עיצוב בתי מרקחת

עיצוב בתי מרקחת
בעיצוב בתי מרקחת יש חשיבות עליונה לתכנון והעמדה של הריהוט בחלל: גם מבחינה קימעונאית וגם מבחינת עבודה מיטבית של צוות בית המרקחת.

** העמדת ריהוט:
העמדה "חיצונית" - ריהוט שנשען על גבי הקירות,
העמדה "אמצעית" - ריהוט שנמצא בחלל המכירה,
העמדת מגירות התרופות בצורה נוחה, וכמובן העמדה ואירגון "גב הרוקח".

תכנון הריהוט נמצא בהלימה מלאה להוראות פתיחה של בתי המרקחת, חשוב בהם דלפק ניפוק התרופות שגם הוא נתון לכללים מחמירים של הגנת פרטיות הלקוח לפי תקן 131 - גם בהעמדה שלו וגם בתיכנון הרהיט המסוים!
דגש נוסף חשוב הוא על נגישות ומוגבלות - גם במעברים מהכניסה לבית המרקחת, בנגישות לרכישת מוצרים בחלל המכירה וברכישת התרופות בדלפק. תכנון רהיט ניפוק התרופות צריך שיהיה בהלימה לחוקי הנגישות לכלל המוגבלויות: פיזית, ויזואלית וכדומה.
התכנון שלי מתורגם לתוכניות המתאימות להגשה לעירייה לרישוי ולרוקח המחוזי יחד עם חתכים, חישובי שטחים, פירוט חומרי בנייה וכדומה, לקבלת אישור עקרוני ןלאחר מכן אישור קבע.

** תכנון תאורה: כיום אנחנו מכירים בתי מרקחת שמוארים באור לבן/כחול בוהק ומסנוור. אני מאמינה באור מלאכותי שהוא דומה לתאורה טבעית, דהיינו צהוב. תאורה נכונה במקומות הנכונים ובגבהים הנכונים מאירה את המוצרים בצורה נעימה ומיטבית ועל כך אני שמה דגש!

** תכנון מערכות: בבית מרקחת, כמו בכל חלל ציבורי/מסחרי, ישנן מערכות רבות שצריכות לקיים את החלל. בבית מרקחת באופן ייחודי, לפי כללי הפתיחה, יש לשמור על טמפרטורה מסוימת זאת, כמו כן יש לתכנן החלפות אויר מותאמות לגודל החלל ולכן למספר האנשים ששוהים בו זאת על ידי מערכת אויר צח.

** תכנון בית המרקחת נמצא תמיד בדו שיח בין כללי הקמעונאות, כללי פתיחה של בתי המרקחת מטעם משרד הבריאות, סכמות רלוונטיות שרואות את הסביבה/לקוחות/אוכלוסייה של האיזור (אוכלוסיית בוקר/ערב/מרכז מסחרי קטן/גדול/האם קיימים מתקנים רפואיים ועוד), רצונות וחלומות הרוקח/בעל העסק והכי חשובים הם צוות בית המרקחת/העובדים, שלהם יש בדר"כ אינפוט מצוין בנוגע לתכנון, הרגלים טובים לשימור וכדומה.

** בשלב התכנון אני מפיקה מספר סקיצות תכנוניות שונות לבחירת הלקוח שמהן תיבחר האחת המתאימה ביותר.
הסקיצה מיוצגת ללקוח עם מודל תלת מימדי הממחיש כיצד החלל צריך להיראות. אני אוהבת לעבוד עם תלת מימד גם עבורי וגם עבור הלקוח לצורך הבנה עמוקה של החלל והפרטים ממנו הוא בנוי.

לצורך הבנייה/שיפוץ אני מפיקה תוכניות אדריכליות מפורטות, רשימת כמויות ויעוץ בנושא שילוט פנים בתיאום עם מעצב גרפי. שילוט הפנים חשוב מאוד והוא חלק בלתי נפרד מהעמדת הריהוט והנגישות, שכן בלעדיו הלקוחות לא ימצאו במהירות וביעילות את המוצרים אותם הם רוצים וצריכים.

אני מלווה את הלקוח בעבודה מול בעלי המקצוע והספקים וכן לרכישה של חומרי גמר ואביזרים משלימים.