אורי ברכה

בימי הקיץ כשמזג האויר חמים וגשם אין, נהוג "לטפוס טרמפ" על ההזדמנות ולנצל את מזג האויר הנעים ולצאת לחיפושים ברחבי האינטרנט אחר חברה לניקוי חלונות בגובה שתואיל בטובה לתת שרותי נקיון לחלונות החיצונייים בבניין המדובר ,ובכן יתרונות ומעלות מספר לחלונות נקיים בגובה ,חלון נקי ומנצנץ נראה למרחוק והמסתכל מקבל הרגשה של יוקרה וחידוש המנצנצים מזכוכיות הבניין.

חלונות החיצוניים נהוג לנקות תוך כדי גלישת חבלים מהגג או ע"י מתקן מיוחד שמותקן על הגג ,יש מקרים בהם ניקוי החלונות יתבצע באמצעות מנוף סל, החלונות הנמוכים יותר שהגישה אליהם בעייתית יותר מנקים ע"י מוט טלסקופי מתכתי בד"כ , יש פעמים בהן אפשר לנקות רק ע"י מכשיר מיוחד לשטיפת חלונות אשר ניזון ממים מזוקקים אם אפשר למנוע אבנית ומוגבה באמצעות מוט הארכה טלסקופי ארוך במיוחד.

עובד גובה שמורשה לעבוד בגלישת חבלים , עובר השתלמות בת שישה ימים לגלישת מעטפת הכוללת התנסות מעשית ומבחן עיוני .

בתום שבועיים של גלישה בפיקוחו הצמוד של מנהל מקצועי מורשה לגלישת מעטפת מבנים ,נשלח העובד למבחן מעשי ,מבחן זה מקנה לו רשות לגלוש על גבי מעטפת מבנים, הרשיון המדובר מאושר על ידי המשרד לתעשייה ומסחר הקרוי התמ"ת.

בכדי לנקות חלונות חיצוניים עם מנוף סל חיב העובד לעבור קורס עובד גובה כללי , השתלמות זו כלולה בקורס גולש מעטפת . תנאי סף להתקבל לקורס עובד גובה הוא מעבר תקני של מספר בדיקות בריאות  אצל רופא תעסוקתי.

כל שנה נפגעים מאות ויש האומרים אלפים במהלך עבודות בגובה בישראל ,כדי להפחית את כמות הפגיעות כתב משרד התמ"ת תקנה שמחייבת את עובד הגובה לעבוד לפיה ,במקרים בהם יפרו או שלא יקימו את התנאים מהתקנה ,תשלומי דמי הבטוח הלאומי במקרה של תאונה לא ישולמו להם. חלק ניכר מתאונות אלו נגרמות תוך כדי גלישה , לדוגמה בימים חמים עלולים העובדים ללכות ב"מכת שמש" או חבטה בגולגולת הגולש, האחרונים עלולים לגרום לעובדים איבוד הכרה או לעילפון, ולפיכך נכתב החוק בתקנה אשר מחייב את עובד הגובה לעבוד בזוגות לפחות כלומר יותר מאדם אחד ,זאת שאם במקרה האסון עזרה מאחד לשני תגיע במהירות.

את החלונות ממנקים בדר"כ בסבון מהול בהרבה מים, יש המשתמשים בחומר מיוחד שדוחה אבק ואפילו מים , את התמיסה של מוזגים לדלי התלוי על כסא העובד או על טבעת הגלישה ,לכל עובד בניקוי חלונות בגובה העדפות אישיות שונות  ואין החלטה כוללת לגבי המיקום הטוב ביותר לדלי, לדלי מתווספים מגב , (ישנם מגבים בגדלים שונים לניקוי חלונות בגדלים שונים), למגב המקצועי יתרונות לעומת המגב הביתי לדוגמה ניתן להחליף גומייה במהירות ובקלות  , קימות גומיות רכות או קשות לפי סוג החלון והזכוכית.


 ציוד אחר ולפעמים הכרחי הוא ידית אחיזת ואקום או שתיים בהן משתמשים הגולשים להצמיד את עצמם לחלון או אל משטח הניקוי, ידית זו תחובר לגולש ע"י מיתר חזק (,שאמור לשאת את משקל גופו של הגולש,) לטבעת שמחוברת למכשיר הגלישה ,בד"כ כדי לגרום לו יציבות על מנת להגיע למרחב ניקוי גדול יותר.

לעיתים קורה שהתקינו את החלונות מסיבה כזו או אחרת, כשלו המתקינים במריחת חומר האיטום בצורה אחידה ושווה בקצה העליון של החלון או החלונות , תופעה זו מקשה ומעכבת את עבודת הניקוי ,שכן העובד אינו מסוגל לנקות בצורה אחידה חלק זה בחלון באמצעות המגב לבדו ,ומצטברות שלוליות בחלק העליון של החלון אותן יש להבריק בדרך כלל ע"י נייר או מגבת נקייה , ככול שירבו חלונות כדלקמן במבנה האמור סך זמן העבודה על הבניין יגדל ועלול אף להגיע לפי שניים מההערכה הראשונית של מנקה החלונות בגובה.

תמחור נקיון חלונות בגובה כולל בתוכו כמה משתנים שציינתי במאמר זה ובינהם גם: כמות העובדים ,החומרים, ימי העבודה. מכאן שלא יהיה נכון לכתוב מהו המחיר של עבודת ניקוי חלונות באופן כללי אלא לפי העבודה באופן מסוים.