סקס ותמ"א 38

 איך קשור סקס לתמ"א 38?

אז ככה. אחת הבעיות הקשות בתחילתו של תהליך תמ"א 38, לא שאין בעיות בהמשך התהליך, היא איך לשכנע דיירים ובעיקר הוותיקים שבהם לבצע שינוי כה דרמטי בשגרת חייהם.


הפחד משינוי הוא כה גדול והוא יוצר לעיתים קיבעון מחשבתי ואטימות מוחלטת – לא משנה מה תציע לאותו דיירי סרבן...דבר אל ההיגיון שלו, תתחנן...כלום לא עוזר האיש חי בדירתו הצנועה בשיגרת חייו כבר 50 שנה ושום טיעון הפונה להגיון – דהיינו לשכבת המודע לא תגרום לאותו דייר או דיירים בבניין לשנות את דעתם וההיפך...לחץ אגרסיבי יגרום בדיוק את ההיפך, הפחד משינוי יהפוך לפחד קיומי ואז נגמר הכל – פונדמנטליזם איסלמי....לא...טריקת דלת או טלפון וזהו.


עד כאן לא דיברנו על סקס מילה וחצי מילה אז בעצם קשור הסקס לסיפור.


משא ומתן עם דייר סרבן כמוהו כתחילתן של מסע ארוך שתחילתו, נקודת היציאה שלו תקבע את סופו, טעית במעלה אחת בחישוב הקורדינטות, תמצא עצמך בסין במקום בדרום אמריקה...


שלב ראשון – זהה את הסרבן.

בבניין סטנדרטי ובו 12 דיירים בדר"כ החלוקה היא כזו, 4 תמיד יהיו איתך, ההגיון עובד אצלם נכון והם לא מוגדרים כיהודים סטנדרטיים, אצלם המושג תן וקח הוא טריוויאלי, הם תמיד יראו קודם מה הם מקבלים ולא יביטו בחצי הכוס של היזם, העיסקה היא win win  מבחינתם וכל מה שצריך הוא לשכנע אותם במודל הפרקטי ובחוסן הפיננסי של היזם ויצאנו לדרך.


הסוג השני מכונה בעגת היזמים "יושבי הגדר" למינהם, הם מחולקים למס` תתי קבוצות אולם המובילים בדר"כ יעלו על הרכבת ברגע שהיא תצא מהרציף,, ז"א כשיהיו משוכנעים שהעינין רציני ומישהו אחר עשה עבורם את העבודה, הקבוצה השניה כוללת את המוזנחים...הם סובלים מהזנחה רגשית ורגשי נחיתות מובנים ז"א בוא אלי הביתה ונדבר ב – 4 עיניים...לא שיש על מה לדבר אבל עצם העובדה שנתת יחס אישי, שמעת את צרותיהם, הפכת לחבר קרוב...משלנו....מה שנקרא בן משפחה, מהרגע הזה הם יחתמו לך על כל מה שתרצה כולל הסכם תמ"א בן 70 עמודים.


תת הקבוצה השלישית מתאפיינת בלא אכפת לי תעשו מה שאתם רוצים...אלו המסוכנים שבינהם כי בעצם נורא אכפת לו והוא נורא רוצה להיות מעורב אבל הוא צריך שיבקשו יתחננו שהוא יהיה מעורב...קבוצה זו מתאפיינת באנשים בחתך סוציו אקונומי גבוה שיודעים שזמן שווה כסף ובסופן של יום יגיע המאני טיים יום החתימה ועד אז באמת אין למה למהר...יום לפני תאריך החתימה הם יבקשו את ההסכם...יעירו אלף הערות כאילו שזה משנה משהו "אבל שידעו בבניין שיש מי שבאמת דואג לאינטרסים של הדיירים".

 

והגענו לקבוצה השלישית...סקס זוכרים.

הקבוצה השלישית אומרת לא – חד משמעית בלי פשרות ובאופן בלתי משתמע לשתי פנים. לא מעוניין לשנות כלום בבניין נהנה מביוב סתום וצחנת חדר הזבל, מת לעלות לקומה רביעית בלי מעלית ובכלל רעידת אדמה היא לא עניין שלילי, אז יהיו קצת פחות אנשים ברחובות. בקיצור


 מ ו ו ת....אין עם מי לדבר.


ופה צריך להתחיל באמת לחשוב יצירתי.


1.      פחד – לא מאחל לאף אחד להיות בסיטואציה של פחד אמיתי....פחד מוות כזה שאתה אומר לעצמך אני לא רוצה כלום בחיים רק לצאת מהמצב שאני נמצא בו כרגע, לבד בליל ברקים חשוך...להקת כלבים טורפים רצה לעברך.....טלפון מחסוי...סתם פחד אמיתי. בסיטואציה כזו חתימה על הסכם תמ"א 38 הופכת למשחק ילדים. ז"א אם תצליח להפחיד את האובייק מספיק חזק ומספיק מוחשי...תראה עמוד סדוק...דירה שנהרסה מפגיעת טילים...תביעה של מיליונים שיתבע הסרבן ע"י הדיירים. אם הצלחת להפחיד ממש – ניצחת.!!!


2.      בצע כסף – מי מאיתנו לא אוהב כסף. המשל אומר שבכסף אפשר לקנות הכל...והאמת זה עובד מצוין אבל..... וכאן האבל הגדול תלוי כמה כסף...אז יש כאלה שיסתפקו בעליית ערך הנכס שלהם ביותר מ – 30% לאחר תום הבניה, ויש כאלה שיסכימו לחתום אם רק תבטיח להם פיצוי פינוי דהיינו "לא נשאר פה בתקופת הבניה..."ויש כאלה מה לעשות שמצבם הכספי הוא כה דחוק שהן ינצלו כל בקשה של מישהו בעולם על מנת לשרוד עוד יום ולאלו בדר"כ אני שמח לעזור ויש את החזירים.......לחזירים יש מגוון שיטות טיפול מתוכמות יותר ומתוחכמות פחות אבל תאמינו לי שהם בסוף מוצאים את עצמם במקום שחזירים מוצאים את עצמם. והמבין מבין.


רגע ומה עם סקס...

אז ככה, בנוסף לפחד ולבצע כסף יש עוד כוח אחד בעולם שיכול לפרק כל התנגדות...זוכרים את המסקס ותמ\"א 38

רגלות היפות מסרטי ג`ימס בונד או נערות הפיתוי שהיו שולחים למאפיונרים. לא...אני לא מתכוון לשלוח נערות פיתוי למתנגדים בבניין כי אז כולם יתנגדו מראש...אבל בהחלט יש מקום לנתח את התופעה ברצינות.


כשאומרי סקס לכולם עובר בראש סרט כחול...אבל לא זאת הכוונה..מדוע אנשים אוהבים להראות טוב....להריח טוב...מדוע נשים מוציאות עשרות ומאות אלפי שקלים על ניתוחים ובגדים ומה לא...ומה עם מכוניות היוקרה שאנשים רוכשים...ג`יפים קרבייים אימתניים  שנוסעים מאבן גבירול לדיזינגוף בחזרה ובמקרה הגרוע מגיעים להרצליה פיתוח...


אז אני אסביר לכם...מדובר במשהו הרבה יותר פסיכולוגי ועמוק מסתם סרט כחול...מדובר על הרצון הטבעי של כל אדם באשר הוא להיות קצת מיוחד, יותר יפה, יותר חזק, יותר עשיר, יותר מצחיק. יותר...יותר... יותר....

הנכס החשוב ביותר לאדם הוא דירתו הפרטית...זו שקנה במיטב כספו...אליה הוא חוזר בתום יום עבודה...בה הוא מבלה את מיטב ימיו ובה הוא מארח את חבריו. תכניס אותי לדירה שלך או לבניין שלך ואומר לך מי אתה.

ופה מתחיל ונגמר עניין הסקס....אם תצליח לחבר בין הרצון המטורף הזה של כל בן אדם להפוך למיוחד לרעיון שמאחרי התמ"א... להפוך בניין עלוב ליצירת פאר הנדסית. לובי מפואר. תוספת של מרפסת שמש, חדר נוסף, התחדשות..כסף. תצליח לשכנע את המתנגד הקשה ביותר.

 

תודה.

עמוס מור

המאמר באדיבות

 • הנדסה עירונית בע"מ
 • קליק לחיוג: 035335373
 • טלפון:
  035335373הצג
 • כתובת:
  המשביר 1 תל אביב
 • אתר:
  הצג

תגובות