על הקריה הצבאית (מחנה רבין) סיפור מקום, דיון #10

על הקריה הצבאית
(מחנה רבין)

סיפור מקום, דיון #10

29/3/17, בשעה 19:00


דוברים (לפי סדר הא'-ב')

אדריכל אלן אהרונוף, אדריכל יצחק חלפון // א.י. אדריכלות ובינוי ערים
אמנון האן // מנכ”ל עמותת “ידידי הסיסים”, פעיל סביבתי
אדריכל ברוך יוסקוביץ // אדריכל ומתכנן עירוני, לשעבר מהנדס העיר תל אביב יפו
אדריכל דביר דייטש // אדריכל ראשי, משרד הבטחון
אדריכל יוסף אסא // יוסף אסא אדריכלים ומתכנני ערים
ד”ר ניר מן // עורך כתב העת ‘עלֵי זיִת וחרב’, חוקר תולדות הקריה והמטכ”ל (1939–2017)
ד”ר עמירם אורן // גיאוגרף, איש ידיעת הארץ ומורה דרך מוסמך
אדריכל רונן כינורי // מנעד - מקום | נוף | עיר | אדם
מהנדס שי וקסמן // מהנדס אזרחי, אל”מ (מיל.), לשעבר מפקד מרכז הבינוי של צה”ל
אדריכלית שרי מרק // דוקטורנטית באונ’ חיפה, יועצת השימור של משרד הביטחון 
(מידע על משתתפים נוספים יעודכן בהקדם. בהמשך הדף ניתן למצוא מידע מפורט יותר אודות הדוברים השונים)על 'סיפור מקום'

ערב זה הינו ניסיון לספר סיפורו של מקום שהוא חלק מהמרחב הפיזי והתודעתי שלנו. מקום אשר גם אם מעולם לא ביקרנו בו, יש לנו דעה עליו. מקום אשר גם אם איננו מכירים אותו על בוריו, או בכלל, הוא מייצג עבורנו חלק מהעולם הממשי והמדומיין שבו אנו נעים ובתוכו אנו פועלים.
בערב זה, יוזמנו כ- 15 דוברים שונים לספר כל אחד בקצרה אודות המקום, כאשר לכל דובר מוקדשות 5 דקות. לחלקם המקום הוא בית, וחלקם אורחים בו. חלקם דיירים, חלקם בעלי עסקים, חלקם עובדים בו או איתו, חלקם אורחים לרגע. כל דובר מתבקש להציג מנקודת מבטו את המקום באופן אשר נראה לו בניסיון לייצר מארג שיחות ונקודות מבט המתאר את השילוב בין הפיזי לרעיוני אשר יוצרים מקום.
הערב התשיעי בסדרה יעסוק בתחנה המרכזית החדשה..


על משתתפים:


אדריכל אלן אהרונוף, אדריכל יצחק חלפון // א.י. אדריכלות ובינוי ערים
אדריכל יצחק חלפון הוא בוגר הטכניון (19844). בתקופת התמחותו עבד על משרד פרויקטים במשרד 'כרמי אדריכלים', וביניהם בית המשפט העליון ושכונת גילה בירושלים. בין השנים 1989-19944 עבד והשתלם במגוון פרויקטים בתחום הדיור ומבני משרד בברן, שוויץ, במשרד Meister Architekten. עם שובו לישראל, השתלב כאדריכל בכיר במשרד 'אורי שטרית אדריכלים', אותו ניהל למעלה מעשר שנים. בתחום זה עסק בעבודה תכנונית על כל היבטיה במגוון רחב של פרויקטים בתחום של בניה ציבורית, מגורים, תכניות מתאר ובינוי ערים וביניהן היכל התרבות במעלות תרשיחא, המרכז ליהדות מתקדמת בת"א-יפו, פארק טדי, תכנית לפינוי שדה התעופה באילת, ועוד.

אדריכל אלן אהרונוף הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני באדריכלות מאוניברסיטת UCLA, שם למד בין היתר אצל  Charles Moore ו- Frank Israell. במסגרת לימודיו קיבל מלגה לחקר השפעת האקלים על ארכיטקטורה בהנחייתו של פרופ' ברוך גבעוני במכון לחקר המדבר בשדה בוקר. לאחר לימודיו עבד במשרד Kohn Pedersen Fox בניו יורק כשלוש שנים. עם עלייתו לישראל עבד במשרעל הקריה הצבאית (מחנה רבין) סיפור מקום, דיון #10ד כרמי אדריכלים כמעצב בכיר לפרויקטים של דיור ותחבורה, ובעיקר בבניין בית המשפט העליון בירושלים. בעשרים השנים האחרונות, עוסק אלן בתכנון מגוון מבנים בתחומי המגורים, מבני ציבור, בתי כנסת ומבני ספורט רב-תכליתיים. בעבודתו הוא שיתף פעולה עם מגוון משרדים בולטים בישראל ובחו"ל, ביניהם ספדי אדריכלים ו- Arup בעבודה על מרכז רבין בתל אביב, ברחנא אדריכלים בתכנון היכל בית המשפט בבאר שבע, ועוד.
www.ai-arch.net


אמנון האן // מנכ”ל עמותת “ידידי הסיסים”, פעיל סביבתי
פעיל סביבתי העוסק בהתנדבות במגוון פעילויות לשמירה על ציפור נודדת מיוחדת במינה שמספריה בארץ ובעולם בירידה חדה והיא נכנסה לרשימת המינים בסיכון קיומי.
www.sisim.co.il


אדריכל ברוך יוסקוביץ // אדריכל ומתכנן עירוני, לשעבר מהנדס העיר תל אביב יפו
בוגר הטכניון באדריכלות ותאר שני בתכנון עירוני באוניברסיטת קולומביה, בעיריית תל אביב הקמתי וניהלתי את אגף תכנון ערים במשך כשמונה שנים, ואח"כ כיהנתי בתפקיד מה"ע חמש שנים. עוסק בעיקר בתכנון עירוני ובתכנון מתארי – כוללני. בין היתר נציג האדריכלים המהנדסים והמתכננים במועצה הארצית לתכנון ובניה.

אדריכל דביר דייטש // אדריכל ראשי, משרד הבטחון
www.haaretz.co.il/gallery/architecture/.premium-1.3092731

אדריכל יוסף אסא // יוסף אסא אדריכלים ומתכנני ערים
www.assa.co.il


ד”ר עמירם אורן // גיאוגרף, איש ידיעת הארץ ומורה דרך מוסמך
עסק בגאוגרפיה היסטורית של ארץ ישראל משלהי המאה ה-19 ובמשך תקופת היישוב בזמן השלטון הבריטי בזמן בלימודי תואר הראשון והשני ובמשך מספר שנים נוספות. מאז 1988, תחום התמחות הוא הקשר בין ביטחון ובין גאוגרפיה ובדגש על הממשק ויחסי הגומלין בענייני קרקע, מרחב וסביבה בישראל בין הצבא ומערכת הביטחון ובין המדינה והחברה. הקים ומפעיל את האתר "ארץ בחאקי". בעיסוקו משלב בין מחקר, דיון והוראה אקדמיים ובין העשייה, בעיקר שירות במשך עשור במטה הכללי (1988- 1998) בענייני תשתית ופריסה. עם תום השירות הצבאי, כתב עבודת דוקטורט על הקשר בין צבא ובין קרקע ומרחב במלחמת העצמאות ובשנותיה הראשונות של המדינה. לאחר מכן החל לפעול כחוקר עצמאי. כתב ספרים ("ארץ בחאקי" ו"שטחים מגויסים"), ערך מספר קבצים ("צבא שיש לו מדינה", "מרחב הביטחון", ו"ביטחון ותכנון"), פרסם מאמרים רבים, השתתף והרצה בימי עיון בכנסים אקדמיים וכנסים מקצועיים וסייע בהתנדבות לסטודנטים ואחרים. בנוסף ניהל וארגן שתי קבוצות דיון בין תחומיות שפעלו במכון ון ליר בירושלים; ייעץ למערכת הביטחון בענייני תכנון תשתית ופריסה; היה חבר צוות ארגון סדנת החשיבה בנושא "ישראל 2048", עסק בהוראה כעמית הוראה, מורה מן החוץ ומנחה במספר מוסדות. בספטמבר 2011 התחיל לטייל בארץ עם אופניי שטח. בקיץ 2015 הקים אתר ייעודי הנקרא "עמירם במשעולי ישראל" ובו תיעוד הכולל מלל, מפות ותצלומים על אזור הטיול, המסלול והמקומות לאורכו.
www.amiramoren.com


אדריכל רונן כינורי // מנעד - מקום | נוף | עיר | אדם
אדריכל רונן כינוכי הוא בוגר ביה"ס לאדריכלות באוניברסיטת ת"א, ושותף עמית ב"מנעד – מקום, נוף, עיר, אדם". אחראי על מספר פרויקטים, ביניהם תחום העיצוב העירוני בתכנית המתאר של ת"א-יפו (תא/5000), תכנית המדיניות למחנה רבין (הקריה הצבאית), תכנית המדיניות לשידרת הקריה, תכנית מדיניות לרחוב הרברט סמואל ותכנית האב לשבילי האופניים בעיר.
www.minadd.com


מהנדס שי וקסמן // מהנדס אזרחי, אל”מ (מיל.), לשעבר מפקד מרכז הבינוי של צה”ל
מהנדס אזרחי (הידוע בישראל חסרת החוקים לנושאים שבעדיפות ותקנות בהתאם כ-"מהנדס בניין"), בוגר הטכניון חיפה (1976) ובוגר קורסים בתחומי מנהל ותעשיה לרבות ניתוח מערכות.
שי שירת בצבא קבע בתפקידים מקצועיים בכל התחומים של הבניה והתשתית – עבודת המטה, ניהול פרוייקטים, ניהול נכסים ומקרקעין עד תפקיד הראשון במעלה – מפקד מרכז הבינוי של צה"ל בדרגת אלוף משנה. משמש גם כיום כאל"מ במיל' בתפקיד מיוחד.
לאחר שחרורו, מונה למנכ"ל חברת "בינוי ותשתית", חברת בת בקבוצת ברן, אותה הקים וייסד, ושימש בתפקד זה כתשע שנים. במסגרת החברה נגע במגוון רחב של פרוייקטים לאומיים – נתב"ג 2000, הרכבת הקלה ירושלים ותל אביב, נמל חיפה, נמל אשדוד צפון (פרויקט אותו ניהל באופן אישי מספר שנים), בתי סוהר, מסילות רכבת ומתחמי רכבת, חישמול רכבת ישראל (אותו אף ניהל באופנים שנים בתקופות שונות) ועוד.
כיום שי הוא יועץ עצמאי בתחום ניהול פרוייקטים, אפיון הנדסי של פרוייקטים ויועץ לחברות לתחום הבניה והתשתית וכן מרצה בתחום ניהול פרוייקטים ובקורסים של הכשרת משתלמים לנושא זה.


אדריכלית שרי מרק // דוקטורנטית באונ’ חיפה, יועצת השימור של משרד הביטחון 
אדריכלית ודוקטורנטית בחוד ללימודי ארץ ישראל אוניברסיטת חיפה, בנושא פריסתם של המחנות הבריטיים בארץ כול תקופת המנדט. יועצת השימור של משרד הביטחון, ובשותפות עורכת תכנון השימור בתכניות מתאריות ועורכת תיקי תיעוד בקיבוצים ובישובים שונים ברחבי הארץ.


באדיבות אתר האינטרנט של זהזהזה גלריה לאדריכלות

לפרטים נוספים לחצו כאן

תגובות