אחד על אחד - דבורה אלבו בן נון

אחד על אחד - דבורה בן נון
השבוע מדור אחד על אחד מציג לכם את מעצבת הפנים המנוסה דבורה אלבו בן נון
-

היי דבורה, איזה כיף לארח אותך, בתור התחלה נשמח שתספרי קצת לקוראי המדור על עצמך ועל פועלך:

מי אני? אני אוהבת אנשים, ויש לי שלושה ילדים מדהימים.
אני מתעסקת בעיצוב פנים וסטיילינג, בעלת ניסיון של מעל 20 שנה, כמעט כל חיי עסקתי במקצוע המדהים הזה והוא ממלא את כל ישותי, אני חיה ונושמת עיצוב פנים ויש לי ניסיון נרחב בתחום.
למדתי נגרות שנה וגם התמחתי בנגריה, למדתי פאנג שוואי והפכתי למאסטר בנושא, עבדתי בחברת מטבחים מספר שנים ולכן יש לי הרבה ידע בנושא, למדתי על תאורה וצבעים, ביקרתי בתערוכות וירידים, כל מה שקשור בנושא, אני שם.
כיום אני מעצבת בתים, דירות, קליניקות, משרדים ועסקים, קמה כל בוקר עם חיוך ומאושרת מכל רגע.

מה הביא אותך למקצוע הזה?
כל חיי, מהרגע שאני זוכרת את עצמי, אהבתי והייתי משתאה מכל דבר הקשור לעיצוב בכלל ולעיצוב הבית בפרט, מגיל צעיר מאוד נתנו לי יד חופשית ליצור ולעצב, ציירתי, עשיתי עבודות יד, בישלתי ואפיתי, תפרתי, וגם עיצבתי את הבית, אם זה החדר שלי ששופץ מספר פעמים או הבית בכלל.
אני זוכרת שבתיכון, למדתי עיצוב הבית, כך זה נקרא אז, בהתכתבות. היו ימים...
לכן, ללכת וללמוד עיצוב פנים היה מובן מאליו, אולם, החיים לקחו אותי למקומות אחרים, למדתי עיצוב פנים רק כשהפכתי לאמא ולמרות הקשיים, סיימתי בהצטיינות, מאז זה מה שאני עושה וזה ממלא את כל חיי.

איך היה תהליך ההכשרה שלך בדרך לעיסוק בתחום?
סיימתי את לימודי באורט קריירה, לפני 23 שנים והניסיון שרכשתי הוא רב, בהמשך עברתי שנה קורס מטעם משרד העבודה בנגרות והתמחתי שנה נוספת בנגריה פרטית.
וכל זה על מנת להבין את עולם העץ, לדעת לשרטט פרטים מדויקים והגיוניים.
תוך כדי עבודתי בעיצוב פנים למדתי והפכתי למאסטר בפאנג שואי, נושא שמלווה אותי לאורך תכנון הבתים או המשרדים, נושא הצבעים קרוב אלי ולכן למדתי את תורת הצבעים, התמחתי בכל הקשור למטבחים על ידי עבודה בחברת מטבחים.
לאחרונה גם עברתי קורס מקצועי של התאמת תאורה וחשמל לחללים, בתים וכדומה.

כאשר מגיע לקוח שבחר בך לעצב עבורו דירה או כל חלל אחר, איך מתנהל תהליך העבודה מולו?
ראשית, חשוב לי להכיר את הלקוחות, בין אם זה בית, דירה, משרד או קליניקה, עליי להבין מה הצרכים שלהם, ממש "להכנס ללקוחות מתחת לעור" על מנת שאוכל להבין מה החלום שלהם, מה הם אוהבים, איך הם רוצים להרגיש בחלל, מה יעשה אותם מאושרים, שמחים, נינוחים...
לאחר שאני מבינה את הצרכים שלהם בודקים את התקציב, האם הוא הגיוני, אפשרי, נכון לגודל החלום שהלקוחות חולמים, ורק לאחר מכן, ובהתאם לתקציב, אני מתכננת יחד איתם את הבית שהם שואפים אליו, חולמים אותו.
המוטו שלי בעיצוב בית, דירה, משרד או קליניקה הוא לעצב פרקטי, מעשי, קל לתחזוקה ועומד בתקציב!.
אני מייצרת תוכניות הכוללות את כל מה שנדרש, תוכניות הריסה, (אם זה שיפוץ), בנייה, חשמל ותאורה, מים ואינסטלציה, גבס, תוכניות נגרות, פרטים, העמדה, וכו' לאחר שהתוכניות קיימות ומאושרות על ידי הלקוחות נעשה כתב כמויות, על מנת לצאת למכרז קבלנים, או אנשי מקצוע המתאימים ללקוחות ולתקציב.
בהמשך, מתחילים להרכיב את פלטת הצבעים והחומרים של הבית, ויוצאים לחנויות וספקים על מנת לבדוק ולרכוש את הדברים שצריכים או רוצים ואוהבים לבית.
תוך כדי השיפוץ אני נוכחת במקום ומלווה את הפרויקט מול בעלי המקצוע, כולל הוראות על כל השלבים והדברים, עד סיום השיפוץ.

האם יש פרויקט אחד בולט עבור שתרצי לספר עליו?
כל פרויקט שלי, מיוחד ויש לו סיפור מענין, לכן, אציין מספר אתגרים ואת פתרונות:
לקוחה שהגיע אלי עם אתגר שבעלה רצה למקם את פינת האוכל בתוך חדר סגור, והיא רצתה את המטבח, פינת אוכל וסלון בחלל אחד. מבחינתי זה אתגר, ישר "נוצצות" לי העיניים, והסקרנות עולה, כי בטוח שיש סיבה לכזאת בקשה, ישבתי עם הבעל לשיחה והתברר שזה מגיע מזיכרון ילדות מאושר שהיה מבקר את הדוד במשך תקופת הילדות ונשאר לו משם טעם טוב וגעגוע אליו והחדר הזה במיוחד היה משהו מיוחד עבורו. יש לציין שלאחר השיחה, הבין הבעל שכדאי לעשות חלל אחד ולא כפי שחשב.
היה גם פרויקט לזוג חוזרים בתשובה שהעדיפו לשמוע לאיש הגבס לאחר שתכננתי תקרה מעוצבת. בשיחה עם האיש הגבס במקום, הבנתי שהולך להיות תקרה בצורת "צלב", מיד הסברתי את התוכנית ללקוחות שהבינו מהר את הטעות שלהם.
פרויקט "מאתגר" נוסףהיה עבור לקוח שבנו המתגבר רצה קירות שחורים, מה שמאד הקשה על ההורים ולאחר שיחה עם הבחור, הוסכם על קיר שחור אחד, וגם היישום היה על קיר גבס, על מנת שהשינוי יתבצע בקלות.

יש לך מקורות יחודיים להשראה בעבודתך?
מקורות השראה מגיעים מכל מיני מקומות, אם זה נוף שאני רואה, מבנה מיוחד, צילום או תמונה מיוחדת, רואה המון חוברות, ספרים וחומרים מהאינטרנט הקשורים לנושא, אולם השראה יכולה לבוא ממילה שמישהו אמר או כתב, ממצב רוח, או מכתם צבע שאני נתקלת בו, כמובן שאני גם מושפעת מאדריכלים ומעצבים מדהימים, זה גם יכול להיות מעצבת אופנה, או מעצבת מוצר.
בעצם כל דבר יכול לעורר בי השראה. העולם מדהים!! רק צריך רק לפקוח עיניים ולראות.

ישנו קו עיצובי שמאפיין את עבודתך או מנחה אותך?
הקו העיצובי שלי מונחה על ידי הלקוחות, היות ואני מאמינה שאני נמצאת איתם לזמן ממש מוגבל, (גם אם זה לפעמים מעל לשנה, וגם אם אנחנו נשארים בקשר לכל החיים)
מהרגע שאני "הולכת" הם נשארים עם הבית, הדירה, המשרד, הקליניקה או העסק והם אלו שצריכים לאהוב, להנות ולהסתדר עם החלל.
לכן, לדעתי, זה לא כל כך משנה מה אני אוהבת, חשוב מה הלקוחות אוהבים, למה הם מתחברים, זה הדבר שחשוב בעיני. אני מעצבת בית לאנשים.
וכמובן, לאחר שאני מבינה את מה שהם רוצים, חולמים ומתכוונים אני מובילה אותם יד ביד לעבר החלום, הדבר היחיד שאני מתערבת, הוא השיקול הפרקטי, המעשי, מבחינתי, אני לעולם אדע, אגיד ואפילו אזהיר את הלקוחות אם צריך, לגבי דברים ומוצרים שיגרמו להם להוציא עוד כסף או זמן לאחר הרכישה, על מנת לטפל בדבר, אם הם יהיו מודעים ויחליטו אחרת אני מכבדת, אבל אני אומרת, גם אם לעתים יוצא שאני "הורסת מסיבות".
לדעתי, הלקוחות חייבים לדעת הכל על ההשקעה מה היתרונות, ומה החסרונות, ורק אז להחליט אם לקנות ולהשקיע.

איזה עצה יש לך לסטודנטים שלומדים את התחום כעת?
מקצועות העיצוב לא מפסיקים להתחדש, ולכן לא להפסיק ללמוד, להתחדש, להיות סקרנים.
כמו כן, כדי להתחיל "בשטח" לנסות ולהתמחות בכמה שיותר נושאים, האינטרנט מספק מידע כמעט על הכל, לעשות סיורים בחנויות ואצל ספקים, על מנת לדעת מה חדש בשוק.

מה מאפיין את עיצוב הפנים בישראל לדעתך?
ידע, חידושים, חומרים מיוחדים, כמעט לכל דבר יש פתרונות ובארץ ישנה גמישות רבה.

יש טרנד בולט שלדעתך יפרוץ בקרוב?
אני מאמינה שדברים ואופנה תמיד חוזרים על עצמם כל כמה שנים, ולכן, אני מאמינה ומקווה שיחזרו קצת לצבעוניות, עם צבעים עזים כשלצידם צבעים שקטים.
אריחי טראצו, לדעתי, כבר חוזרים ובגדול.
גם צורות גאומטריות רואים פה ושם, בהרבה מקומות כמו: בדים, גופי תאורה ועיצובים שונים.

מהן השאיפות העתידיות שלך במקצוע?
להמשיך ולעצב, לראות וללמוד עוד ועוד על דברים חדשים במקצוע.

המון תודה דבורה על שהקדשת לנו ולקוראינו מזמנך, ניהנינו להכיר ואנו מאחלים לך להמשיך לעשות חיל!

דבורה עיצוב פנים

תגובות