שיפוץ בית כנסת אוהל שמעון ר"ג

שיפוץ בית כנסת אוהל שמעון ברמת
כיפה של קדושה
הלקוחות: בית כנסת אוהל שמעון, רמת גן.
צילום: גידי בועז
עיצוב: עובד קדם, סטודיו קדם לעיצוב ואדריכלות, 2378546 - 052,
[email protected]
ועד בית הכנסת פנה אלי בבקשה למצוא פתרון לארון ספרי התורה. הארון בבית הכנסת היה גומחה קטנה בקיר המזרחי החיצוני של בית הכנסת. המקום היה קטן וצר מלהכיל את כל ספרי התורה שברשות בית הכנסת. מיקום הארון היקשה על הוצאת הספרים ולא איפשר עמידה של ציבור המתפללים מול הארון.
הדרישה הייתה למצוא פתרון לארון עם מקום אחסון גדול יותר שיאפשר גישה נוחה למתפללים ורחבת התכנסות לתפילה.
ההתלבטויות בנושא היו רבות, מצד אחד רציתי ליצור ארון פרקטי ונוח העומד במגבלת התקציב ומצד שני רציתי ליצור ארון ייחודי ומיוחד שיעניק למתפללים אווירה של קדושה והתרוממות רוח כמצופה ממשכן זה.
בסופו של דבר נפלה ההחלטה ליצור היכל קודש בצורת כיפה. לצורה של הכיפה משמעות רבה, היא מייצגת משהו עגול ושלם, מאגדת בתוכה את המתפללים ומייצרת תחושה של משהו מגן ונוסך ביטחון. בעבר ספרי התורה היו מאוחסנים אחד אחר השני בשלוש שורות , דבר שהקשה מאוד על הוצאה והכנסה שלהם. האחסון במעגל מאפשר הכנסה והוצאה קלה ובונוס נוסף – כאשר דלתות הארון פתוחות, יכולים המתפללים בבית הכנסת לראות את הספרים.
תיכנון אלמנט כיפה אינו קל לביצוע ונדרש תכנון מוקפד מאוד הנדסי ואדריכלי כאחד.
כל הקיר המזרחי של בית הכנסת פורק ויצקנו במת בטון מוגבהת בצורת חצי עיגול כלפי חוץ עם מדרגות. ייצרנו 2 תבניות פח גדולות בצורת חצי כדור בקוטר של כ-7 מ'. אל התבניות הללו יצקנו בטון + חיזוקי רשתות ברזל.
באמצעות מנופים הנחנו את הכיפה על במת הבטון. התיכנון כלל רווח בין הכיפה לקיר אותו סגרנו באמצעות חלון ויטראז המעוטר במוטיב של מגן דוד, המאפשר גם הכנסת אור ותורם לצבעוניות של ההיכל.
בסיס ארון הקודש עשוי פח בעובי 4 מ"מ בהתאם לדרישות הביטוח של המקום. הפח חופה בעץ בגמר פורניר מהגוני ודלתות הארון המעוגלות נעות על מסילות מעוגלות. דלתות הארון חופו בעיטורים מוזהבים.
בתוך הארון הותקנה תאורה וכן תאורת לד על תקרת הארון שזורקת אור כלפי הכיפה ומדגישה אותה.
התוצאה הסופית עונה על הצרכים של קהל המתפללים, יש תצוגה נאה של הספרים, נוחות מירבית בשימוש, רחבת תפילה והוד והדר הראויים למקום.

מציגי הפרויקט

  • סטודיו קדם
  • קליק לחיוג: 052-238546
  • טלפון:
    052-238546
  • כתובת:
    שבט 45 מודיעין
  • אתר:

תגובות