מורה נבוכים לבחירת שיש למטבח

שיש הוא אחד המרכיבים המרכזיים בכל בית בישראל. מגוון הסוגים גדול היום מאי פעם וטווחי המחירים מתחילים מכמה מאות שקלים עבור מטר אחד ויכולים להגיע לאלפים.

מאחורי כל הנתונים הללו, עומדים מספר רב של משתנים שכל מי שמעוניין להתקין או לשדרג את השיש במטבח צריך להכיר, אחת כמה וכמה במטבח הישראלי שביחס למדינות אחרות בעולם מהווה את אחד האזורים הפעילים ביותר בכמעט כל בית.

איך תבחרו שיש למטבח – כזה שישמש אתכם מצד אחד אך גם יתרום לעיצוב הכללי של המטבח ושל הבית? פשוט מאוד – עליכם להכיר את הסוגים השונים של משטחי השיש, לרבות המחירים והתכונות של כל אחד ואחד. חשבתם שהיקר ביותר הכי טוב? לא בהכרח.

תכנון תחילה

מכירים את אותן פעולות שהתכנון ההתחלתי שונה בתכלית מהתוצאה? שיפוצים ובנייה הם בדיוק מאותן פעולות. אתם מתכננים תקציב מסויים ובפועל מגלים שהוצאתם הרבה יותר כסף... תוסיפו לכך את החריגה ממסגרת הזמן שנקבעה ותקבלו מתכון לאי נוחות במקרה הטוב ולקשיים כלכליים ואפילו בזוגיות במקרה הרע.

זו הסיבה שמחקר שוק והיכרות מעמיקה עם האפשרויות שעומדות בפניכם היא אבן הפינה בשיפוץ או בניית מטבח. עוד לפני שאתם מוציאים שקל אחד, תשאלו את עצמכם מה אתם רוצים וחשוב יותר – מה מתאים לצורך שלכם. רק לאחר שתעשו שיעורי בית ותקבלו מספר הצעות מחיר, תוכלו להתקדם ולתכנן תקציב ראוי.

תדאגו ללכת על המקרה הגרוע שבו תצטרכו לחרוג מהתקציב ב-15% פחות או יותר כך שתהיו ערוכים לכל תסריט.

זהירות טרנדים

אם תשאלו את עצמכם מתי לאחרונה רכשתם טלפון חכם חדש, אני סבור שהתשובה תהיה איפשהו במהלך השנה האחרונה. אם תשאלו את עצמכם האם הרכישה תרמה לכם במאומה, אצל רבים התשובה הכנה תהיה שלילית...

כמו בטלפונים, כך גם בשיש למטבח. מדי שנה יוצאים קטלוגים חדשים של יצרני שיש שונים וברור שהחלפת השיש כל שנה ממש אינה אופציה שעומדת על הפרק ומה שנראה היום ממש יפה בתצוגה, לא יראה טוב בעוד שנתיים.

טיפ – זכרו שאף אחד מהאורחים שלכם אינו בודק את שנת היצור של השיש. בדקו את הקולקציות של השנה היוצאת. במקרים רבים תוכלו לרכוש שיש מעולה במחיר הרבה יותר זול ביחס למחירו לפני מספר חודשים.

שילוב נכון עם הסביבה

השיש אמנם חלק מרכזי אך הוא אינו לבד בתמונה הכוללת. וודאו שהצבע מתאים לשאר חלקי המטבח והבית. לעתים שיש שאינו בולט במיוחד בחנות, מורה נבוכים לבחירת שיש למטבח

יכול להשתלב באופן הטוב ביותר במטבח שלכם ולספק את יחס העלות מול תועלת טובה יותר ביחס למשטחים הרבה יותר יקרים.

שיש למטבח שיהיה שימושי

אולי שמרנו את הנקודה הזאת לסוף אבל לטעמנו היא החשובה מבין כולן. זוכרים שבהתחלה ציינו שבישראל (באופן מיוחד) המטבח מהווה את אחד האזורים הכי פעילים בבית? כאן בדיוק נכנסת הפונקציונליות של השיש שבחרתם.

ישנם משטחים עוצרי נשימה אך בפועל אינם מתאימים לצרכים שלכם. בסופו של דבר המטבח צריך לשמש אתכם ולספק את סביבת העבודה הכי טובה שניתן אז מה שווה שיש יפה שלא ניתן לגעת בו..?

מאחר שכיום ישנם מגוון רחב של משטחים למטבחים, בחרנו להתרכז בשני הסוגים הנפוצים שבהם אך אנו מאמינים שבסיום הקריאה של הכתבה, המסר שמרכזו בדיקת התכונות של כל שיש ונשטח למטבח, יועבר במלואו. בכל אופן תוכלו למצוא מידע מקיף על סוגי שיש למטבח במדריך הבא.

משטחי קיסר

המשטחים הנפוצים מבין כולם הם ללא ספק משטחי הקיסר שרבים מכנים אותם בטעות 'שיש קיסר'. מדובר באבן סינטטית שמיוצרת בתהליך ייחודי שבו עושים שימוש בקווארץ בשילוב עם פיגמנטים וחומרים נוספים כך שבסופו של דבר נוצר המשטח.

בניגוד לשיש שהוא אבן טבעית, משטחי הקיסר אולי דומים לשיש אבל הם בהחלט אינם. עובדה זאת מביאה למספר יתרונות אך גם לכמה חסרונות שאתם צריכים להכיר.

בעוד משטחי הקיסר יכולים להגיע במגוון עצום של גוונים וצבעים (זוכרים שהם מעשה יד אדם?) שיכולים לקלוע לכל טעם ולכל מטבח, הם אינם חזקים כמו שיש טבעי. במטבח הממוצע זה אולי לא צריך לשנות יותר מדי אם נוקטים באמצעי זהירות בסיסיים אבל אם אתם רגילים להניח סירים חמים על גבי השיש או שאתם קוצצים את הסלט שלכם ללא קרש חיתוך, אבן קיסר ממש לא תתאים לכם ואתם עשויים למצוא את עצמכם עם שיש דהוי ושרוט לאחר כמה חודשים או שנים.

בנוסף, אבן קיסר חזקה למדי אך אינה יכולה במקרים רבים לשמש כמשטח צף ללא תמיכה מספקת.

לטעמנו אפשר להסתדר עם החסרונות הללו ובלבד שיודעים כיצד לטפל במשטח באופן מיטבי מה גם שבאופן יחסי, המחיר של אבן קיסר אינו גבוה במיוחד ומשמש את אחת התמורות הגבוהות ביותר לכספכם. לא בכדי אבן קיסר מעטרת את מרבית המטבחים במדינת ישראל.

שיש גרניט

אם אתם חדי הבחנה, בוודאי שמתם לב שבניגוד ל'משטח', הגרניט נקראת שיש. בלי התנצלות ובלי עידון. מדובר באבן טבעית שנוצרה ללא מגע יד אדם במעמקי האדמה בתהליכים מורכבים של דחיסה וטמפרטורה גבוהה. טבעי מן הסתם שאבן שנוצרה בתהליכים כאלה תהיה חזקה וקשה במיוחד – וכן, תספק את השימושיות הכי טובה במטבח.

כשזה מגיע לשיש למטבח, הגרניט היא הבחירה שיכולה להביא לכם את כל אותם יתרונות שאין באבן קיסר. מדובר במשטח מאוד חזק וקשיח. רוצים להניח תבנית חמה על השיש? לכו על זה. רוצים שיש צף באי במרכז המטבח? הגרניט תהיה בחירה מאוד נבונה.

שימו לב שלמרות הכתוב, אנו מציעים לנקוט במשנה זהירות וכן לנהוג בדרכים שישמרו את השיש לאורך שנים.

אם אתם אוהבים ייחודיות, הגרניט תהיה אופציה טובה מאוד משום שהטבע דואג לייצר אבנים במרקמים וצבעים שונים כמעט בכל פעם. יחד עם זאת, המחיר הגבוה והעניין שלא ניתן לקלוע לכל טעם, יכולים להפוך את שיש הגרניט דווקא לאופציה הטובה פחות.

כותב המאמר הוא דניאל מהאתר 'שיש אגם'

 

תגובות