת בין תחבורה, סביבה ושימושי קרקע, כלכלת התחבורה והערכת פרויקטים. הוא העורך של כתב העת Transport Policy והיה יו"ר ארגון International Association of Travel Behavior Research. הוא חבר במגוון ועדות וגופי מחקר בינלאומיים בנושאי חקר התחבורה. הוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת MIT, פרסם עשרות מאמרים והיה עורך משותף של ארבעה ספרים בנושאי תחבורה.

>>> ראובן קוגן // סמנכ"ל תשתיות, רכבת ישראל

>>> אדריכלית דניאלה פוסק // מתכננת מחוז המרכז, מנהל התכנון
אדריכלית דניאלה פוסק בוגרת תואר ראשון ושני באוניברסיטת דלפט, הולנד. בין תפקידיה כיהנה כאדריכלית מבני ציבור ושימור בעיריית דלפט, אדריכלית העיר תל-אביב יפו ומהנדסת העיר הרצליה. כיום, מכהנת דניאלה כמתכננת מחוז מרכז המשתרע מ"חדרה עד גדרה" (למעט מחוז תל-אביב) ומונה כ-52 רשויות עירוניות, כ- 200 מושבים וקיבוצים ומתגוררים בו כ- 2.2 מיליון תושבים. בנוסף מלמדת דניאלה בלימודי תואר שני לעיצוב אורבני באקדמיה לאדריכלות בבצלאל.

>>> אדריכל עמי שנער // מן - שנער אדריכלים ומתכנני ערים
אדריכל עמי שנער, בוגר הטכניון (1976). יחד עם שותפו אמיר מן, אחראי משרד מן שנער אדריכלים מתכנני ערים משנת 19911 לסדרה של תכניות עירוניות רבות-היקף וביניהן חזית הים העירונית בחיפה, תכניות מתאר לבאר שבע, אשקלון ועפולה. המשרד מרכז כיום את תכנון שדה התעופה החדש בתמנע, מרכז עזריאלי על תחנת רכבת ראשונים, הפולינום בחיפה והספריה הלאומית בירושלים.
www.mann-shinar.com

>>> רונן סגל // סגן מתכננת המחוז, מחוז חיפה

צילומים באדיבות אמיר מן - עמי שנער אדריכלים מתכנני ערים.
צלמים: שדרות - מבט (גל דרן), שדרות לילה (יעל אנגלהרט), שדרות תצ"א (אלבטרוס), תחת ראשונים (קבוצת עזריאלי), תכנית עפולה (מן שנער אדריכלים)


באדיבות זהזהזה גלריה לאדריכלות
לפרטים והרשמה

תגובות