הבדיקות שחייבים לבצע לפני רכישת דירה מקבלן

עומדים לקנות דירה מקבלן – נדלן מאסטר מסבירים על הבדיקות שחייבים לבצע

אם מצאתם את הדירה שמוצאת חן בעיניכם ואתם עומדים בפני חתימה על החוזה, חשוב שתעצרו לרגע קט בכדי לוודא שאכן ביצעתם מספר בדיקות חשובות עליהם נפרט מיד.

קניית דירות מקבלנים זו עסקת נדלן שעשויה להיות לא כל כך פשוטה ולומרות שהדירה החדשה מושכת אתכם ומוצאת חן, חשוב שתהיו עם היד על הדופק ותערכו את כל הבדיקות הנחוצות.

מהן הבדיקות שכדאי לבצע לפני שרוכשים דירה חדשה מקבלן?

הכירו את הקבלן והחברה הבונה - ערכו בדיקה מקיפה אודות הקבלן או / ו החברה שבונה את הפרויקט. כיום תוכלו למצוא ברשת מגוון רחב של המלצות וביקורות על הקבלנים והחברות השונות. כמו כן, ניתן לבקר באזורים ובישובים בהם נבנו פרוייקטים של הקבלן בעבר ולהתייעץ עם דיירים במקום. בנוסף, חשוב מאוד לבדוק אם לקבלן אכן יש זכאות לבנות על הקרקע שהוא מוכר לכם. הקפידו לבחון את נוסח הטאבו ובררו האם הקבלן רשום ומוכר בפנקס הקבלנים, זאת בכדי להיות משוכנעים כי הוא יכול לעמוד בהבטחותיו לקונים.

1. תשמרו על כספכם בכך שתבדקו על הבנק המלווה
- לכל פרויקט חדש צריך להיות בנק מלווה וכיום לא ניתן להעביר כספים ישירות אל הקבלן או לגורמים שעובדים עמו. הדרך היחידה לשלם, כל סכום שהוא, היא באמצעות פנקס שוברים שניתן על ידי הבנק המלווה של הפרויקט. במהלך זמן ההמתנה לסיום בניית הדירה תצטרכו לשלם סכומים שונים וכל אחד מהם יועבר אך ורק באמצעות פנקס השוברים ולאחר שתשלמו תקבלו ערבות בנקאית.

2. עברו על המפרט הטכני של הדירה והבניין
- כאשר רוכשים דירה מקבלן חשוב מאוד להתמקד ולהעמיק במפרט הטכני שמקבלים, כבר בשלבים ההתחלתיים של העסקה. במפרט הטכני תוכלו לקבל מושג מפורט על מה אתם בעצם משלמים, אילו דברים כלולים במחיר של הדירה - החל ממתגי חשמל ועד שינויים גדולים שעשויים לעלות עשרות אלפי שקלים. לא תמיד האדם הממוצע ידע לקרוא את המפרט הטכני ולהבין אותו ולכן רצוי להיוועץ בגורם מקצועי כמו עורך דין.

3. חתימה על זכרון דברים - זכרון דברים זהו מסמך שנחשב לחלק מן החוזה אך בדרך כלל נהוג לחתום עליו עוד לפני החתימה על החוזה עצמו. לרוב, הקבלנים מחתימים את לקוחותיהם על זכרון הדברים כבר בתחילת התהליך ועקב כך הקונים נדרשים להשאיר פיקדון כספי כלשהו. לעיתים הפיקדון הוא כסף מזומן ולפעמים צ'ק אך חשוב שתוודא כי בזיכרון הדברים כתוב כי הסכום שנשאר כפיקדון יוחזר אליכם אם תחליטו שלא לחתום על החוזה ולוותר על העסקה. כמו כן, תדאגו להוסיף לזיכרון הדברים סעיף המציין כי הפיקדון הוא חלק מן המחיר המלא שנדרש על הדירה ולא סכום נוסף. בנוסף לכך, תבררו אם אין קנסות כלשהם שתדרשו לשלם אם תחליטו לוותר על העסקה או אם יעלו אי הסכמות כלשהן מול הקבלן.

עוד טיפ של אלופים מצוות נדלן מאסטר: נקודה חשובה נוספת שחשוב לשים אליה לב היא שבמרבית המקרים, כשרוכשים דירה מקבלן, יש לשלם גם את שכר הטרחה של העורך דין שמלווה את הקבלן והחברה שלו. הסכום שתדרשו לשלם משתנה מעסקה אחת לאחרת אך הנקודה המרכזית היא שאתם צריכים לדעת כי אף על פי ששילמתם לעורך דין זה הוא לא מייצג אתכם ואין לו כל אינטרס לדאוג לכם או לכסף שלכם – אלא אך ורק לקבלן. לאינטרס שלכם יוכל לדאוג רק עו"ד מטעמכם שתשכרו בעצמכם.

מוזמנים לבקר באתר NadlanMaster המרכז מבחר מדריכים, פרויקטים מומלצים וטיפים נוספים בנושאי נדל"ן למגורים והשקעות נדלן.

בדיקה

תגובות