שיקום קווי ביוב

קווי הביוב הם אחד הפיתוחים החשובים ביותר בעיר המודרנית שאיננו נתקלים בו במהלך היום אך ללא ספק עושים את עבודתם נאמנה מתחת לפני השטח (תרתי משמע). כל כך טוב שאנו נוטים לשכוח בכלל שהם קיימים – עד שמתרחשת תקלה.

תקלה במערכת הביוב יכולה להתרחש כתוצאה משלל גורמים – החל בסתימה שגרתית שניתן לפתור אותה באמצעות אינסטלטור או רכב ביובית במקרים קשים יותר ועד לתקלות מורכבות הרבה יותר כגון חדירת שורשים למערכת הביוב ונזקים פנימיים שעד לפני מספר שנים לא רב, היו מצריכים את החלפת צנרת הביוב – פעולה שמלווה בחפירה, הריסה ושיקום של הצנרת והסביבה וזה לפני שהעלנו את ההוצאות הכספיות הגבוהות שנלוות לתהליך.

אם גם אתם סובלים מצנרת ביוב ישנה ורעועה, כדאי שתכירו את הפתרון שיכול לחסוך לכם המון זמן, כסף ואת הנזקים הנלווים להחלפת קווי ביוב – התוצאה אם תהיתם – זהה במרבית המקרים להקמה של קווי ביוב חדשים.

סתימות בביוב

רוב השפכים הזורמים במערכת הביוב לא מהווים בעיה וזורמים באופן תקין אל אגני הניקוז ומכוני הטיהור. אבל אל מערכת הביוב מסתננים גם גורמים לא רצויים שגורמים לו להיסתם. כך למשל, חלקי פלסטיק ומתכת ושאריות שומן מצטברים בצידי הצינורות וגורמים להם להיסתם ושורשי עצים נמשכים אל המים והדשן שבביוב וגורמים לסתימות ואף להרס הצינורות.

תחזוקת קווי ביוב

כאשר נוצרת סתימה יש צורך לפתוח אותה אך לפעמים הנזק חמור עד כי כך עד שיש צורך בהחלפה או שיקום של הצינורות. מצב שכזה נובע בעיקר בקווים ישנים שניזוקו בעקבות חדירה של שורשי עצים (תופעה נפוצה מאוד בישראל).

במקומות שמועדים לפורענות שכזו, עומדות בפניכם שתי אפשרויות:

האפשרות הראשונה – תחזוקה תקופתית מונעת

בקווי ביוב ישנים שנוטים להסתם מסיבות שונות, יש לבצע תחזוקה תקופתית מונעת אחת לחצי שנה – שנה באמצעות ביובית הכוללת אמצעים מיוחדים שנועדו להתמודד עם בעיות שונות בביוב.

צינור מים בלחץ גבוה שוטף ומנקה את הצינורות מגושים שנתקעים וסותמים אותו וסיב אופטי מיוחד ממפה את מערכת הצינורות ומגלה היכן נמצאות הבעיות.

תחזוקה נאותה וסדירה של מערכת הצינורות יכולה למנוע היווצרות בעיות במערכת הביוב אך גם עם תחזוקה מסודרת, ישנם מקרים שבהם הצינורות במצב רעוע שלא מאפשר תחזוקה ראויה באופן יעילשיקום קווי ביוב

או במצבים שניקוי קווי הביוב עם ביובית כבר אינו פותר את הבעיה לאורך זמן.

אם ברצונכם לפתור את הבעיה אחת ולתמיד בלי להרוס את הצמחייה בחצר או את המדרכה, כדאי שתכירו את הדרך החדשנית והיעילה לשיקום קווי ביוב בתוך זמן קצר.

שיקום קווי ביוב בצורה מתקדמת

רבים טועים לחשוב שאם יש בעיות במערכת הביוב יש צורך להחליף צינורות ולחצוב בקרקע כדי להגיע אל הביוב ולטפל בו. אולי כך היה בעבר אך כיום קיימות שיטות מתקדמות שמאפשרות שיקום קווי ביוב באופן נוח הרבה יותר.

שיקום קווי ביוב מתחיל בצילום צנרת דיגיטלי המאפשר למפות את מערכת קווי הביוב ולהבין מהי הבעיה ומהי הדרך הטובה ביותר להתמודד אתה.

אם מדובר בסתימה סטנדרטית, תיעשה שטיפה בלחץ גבוה שתשחרר את הצינור והכל ישוב למקומו בשלום, אך לעתים מדובר בנזקים גדולים יותר כדוגמת צינורות סדוקים וכדומה ואז יש צורך להשתמש באמצעים  אחרים, בהתאם לסוג הבעיה.

אם חדרו לצנרת עצמים גדולים וכבדים כמו ברזלים, חלקי בטון ועוד, יעשה שימוש בציוד רובוטי מתקדם שיוחדר לצינור ויסיר את המפגעים. גם אם העצמים גרמו לחורים בצנרת אין זה אומר שיש צורך להחליף אותה. החלפה של הצנרת עשויה להיות מעט מסובכת, והיא פרוצדורה שנשמרת למקרי קיצון.

חשוב לציין שהשיטה הבאה שתתואר לפניכם נמצאה יעילה במיוחד לתופעה הנפוצה שתיארנו – חדירת שורשים למערכת הביוב.

מדיבורים למעשים

את החורים והסדקים ניתן לסתום היום בעזרת תותב פולימרי, תערובת של חומרים המוחדרים לצינור באמצעות מכשיר דמוי בלון. הבלון מתנפח במקום בו מצוי הסדק ומצמיד את  החומר הפולימרי לדפנות הצינור ואוטם אותו.

בסיום התהליך החומר מתקשה ומערכת הצינורות יכולה לחזור ולתפקד, כשהבלון מוצא מהצינור, כמובן.

החלפת צנרת בשיטת השרוול

ובכל זאת, ישנם גם מקרים המחייבים החלפת צנרת. כך, למשל, אם הסדקים בצנרת מרובים מאוד יהיה מסובך  מדי לסתום כל סדק בצורה נקודתית ויהיה קל יותר להחליף את הצנרת כולה. סביר להניח שכשאתם שומעים את צמד המילים "החלפת צנרת"  אתם מיד חושבים על חפירה באדמה הכוללת רעש, לכלוך ובלגן רב לאורך ימים, אבל האמת היא שהחלפת צנרת לא חייבת להיות מסובכת כל כך.

שיטת השרוול מבוססת על החדרת שרוול פולימרי הנצמד לדפנות הצינור. שימוש בשיטה הזו אינו פוגע בתשתיות ובסביבה ונעשה בצורה פשוטה ויעילה.

כמה זה עולה? הרבה פחות מהחלפת צנרת שלמה

כל אחת מצורות שיקום מערכת הביוב שתוארו לא רק מצמצמות משמעותית את עגמת הנפש והבלגן אלא גם חוסכות לכם כסף.

במקום לחפור ולחצוב באדמה, להפריע לתנועת התושבים ולגרום לאנדרלמוסיה ניתן לפתור את בעיות הצנרת בצורה מהירה ויעילה. הפתרונות הטכנולוגיים מסייעים לשקם קווי ביוב בצורה מהירה ונוחה תוך מינימום פגיעה ומקסימום יעילות.

המדובר בשיטות מוכחות שמיושמות בהצלחה בישראל כבר במשך שנים כך שהרבה יותר מסביר שהן יוכלו לפתור לכם את הבעיה במחיר נמוך משמעותית וב-10% מהזמן שדרוש.

תגובות