ללכת על בטוח! תוספת ממ"ד לבניין משותף

וועד הבית? דיירים? כל הצעדים בדרך למיגון הדירה שלכם!

שימו לב!
בתאריך 13/12/2023 אושרה תמא 20א/1/1 שנותנת הקלות תכנוניות לתוספת ממד לבניינים ובתים.

הכי בטוח בבית!
המצב הביטחוני הרגיש במלחמת חרבות ברזל הדגיש לכולנו את החיוניות של המרחב המוגן בבית שלנו, תיקוני החקיקה ורצון טוב מצד הרשויות מהוות הזדמנות נדירה לבצע תוספות ממד באופן מיידי וסיטונאי למיגון עשרות אלפי בניינים ברחבי ישראל.

קצת רקע על מרחב מוגן דירתי (ממ"ד)

אם אתם מתגוררים בבניין ישן שנבנה לפני שנת 1992 סביר להניח שאין לכם בדירה ממ"ד- מרחב מוגן דירתי.
לאחר מלחמת המפרץ הראשונה נחקק בישראל החובה להקים מרחבים מוגנים בכל בנייה חדשה בארץ שמטרתם היא לספק מיגון מקסימלי ונגיש העומד בפני הפצצות או התקפות טילים ללא צורך בהגעה למקלט. כשהיתרון  המשמעותי הוא הגעה למרחב מוגן בזמן סביר.

בישובי קו העימות הדבר נצרך ביותר עקב תכיפות הארועים הבטחוניים ואיום הטילים הממשי אבל לצערינו ארועי השנים האחרונות הוכיחו כי כל הארץ חזית.
חשוב לדעת!

תוספת ממד בגודל סטנדרטי (עד 12 מ"ר ברוטו) אינם מחוייבים בהיטלי השבחה כאשר הרווח מכך נאמד בעשרות אלפי שקלים.
תושבים שמתגוררים ביישובי קו העימות זכאים למענק וסיוע כספי עבור ביצוע דרישות מיגון מיוחדות שנקבעו על-ידי פיקוד העורף, דבר זה נכון גם לרוכשי דירות חדשות מקבלן.

תוספת ממ"ד לבית פרטי במסגרת תקנת 'חרבות ברזל' 2023

למה צריך ממ"ד בבניין שלנו?

במקלטים הציבוריים והמשותפים סובלים לעיתים רבות מהזנחה ותחזוקה ירודה, כשבמקרים רבים המקום מאכסן חפצים וגרוטאות דבר שאינו מאפשר כלל שימוש סביר.

נכון להיום, קרוב ל30% מאוכלוסיית ישראל, אין כל פתרון של מיגון פרטי שעומד בתקן הנדרש,זאת אומרת שאין ברשותם ממ"ד, או מקלט זמין.מלבד זאת, גם מקלט משותף הקיים בבתי מגורים רבים ברחבי הארץ, שאמנם מהווה פתרון מיגון תקני – פעמים רבות לא אפשרי להגיע אליו בזמני ההתגוננות הנדרשים.
ולעיתים הם נאלצים להסתפק בפתרונות חלקיים כמו שהות בחדרי מדרגות.

מה רע במקלט?

ממ"ד אשר משמש כחלק מסביבת המגורים, הוא חלק מהבית ומאפשר שימוש נוח ופונקציונאלי בעת חירום ומתיחות בטחונית, ובמקביל משמש בשעת שגרה כחדר מגורים לכל דבר ועניין.

הפתרון הטוב ביותר שיש בידנו לאיום הרקטות והטילים הוא הממ"ד (מרחב מוגן דירתי), שמשמש גם כחדר והוא חלק מדירת המגורים. עובדה זו גם מאפשרת להגיע אליו בזמן ההתגוננות הנדרש, וגם מבטיחה אחזקה שוטפת וסדירה שלו, מפאת השימוש הימיומי.
יתרון משמעותי נוסף הוא הוא החוסן הנפשי- בשעת חירום כאשר בני הבית, הילדים וגם המבוגרים, שוהים בחדר מוכר שערוך בצורה מיטבית לשהות(לעיתים גם ארוכה) ובסביבה נעימה המסייעת בהפחתת החרדות.
בנוסף לנושא הבטיחות יש לבניית ממ"ד (מלבד החדר שמתווסף לבית ומגדיל את שטחו) יתרון משמעותי בהשבחת ערך הדירה, ובהעלאת הביקוש אליה.

מתי משתמשים בממ"ד?

בכל עת חירום, ובעת התרחשות אסון טבע, במצבי מתיחות בטחונית,חדירות מחבלים, התקפות טילים, רעידות אדמה, התקפות כימיות ועוד- ובעצם משמש כחדר בטחון ביתי.
חשוב לזכור חדר מוגן בבית מציל חיים!

סוגי מרחבים מוגנים המתאימים לבניין

 

ממ"ד- מרחב מוגן דירתי אשר מותקן בדירות מגורים , הממ"ד יכול להיות בנוי או מבנה יביל -נייד.
ממ"ק- מרחב מוגן קומתי, המשותף בבניינים בהם אין ממדים דירתיים ובעיקר מצוי בבנייני משרדים.

מהו התהליך לרישוי ממ"ד לבניין שלי?

הדבר כרוך בהליך בירוקרטי מהיר יחסית- היתר בניה מקוצר, ואחריו בניה בתקן מחמיר שיבטיח בטיחות והגנה מקסימלית לכל צרה שלא תבוא.
לפי החוק כל תוספת ממ"ד מחוייבת בהיתר בניה מסודר מהרשויות, גם ממ"ד במבנה יביל חיצוני, מחוייב בתהליך היתר, אם כי היתרון הברור בממ"ד נייד הוא כמובן מהירות בנייתו ביום יומיים מיד לאחר ההיתר.

חשוב לדעת!

תהליך היתר בנייה נעשה אך ורק בידי אדריכל או מהנדס הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.
על פי חוק התכנון והבנייה, בהקמת ממ"ד עד לשטח של 12 מ"ר ברוטו ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה.
אפילו אם אין זכויות בניה לנכס שלכם החוק מאפשר לכם לקבל היתר בניה לבניית ממ"ד, לעיתים הדבר ידרוש בקשה להקלות ובשל כך ידרש תהליך היתר בניה רגיל. בנוסף היתר הבנייה עבור הממ"ד אינו מותנה בהסדרות בדיעבד לחריגות בנייה שקיימות במקום.

האם ההקלות החדשות לבניית ממ"ד נוגעות גם לבניין משותף?
תקנת 'חרבות ברזל' לפטור מהיתר לממ"ד

ב17102023 נכנסו לתוקף תקנות חדשות המקילות על בעלים בתים ודירות ומקצרות משמעותית את הליך הרישוי.

בדרך כלל לא!
התקנות מאפשרות רק לבניין עד 2 קומות (קרקע + קומה בלבד) או בית פרטי אשר לא חורג מקוי הבניין (קוים המפורטים בהיתר או בתשריט הבניין ומסמנים מרחק מקו המגרש עליו לא ניתן לבנות).
ולא נדרשות הקלות ניתן להגיש לאישור הג"א בלבד-תהליך מקוצר של עד שבועיים שבו נדרשת תוכנית מפורטת של הממ"ד ללא מסמכים נוספים, נדרש תוכנית אדריכלית ותוכנית מהנדס, 
לאחר הבניה נדרש ליידע את הרשות המקומית לפי חוק תוך 45 יום.


הממ"ד הכלול בתקנות אלו הוא ממ"ד של 9 מ"ר נטו ו12 מ"ר ברוטו- כל ממ"ד שחורג מגודל זה ידרש להגיש ברישוי (היתר בניה מקוצר במידה ועומד בקוי בניין)- גם כאן יש רצון טוב מרוב הרשויות כרגע לאשר אך זה יהיה תהליך ארוך יותר- כמובן שמשרדינו מתחייב לנסות לקדם ולדחוף ככל האפשר ע"מ לאפשר לכם חיים בטוחים ומוגנים יותר.

חשוב לדעת! לפי התקן קירות הממ"ד צריכים לרדת עד לקומת קרקע 70%- רלוונטי וחשוב לבניה שאינה בקומת קרקע.

מהי תוכנית תמ"א 40/א/1/1? מתי תכנס לתוקף ומה זה נותן לבעלי בניין משותף?

ב13 בדצמבר 2023 התקבלה החלטת וועדה המקילות על בעלי בתים ודירות ומקצרות משמעותית את הליך הרישוי.

בשנת 2019 אושרה תוכנית מתאר ארצית (תמ"א 40/א/1) שחלה על יישובים קדמיים בגבול הצפון בלבד, ומאפשרת הליך מזורז לבניית ממ"דים (בטווח 9 ק"מ מהגבול)
כיום, הקמת ממ"ד אפשרית בהליך מקוצר במקרים מסויימים אך בהתאם להוראות התוכנית החלה על המגרש ובכפוף לקוי מגרש בלבד!
עד כה כל חריגה מקווי בניין חייבה היתר בניה בהליך רגיל כולל תהליך הקלות הכולל פרסום ואישור וועדה, ומאריך ומייקר את התהליך.

בעקבות מלחמת 'חרבות ברזל' התקבלה החלטה על הרחבת תוכנית תמ"א 40/א/1 המאפשרת הקמת ממ"ד גם בסטייה מהוראות התוכניות המפורטות החלות על המגרש,  לכל רחבי המדינה – ניתן יהיה בכל מקום להוציא  מכוחה היתר בניה להקמת ממ"ד, גם אם אינו תואם את התוכנית המפורטת.

הדבר מהווה בשורה משמעותית במיוחד על וועדי בתים המעוניינים לבנות מגדל ממדים עבור כל הדיירים בבניין, שפעמים רבות חורג מקווי המגרש ועתה יאפשר לבצע זאת בהליך היתר מקוצר.

למידע מתעדכן באתר מנהל התכנון לחצו כאן!

מתי אתם יכולים לבנות ממ"ד
במסלול היתר מקוצר?

ממ"ד עד 9 מ"ר (ללא קירות) בניין עד 10 קומות (29 מטר). ממד הנבנה בצמוד למבנה הקיים. כאשר נבנה בתוך קווי הבנין -ובמידה ואין צורך בהקלות.
תמא 40/א/1/1 מרחיבה את ההגדרה אף לחורגים מקווי בניין, בכפוף להגבלות.

מתי חייבים היתר בניה בהליך מלא?

בניין רב קומות -מעל 29 מטר. בניין לשימור או בניין הכלול בתחום אתר המיועד לשימור.
במבנים בהם חלה חובת חיזוק הבניין בפני רעידות אדמה לפי תקן ישראלי 413.
בבניין בן 2 קומות ומעלה כאשר התוספת המבוקשת יוצרת בניה שאיננה רצופה ממפלס הקרקע כלפי מעלה. הבקשה הכוללת שימוש חורג לפי סעיף 146 לחוק.
הבקשה הכוללת הקלה לפי סעיף 147 לחוק.
למידע נוסף באתר עיריית תל אביב

מיגון חדר קיים והפיכתו לממ"ד בתקן פיקוד העורף

מהם התקנות וההקלות החדשות לבניית ממ"ד?

לדברי פיקוד העורף ההקלות החדשות מאפשרות לצמצם את משך הזמן הנדרש לקבלת היתר בנייה לממ"ד, משנה בקירוב, לחצי שנה ואפילו פחות מכך.
בנוסף קיצור הזמנים ופטור מהיטלים שונים גורם לצמצום עלויות הרישוי, בהיקף משוער של כ-15%, או במילים אחרות אתם חוסכים אלפי שקלים זמן יקר וכאבי ראש מיותרים.

במדריך זה אסביר לכם לפרטי פרטים את כל השלבים הכלולים בקבלת היתר בניה לממ"ד ואתייחס לצד התכנוני מכיוון האדריכל, לצד הלקוח, לממשק מול העירייה והמוסדות ואתן טיפים שיכולים לחסוך לכם המון כסף וזמן בהסתמך על הניסיון הרב שלי בתחום.
בהתאם לתקנות החדשות המקלות על הבירוקרטיה ומקצרות את משך הזמן הנדרש לקבלת היתר בנייה עבור תוספת ממ"ד לבתים ודירות ישנות.

למה כדאי לבנות ממ"ד לכל הבניין?

בניה משותפת מוזלת

דיירי בניין דירות משותף שלם – כשוועד הבית או קבוצת דיירים המתגוררים באותו צד של הבניין ובונים יחד ממ"ד.
היתר בניה מקוצר ומהיר ובנוסף בנייה משותפת מוזילה את העלויות ומשביחה את ערך הנכס.

אחלה לי!

המשפחה מוגנת

הארועים הבטחוניים ואיום הטילים רעידות אדמה ועוד גרמו לכולנו להבין. מרחב מוגן- ממ"ד זו הדרך הטובה ביותר להגן על משפחתך!

סבבה לי

עליית ערך הנכס

תוספת חדר והעלאת ערך הדירה עקב מיגונה. תהליך היתר מהיר יותר וזול יותר וללא היטלי השבחה אשר חוסכים עשרות אלפי שקלים.

מתאים לי

מוזמנים לקרוא

התהליך המלא
לתוספת ממ"ד לבניין משותף

התהליך מולנו- בקצרה

איתור תוכניות ותשריטים של הבניין  בדיקת מיקום אפשרי לממ"ד קביעת מסלול הרישוי המתבקש- היתר בניה מקוצר/רגיל הצעת מחיר לרישוי התחלת התהליך וקידומו במהירות.

אם אתם מעוניינים בתוספת ממ"ד לבניין ורוצים לקדם את העניינים במהירות ויעילות
נשמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה ללא עלות וללא התחייבות

שליחה

כמה עולה להוסיף ממ"ד?

בניית הממ"ד עולה בין 130,000-160,000 ש"ח פלוס מע"מ , ותלויה בגודלו ובתנאים נוספים.

חובה לוודא כי הבנייה מבוצעת בידי איש מקצוע ונבנית לפי תקנים מחמירים של פיקוד העורף.

אנחנו עובדים עם אנשי המקצוע הטובים ביותר, בין במיגון חדרים ובין בבניית ממ"דים לבתים או בניינים בעלי קומות רבים.

איתור תוכניות

האדריכלית שלנו תבדוק את תוכנית הבניין שלכם על בסיס תוכניות/תשריטים או היתר ישן שקיימים במאגרי הרשות המקומית ע”מ לקבוע את סוג הרישוי.
לעיתים נתבסס על הגשות ישנות מאד, ולא יהיה ניתן לקבוע סופית אלא על בסיס מדידה טופוגרפית שגם כך נדרשת בתחילת תהליך היתר הבניה וכדלהלן.

קביעת סוג הרישוי

תהליך רישוי בהיתר בניה רגיל הוא ארוך וממושך ודרוש פרוצדורה מורכבת הכוללת אישורים רבים וחתימות שונות, כיום הזמן המשוער להוצאת היתר בניה הוא כ8 עד 12 חודשים ויותר.
למרות זאת עקב המצב הביטחוני בימים אלו עושות הרשויות מאמצים רבים על מנת לקדם תוספות מרחבים מוגנים לדירות ובתים שאינם ממוגנים.

תהליך רישוי מקוצר אמנם הוא היתר בניה לכל דבר ועניין אבל הפרוצדורה שלו קצרה בהרבה, ויותר קל לאשר אותה. הזמן המשוער שלה הוא כ4-6 חודשים, וגם כאן נכנס הרצון הטוב של הרשויות לקדם מרחבים מוגנים ככל האפשר.

תמא 40 א/1/1 אושרה

בעקבות מלחמת 'חרבות ברזל' התקבלה החלטה על הרחבת תוכנית תמ"א 40/א/1 המאפשרת הקמת ממ"ד גם בסטייה מהוראות התוכניות המפורטות החלות על המגרש, לכל רחבי המדינה – ניתן יהיה בכל מקום להוציא מכוחה היתר בניה להקמת ממ"ד, גם אם אינו תואם את התוכנית המפורטת.

עיקרי התוכנית: ניתן להגיע עד 2 מטר מקו המגרש אחורי או צידי, ובאם אין מקום אפילו מטר (אם פונה לשצ"פ או לרחוב במידה ופונה לבניין שכן ישנם מספר הגבלות), במידה ואין אפשרות אחרת ניתן אפילו להגיע לקצה גבול המגרש בכפוף להחלטת הוועדה.

קו בניין קדמי - במידה ואי אפשר בקו אחורי ניתן לשמור 2 מטר ובמקרה הצורך אפילו פחות.

בניינים בשימור או בקו ראשון או שני לים - מוחרגים מהתוכנית.

הדבר מהווה בשורה משמעותית במיוחד על וועדי בתים המעוניינים לבנות מגדל ממדים עבור כל הדיירים בבניין, שפעמים רבות חורג מקווי המגרש ועתה יאפשר לבצע זאת בהליך ללא הקלות וייתכן אף בהליך מקוצר.

על פי מה קובעת האדריכלית אם אנחנו זכאים להליך רישוי צר או רגיל?


על פי מגוון קריטריונים שמתחשבים בגבולות המגרש והמבנה הקיים בשטח, וכן יש משמעות אם הממד יתוכנן בחזית קדמית או סמוך לים לדוגמא באם הממ"ד חייב לצאת מגבולות קו הבניין (קו דמיוני שנקבע בתב"ע וקובע את המרחק מגבולות שעד אליו מותר בניה), נכון להיום החוק מחייב להגישו ברישוי רגיל במסלול הקלות.

נכון להיום אלו הכללים המאפשרים בניה בהליך מקוצר:

ממ"ד עד 9 מ"ר (ללא קירות) בניין עד 4 קומות ממ"ד הנבנה בצמוד למבנה הקיים כאשר נבנה בתוך קווי הבנין - ובמידה ואין צורך בהקלות בדיקת מיקום -

 האדריכלית שלנו תיצור תוכנית ראשונית ובו מיקומים אופטימליים של הממ”ד, בהתחשב בחניות ובחיבורים מיטביים למבנה, תוך התחשבות בתכנון הפנימי  והחיצוני של הדירה.

בנוסף תוודא שלא ייחסמו חלונות או פתחים שאינם נדרשים.
פעמים רבות נקבל מספר אופציות שמהם נבחר את האפשרות שהכי נכונה עבורינו!

הצעת המחיר שלנו לרישוי

המחיר יקבע לפי סוג הרישוי ומורכבות המבנה, ההצעה בשיטת  ALL IN ותכלול בתוכה את כל הנדרש באופן סטנדרטי לתהליך היתר הבניה בשביל לתת לכם ראש שקט ורגוע.

מדידה טופוגרפית תוכנית אדריכל ותכנית קונסטרוקטור (מהנדס), ותתומחר באופן גלובלי בהתחשב במספר היחידות שמוסיפות ממ"ד.

התחלת התהליך וקידומו במהירות

לאחר קבלת אור ירוק וחתימה על ההצעה צוות האדריכליות שלנו יתחילו לקדם במהירות את תהליך הרישוי הנדרש בשביל לבנות את הממ”ד שלכם בהקדם.

תחילה יישלח אליכם בתוך ימים ספורים מודד מקצועי שייבצע מדידה טופוגרפית.
לאחר שתתקבל המדידה אנחנו נתחיל לשרטט את הגרמושקה, אנחנו נספק מס' אופציות וסקיצות, כאשר לאורך כל הדרך יבוצעו שינויים והתאמות עד שכוולם יצאו מרוצים מהתוצאה.

 

לאחר שהסקיצה הראשונית תאושר אנחנו נדייק אותה ונגיש אותה בצירוף תוכנית מהנדס לרשות המקומית ונפתח בתהליך היתר הבניה.

אישור הג"א לממ"ד במסגרת תקנת 'חרבות ברזל' 2023 - הראשון שהונפק בישראל (אדריכלות: פנינה וידר )

הצעת מחיר לבניית ממ"ד לבניין

במקביל לנושא הרישוי, יבוא עד אליכם איש הביצוע שלנו, קבלן מקצועי ומנוסה שייתן הצעת מחיר המבוססת על תנאי השטח, על דרכי גישה ועוד.
הצעת מחיר לבנייה מתבססת על מספר פרמטרים מבינהם כל מגדל ממ"דים (נניח שיש 4 דירות בכל קומה, זה מאלץ אותנו לבנות 4 מגדלים נפרדים של ממ"דים לכל אגף)- צריך ביסוס בפני עצמו.

הביסוס מתומחר בנפרד, ובנוסף כל יחידת ממ"ד מתומחרת בנפרד.

מהו ממ"ד דמה?

מרכיב נוסף הוא סוגיית הממ"ד הדמה, לפי התקן הקיים לא ניתן לבנות ממד על גבי עמודים אלא חייבים ש 70% ממנו יגיע לקרקע (בערך 3 קירות) ולכן אם הבניין על עמודים יתווסף למחיר גם ממד דמה, ואותו הדבר במידה ויש שני פנטהאוזים (דירה עם קומה כפולה) אחד על השני - יתווסף ממד דמה ביניהם, וכן קומת לובי - מחיר ממד הדמה יתחלק בין השכנים הבונים.
המחיר המשוער של בניית ממד לא כולל רישוי הוא בין 130-160,000 ₪ אולם המחיר ייקבע רק ע"י איש הביצוע אחר בדיקת השטח ובחינת התוכניות.

התחלת התהליך וקידומו במהירות

לאחר קבלת אור ירוק וחתימה על ההצעה צוות האדריכליות שלנו יתחילו לקדם במהירות את תהליך הרישוי הנדרש בשביל לבנות את הממ”ד שלכם בהקדם.

תחילה יישלח אליכם בתוך ימים ספורים מודד מקצועי שייבצע מדידה טופוגרפית.
לאחר שתתקבל המדידה אנחנו נתחיל לשרטט את הגרמושקה, אנחנו נספק מס' אופציות וסקיצות, כאשר לאורך כל הדרך יבוצעו שינויים והתאמות עד שכוולם יצאו מרוצים מהתוצאה.

לאחר שהסקיצה הראשונית תאושר אנחנו נדייק אותה ונגיש אותה בצירוף תוכנית מהנדס לרשות המקומית ונפתח בתהליך היתר הבניה.

למה חשוב לבנות ממ"ד?

ללכת על בטוח! תוספת ממ"ד לבניין משותף>בישראל, העורף הפך לחזית נוספת בשל התמקדות האויב באוכלוסייה האזרחית ובניסיון לפגוע בה בדרכים שונות, בהן גם ירי טילים ורקטות. לכן, חשוב לדאוג לפתרון מיגון זמין ונגיש בבתים מפני ירי רקטות וטילים עבור כמה שיותר אזרחים במדינת ישראל.

בנוסף הרווח המיידי הוא הרחבת הדירה לחדר מגורים נוסף (ללא היטלי השבחה!)
ובהתחשב בכך שהתווסף חדר ממוגן לבית מוביל להשבחה משמעותית של ערך הדירה, בנוסף לכך – ניתן פעמים רבות להוסיף חדרים נוספים לדירה בכפוף להיתר בניה מורחב (למדריך על היתרי בניה ותוספות לחצו בקישור הבא)

שאלות ותשובות!

אם כבר, אפשר להוסיף גם מרפסת?

בהחלט, אבל המשמעות היא שהתהליך הוא ברישוי רגיל ולא מקוצר, התכנון האדריכלי וכן תוכנית הקונסטרוקציה הם כמובן יותר מורכבים, ולכן מייקרים ומעכבים במעט את התהליך, אך לא באופן משמעותי.

כמה אחוזי שכנים נדרשים לחתימה?

60% הסכמה מדיירי הבניין (בעלי השטח המשותף הנמצא בנסח טאבו) ההסכמה היא לבנייה בלבד, ולא משנה כמה שכנים בונים בפועל.

בימים אלו מקודם חוק חדש המאפשר לצמצם את אחוזי החתימות ל60% מהאגף הנבנה, כלומר נדרשת הסכמת 60% מהדיירים שמתגוררים רק באותו אגף שבונה (נניח אגף מערבי), נעדכן כשיכנס לתוקף.

שלב החתימות נדרש בשלב הגשה ראשונית לרשות המקומית (תחילת תהליך הרישוי).

האם ניתן לבנות ממ"ד על עמודים?

אין אפשרות כזאת, לפי התקן 70% מקירות הממ"ד צריכים לרדת עד לקרקע, (במקרים חריגים ביותר ובכפוף לאישור יועץ מיגון יתכן ויאושר אפילו 50%).
המשמעות- קומת קרקע ללא דיירים, קומת לובי -יבנה ממד דמה שמחירו יתחלק בין הדיירים.

רציניים… איך הבניין יראה אחרי כל התוספת הזאת?

מבחינת נראות הבניין- המעטפת תשאר שלימה ומגדל הממ"דים הוא בקו אחד המחובר לבניין, אנחנו משתדלים לתת שימת לב שתשפר את הנראות ותתחבר באופן טבעי למבנה.

ישארו לנו חניות אחרי כל התוספת הזו?

שאלה טובה, זה אחד האתגרים שלנו אנחנו נשתדל לחשב שכמה שיותר חניות יוותרו במקומם, בנוסף יועץ תנועה יכול להוציא תוכנית מפורטת של חניות, ובמקרי אין ברירה כולל פתרונות של מתקני חנייה .

חשוב לדעת כי גם בתוך המיקום של הממד בקרקע ניתן ליישם חניה (כיוון שרק 3 קירות שלו יורדות).

האם יש אגרות והיטלים על תוספת הממ"ד?

זו כבר בשורה משמחת. על ממד העומד בתקן ועד 12 מ"ר חיצוני, ניתן פטור מהיטל השבחה, (שחוסך לכם עשרות אלפי שקלים), אגרות שונות בשלבי הרישוי הן מינימליות ולא משמעותיות.

האם משלמים ארנונה על ממ"ד?

כן, כמו כל חדר בבית.

האם זה גורע מזכויות הבניה שלי?

תתפלאו  לשמוע: לא, לצורך הוספת ממ"ד אתם מקבלים עד 12 מ"ר ברוטו כשטח עיקרי , בנוסף לזכויות הקיימות.

הבניין שלנו ישן, האם תוספת הממ"ד תגרום לסדקים ואי יציבות?

ממש לא, מבחינה הנדסית מגדל הממ"דים נבנה כמבנה סמוך בפני עצמו עם ביסוס משלו ורק מחובר לדירות הקיימות, כך שממש אינו משפיע על יציבות הבניין שלכם.

חשוב במיוחד לדעת! וודאו מראש מול האדריכלית שבחרתם שאתם מקבלים תוכניות עבודה לבנייה, מכיוון שישנם אדריכלים רבים שמסיימים את עבודתם לאחר קבלת ההיתר,
מבחינתכם הדבר החכם הוא לסכם מראש שהאדריכלית תשאר איתכם עד שלב הביצוע ותדאג שכל האישורים יתקבלו והבניה תתבצע בסטנדרט ובתקנים המיטביים.
בבניית ממ"ד בהליך מקוצר– יש פטור ממדידה לצורך קבלת תעודת הגמר.

כמו שהבנתם תהליך היתר לממ"ד לבניין מגורים עלול להתקל בקשיים ועיכובים מיותרים, הניסיון והאיכות של אדריכלית מקצועית יכולה לקצר ולפשט תהליכים,  לחסוך בעלויות ולעשות את המסע  לנעים  וענייני. לחסוך 

אני כאן לרשותכם ואשמח ללוות אותכם בצורה מקצועית ועניינית.
וכמובן להוביל אותכם יד ביד עד לקבלת ההיתר לממ"ד המיוחל ומעבר לו (:

 

המאמר באדיבות

תגובות