5 עובדות מעניינות על מטבחים מעץ טבעי

בין טבעת לטבעת מסתתרות עובדות מרתקות - 5 עובדות על מטבחים מעץ טבעי

עומדים להתחיל לבנות מטבח חדש? סביר להניח שאתם מתרגשים ומבולבלים בו זמנית.
כיום יש שפע של חומרים חדשים שצצים בשוק חדשות לבקרים ואף שפע של חיקויים איכותיים שמחליפים את המקור- העץ הטבעי, כך שאפילו בחירת החומר מציבה סימן שאלה.

עם זאת, אם אתם לא מוותרים ופוזלים לכיוון של מטבח מעץ מלא (הדבר האמתי), אתם מוזמנים לקרוא על מספר עובדות מעניינות, כאלו שנוגעות לחומר הגלם שנעשה בו שימוש לאורך שנים ארוכות במטבחים איכותיים ומרשימים - עץ טבעי כמובן.

בואו להתחבר לחיוניות שרק עץ טבעי יודע להציע, קבלו 5 עובדות מרתקות על החומר:

חי ונושם
גם אם מדובר בעץ יבש שכרתו לפני שנים, היו בטוחים שהוא עדיין חי ונושם.
במה מדובר? גם עץ יבש הוא חומר חי ולכן הוא מגיב לשינויי לחות ויובש, ובעובדה זו יש זיק מרגש שמתחבר היטב למקום של עשייה ויצירה.
אי לכך אין להתעלם מהעובדה שנרצה שגם החומר שממנו עשוי המטבח יהיה גוף חי ודינאמי, ממש כמו החיים שמתרחשים באחד החללים היותר חשובים בבית- המטבח.

   * דגש - בהקשר לכך נציין שכאשר בונים מטבח מעץ מלא, יש להכיר היטב את תכונות העץ אתו אנו עובדים ולהתחשב בכך בשיטת העבודה- עובדה שמאפשרת לעץ להתרחב ולהתכווץ בטבעיות בהתאם לשינויי הלחות באוויר.

חיבור טבעי
ציינו שעץ הוא חומר חי, וככזה הוא מגיב להפרשי לחות באוויר.
די בעובדה זו כדי להימנע משימוש באלמנטים זרים אשר מונעים ממנו את האפשרות להתרחבות והתכווצות (קרי ברגים ומסמרים ממתכות), ומנגד להעדיף מחברים שעשויים גם כן מעץ, אשר עשויים כך שיאפשרו לעץ תנועה.
שימוש במחברי עץ מסייע לתוצר המוגמר להגיב בצורה הטובה ביותר למגוון תנועות חיוניות, כך שניתן ליהנות מחומר איכותי וטבעי מבלי שיופיעו סדקים - מה שקורה כשנועלים את יכולתו של החומר לשינוי.

   * דגש - בהקשר לכך נציין שמחברים מעץ מאפיינים לא רק מטבח כפרי, אלא גם מטבח מודרני, ופה ראוי לחדד שמטבח מעץ מלא יודע להשתלב באינספור סגנונות עיצוביים.

קלאסיקה עדכנית
מטבח מעץ מלא אינו עוד טרנד חולף, אלא מדובר בקלאסיקה על זמנית. מטבח מעץ מלא תמיד מרשים, משדר יוקרה, נחשב אלגנטי, מוביל מבחינת איכות ומציע תוצר ייחודי.
מכאן שאם מחפשים מטבח שייראה מדהים ועדכני גם בעוד עשרים שנה, מטבח מעץ מלא מהווה בחירה מבטיחה.

   * דגש - בהקשר לכך נציין שמטבח מעץ מלא מאפשר ליישם שינויים עיצוביים ופרקטיים יחסית בקלות, כך שאם בעוד כמה שנים תחפשו אחר שינוי בגבולות הקיים, תגלו שמדובר בחומר גלם שניתן לשייף, לצבוע ואף להחסיר או להוסיף ממנו חלקים.

איכות פרקטית
מטבח מעץ מלא אינו רק נחשב עמיד במיוחד (ביחס לשלל חלופות), אלא הוא גם נחשב מאוד חזק ויציב, כך שניתן בקלות יתרה להניח עליו משטחים כבדים, או להעבירו ממקום למקום.

   * דגש - בהקשר לכך נציין שמטבחים מעץ מלא מאפשרים ליישם מגוון רחב של פתרונות אחסון, פשוט כי בין היתר ניתן לכלול פתרונות שכוללים משקל רב, שמסתמכים על חיבורים חזקים, מדויקים וכדומה.

לכל עץ יש צל
רבים תוהים לגבי ניקוי מטבחי עץ, ופה ראוי לציין שמטבחים מעץ מלא אינם חפים מחסרונות.
מטבחים אלו מיוצרים בשיטות   "Low tech", ולכן הם לרוב יותר יקרים. כמו כן מכיוון שמדובר בחומר טבעי, קיימים חומרי ניקיון "אלימים" שעשויים להרוס את איכות הגימור.

עם זאת, אם מבקשים מטבח שילווה אותנו לאורך שנים, ואנו יודעים כיצד לתחזק אותו, בהחלט מדובר בחיסרון זניח.

   * דגש - אם נחזור לסוגיית הניקיון, נציין שהפחד אינו מוצדק. כל עוד תעזרו בקערה עם מים חמים, מטלית פשוטה וסבון, תזכו להוריד את רוב הכתמים. כמו כן, אם בכול זאת מדובר בכתם עמוק, שיוף ותיקון הצבע מהווה פתרון זמין ויעיל.

ליטוש אחרון
לבסוף נציין שמטבח מעץ מלא הנו מטבח שנחשב "ירוק", שמפיץ אנרגיה של חום, שהיה מרשים בהיסטוריה העיצובית של מטבחים ועתיד להמשיך לככב בחזית, שמציע פתרונות מרהיבים שמהווים אומנות ייחודית (כל עץ מציג מופע אחר של טקסטורה ומרקם) ואף בתחום הנגרות המסורתית נוהגים לשייך בין סוגי עצים לנישות ייעודיות.
כך למשל אלון אירופאי הוא מאוד פופולארי בשימוש לארונות במטבח הכפרי, וזאת בזכות המראה שלו.

דגש אחרון לדרך? ממש כפי שכל עץ מכיל נשמה ייחודית, כך גם כל נגרייה, ופה תפקידו של הלקוח לחוש התאמה.

הכתבה באדיבות טאצ'ווד מטבחים כפריים

צילום אלעד שריג

תגובות