עיצוב פנים קפיטריה "קפה יותו"

עיצוב פנים קפיטריה "קפה יותו"
שם העסק: קפיטריה "קפה יותו"
מיקום – כתובת מדויקת: אוניברסיטת ת"א – בניין וולפסון
השטח במ"ר: 65 מ"ר מטבח , 90 מ"ר חלל הסעדה , 40 מ"ר פטיו פנימי, 45 מ"ר אזור ישיבה חיצוני
מעצבת פנים: דנה שקד
קרדיט צילום: תומר רובנס
תיאור הפרויקט:
שיפוץ קפיטריה בבניין וולפסון באוניברסיטת תל אביב.
הקפיטריה היתה פעילה מספר שנים לפני ש"קפה יותו" זכו במכרז להפעילה מחדש. כחלק מתנאי המכרז התחייבו השוכרים לשפץ את המקום ולרענן את מראה החלל. אני זוכרת שבפגישה הראשונה נכנסתי לחלל חשוך, דביק, דל ומאוד לא אסתטי בלשון המעטה.
הלקוחות – "קפה יותו" המפעילים מספר נקודות ברחבי הארץ המוכרים מזון ומשקאות, בליווי שמוליק מרקוס מחברת "רסטוטל", פנו אליי בבקשה לשפר את מראה המקום ולהפוך אותו למקום מזמין ונעים עבור הסטודנטים.
תחילה חילקנו את כל שטחה של הקפיטריה לאזורים וניסינו להבין כיצד יש לטפל בכל חלל. באזור התפעולי הכולל מטבח, מחסן ומשרד נדרשו מספר התאמות למנות החדשות בתפריט החדש כולל הגדרת עמדות עבודה בהתאם להנחיות מחלקת רישוי עסקים והשלמת ציוד לכל עמדה ועמדה.
היה ברור לכולנו כי מרבית העבודה תתמקד בעיצוב חלל ההסעדה ובאזור הישיבה המקורה שבצידו. מלבד שני אזורים אלו קיימים פטיו פנימי ואזור ישיבה חיצוני בהם נדרש טיפול קוסמטי בלבד בעיקר בהחלפת הריהוט.
חלל ההסעדה כאמור היה חשוך עם גופי תאורה שקועים ונורות בולטות לא תואמות לגופים, עומס רב של שולחנות וכסאות ישנים ורקובים, עמדות הגשה מצומצמות וחיפויים מתקלפים. האזור המקורה הצמוד הפך למחסן ציוד שאינו בשימוש וכלל מקררים ועמדת קפה לא פונקציונאלית.
החלטנו קודם כל להתמקד בפונקציונאליות של החלל ולהתאים את דלפקי ההגשה לתפריט החדש המציע מגוון רחב יותר של מנות לקהלים שונים. הפרדנו בין העמדה הבשרית והרחבנו אותה בהתאם תוך שילוב שתי עמדות קופה ומקרר שתיה קלה. צמוד לעמדה הבשרית תכננו עמדת פסטה בר ועמדת סלט בר בשילוב מקרר כריכים. צמוד לזו מיקמנו עמדת קופה ועמדת קפה וחטיפים. את עמדות ההגשה מיקמנו צמוד ככל הניתן לשני הקירות העיקריים בחלל תוך גישה נוחה של העובדים למטבח להוצאת מנות.
במרכז חלל ההסעדה מיקמנו מספר מצומצם יותר של שולחנות וכסאות ושמרנו על מעברים מרווחים תוך התחשבות במיקום נתון של שתי כניסות שונות של הסטודנטים – מחוץ למבנה ומתוכו. ליצירת תנועה נוחה בחלל הסרנו מחיצות נמוכות בנויות והתאמנו את מבנה דלפקי ההגשה לכל התקנים הנדרשים בנושא נגישות נכים.
בתכנון כל חלל ציבורי ומסחרי ובעיקר בתכנון חלל הסעדה מסוג זה חשוב לשמור על כל התקנים המחמירים בנושאים השונים ולכן את כל התהליך ליווה צוות מגוון של יועצים מכל תחום החל מיועץ אינסטלציה, יועץ חשמל, יועץ תאורה, יועץ בטיחות, יועץ נגישות ועד מהנדס רישוי עסקים.
לאחר שהעמדנו את כל הציוד והריהוט הנדרש ושמרנו על כל ההנחיות הנדרשות מצד כל הגורמים הרלוונטים התחלנו להתעמק בעיצוב החלל.
התקרה בחלל היתה נמוכה מאוד – 267 ס"מ. זו תקרת גבס מונמכת המחפה את כל המערכות הקיימות בהן לא יכולנו לגעת ובה היו שקועים גופי תאורה שאינם מתאימים לגובה שכזה. בשל בעית אקוסטיקה קשה חיפינו את התקרה באריחים אקוסטיים בגודל 120/60 ס"מ בגוון אפור בהיר עם פאזה היקפית ובצורת בריקים בנסיגה, אשר נתנה מענה לבעיה האקוסטית והעניקה לתקרה מראה חדש ועדכני. בהתאם לגודל האריחים נבחרו גופי תאורה שקועים בצורת פרופילים ארוכים באורך 120 סמ וברוחב צר של 5 ס"מ. הגופים המאפשרים תאורת לד חסכונית בגוון חם מוקמו בתקרה בהתאם למיקום האריחים וביחס ישיר למיקום הכסאות ודלפקי ההגשה. פריסה לא סימטרית יצרה תחושה של תנועה וזרימה בחלל והרחיבה אותו מבחינה ויזואלית. מעל עמדות ההגשה נתלו גופי תאורה במראה זהה אך בעובי רחב יותר ואלו נצבעו בירוק לתחושה רעננה וקלילה. צמוד לתפריטי הקיר מוקמו פסי צבירה עם גופים מתכווננים לתאורה ממוקדת יותר.
קירות החלל נצבעו בשני גוונים שונים כאשר השליש התחתון של הקירות נצבע בגוון אפור ירקרק ומעל גוון שמנת אפרפר בהיר. על גבי הקירות נתלו אלמנטים גרפיים הכוללים תקריבים של חומרי גלם בתחום המזון והמשקאות כגון בצל, עגבניה, חסה, קפה וכו'. כל השפה הגרפית פותחה במטרה לשוות לחלל מראה רענן, צעיר, מזמין ומתוך קשר ישיר למגמה הרווחת בארץ ובעולם של אוכל בריא ומזין שלא תמיד ניתן לראות בקפיטריות מסוג זה.
על הרצפה הישנה הדבקנו ריצוף חדש בגוון אפור בגודל 60/60 סמ וחידשנו את רצפת הדק בפטיו הפנימי ובאזור המקורה. בכל אזורי הישיבה בפנים החלל ומחוצה לו מוקמו שולחנות משני סוגים – סוג אחד הינה פלטת HPL בגוון אפור העמידה לשחיקה גבוהה ומומלצת מאוד לחללים מסוג זה בהם רמת הונדליזם גבוהה. סוג שני הינה פלטת עץ המחופה באריחי קרמיקה לבנים בגודל 10/10 ס"מ. בצד השולחנות מוקמו כסאות פלסטיק בשלושה גוונים – שחור, ירוק וצהוב ואלו הם כתמי הצבע העיקריים בחלל. הגוון השחור מעניק סגנון עדכני ובוגר, הגוון הירוק מתכתב עם הסגנון הבריא שבשפה הגרפית והגוון הצהוב מרים ומרענן את החלל.
צורך משמעותי בתיחום אזור הישיבה במרכז החלל תוך הפרדה מוחלקת בינו לבין התורים ועמדות ההגשה הוליד פתרון דקורטיבי יצירתי. במקום מחיצות סטנדרטיות של עמודי מתכת וחבלים המעניקים תחושה קרה ומוסדית, תוכננו אלמנטים הכוללים בסיס ברזל צבוע שחור עשוי פרופילים דקים לתחושה אוורירית ומעל הותקנו אדניות אבן צבועות באפור לקבלת מראה של אדניות בטון. בתוך האדניות נשתלו צמחים מלאכותיים גבוהים וביחד הם תוחמים וחוצצים בין המעברים ליושבים, מבלי לחנוק או לסגור את החלל הקטן.
כל דלפקי ההגשה נבנו מחדש לאחר הרחבה והתאמה לציוד החדש. חזיתות העמדות עשויות עץ סנדוויץ בחיפוי פורניר אלון עם מסגרות היקפיות לתיחום מעודן. משטחי הדלפקים חופו בשיש בגוון לבן ועליהם הונחו משטחי עיטוש עשויים זכוכית בשילוב רגלי מתכת כסופים. בחזית עמדות ההגשה הבשריות והחלביות תוכננו מדפים בולטים להנחת המגשים תוך התאמה לתקני נגישות נכים כמובן. בחזית עמדת הקפה תוכן מדף מחולק להצגת חטיפים, ממתקים ומוצרי קופה נילווים.
האזור המקורה הצמוד לחלל ההסעדה הפך לחלל ישיבה פתוח בשל פירוק התקרה המונמכת ומיקום כסאות ושולחנות במראה זהה לריהוט בפנים החלל. גם שם נתלו פוסטרים בשפה גרפית אחידה תוך נגיעות צבע שונות ושילוב משפטים מעוררי תאבון וחיוך. אזורי הישיבה הפתוחים הסמוכים רוהטו אך הם ובפטיו הפנימי חיפינו אזור מסויים בדשא סינטטי עמיד במיוחד לתנאי חוץ, החלפנו את בדי השימשיות ושילבנו עמדות ניידות וקבועות של פינוי מגשים, פחים ועמדות שירות שונות.
בין אזור הישיבה המשודרג לחלל ההסעדה המקורה הותקנה ויטרינה באורך 8 מ' הכוללת מחיצות קבועות ודלתות כניסה. בשל כך נוצרה תחושה של חלל אחד גדול, מרווח ובעיקר מואר ומזמין.
כל תהליך התכנון והשיפוץ ארך כחצי שנה וכיום מתפקדת הקפיטריה כמקום נעים לסטודנטים לשהייה ואכילה לאורך כל יום הלימודים. המטרה היתה ליצור חלל מזמין, מואר ואסתטי וללא ספק מטרה זו הושגה תוך מתן פתרונות פונקציואנליים ודקורטיביים לבעיות קיימות בחלל הנתון.
כמעצבת פנים המתמחה בעיצוב חללים מסחריים וציבוריים וכן מתמחה בעיצוב חללים קטנים, אני תמיד דואגת שכל בחירה של חומר, צבע וצורה, לאורך כל התהליך, תיוולד מתוך מתן פתרונות פונקציונאליים לבעיות קיימות ותמקסם את תנאי השטח ומגבלות החלל.
רשימת ספקים – :
ייעוץ, ליווי וניהול הפרויקט – "רסטוטל" - שמוליק מרקוס, רונן מייסטר
קבלן מבצע – א.א.י הנדסה – קובי אסרף
נגרות – "עיצובים מהטבע" - איתי עסיס
תאורה – "יאיר דורם" – שגיא מגד
ריהוט – "פיק אפ בר כסאות"
תקרה אקוסטית – "סונקס" – איתי מאיר
רישוי עסקים –"סימון כראל מהנדסים ויועצים" – אירמה כראל
גרפיקה – דוידסון דיזיין – אפרת ורועי דוידסון
יועץ בטיחות – רשגד – רמי שמש
יועץ חשמל – אבי צוולינג
יועצת נגישות – נעמי כורם
צמחיה – קרת צמחיה – רעיה דולב
ריצוף וסניטריה - נגב
צילום – תומר רובנס

מציגי הפרויקט

תגובות