תדי קיסלוב והעיר אילת

נועם דביר סוקר בכתבה ב"הארץ" את פועלו של האדריכל תדי קיסלוב בעיר אילת. החל באמצע שנות ה-50 ועד למותו בסוף שנות ה-70 קיסלוב תכנן באילת עשרות פרויקטים: שיכונים ציבוריים, שכונות בתי פאטיו, בתי ספר, חמישה בתי מלון, בנייני ציבור ותשתית, תחנת אוטובוסים מרכזית ואפילו את הלגונה שהיוותה את התשתית להקמת מתחם המלונות הנוכחי.

 

קיסלוב עסק לא מעט במענה לאקלים המדברי בשלושה בתי ספר שתיכנן ובהם הטמיע טכנולוגיית קירור פסיבית: האוויר היבש נושב דרך מסנני קירור ענקיים (שהורכבו ממזרונים לחים עם מערכת טפטפות), חודר פנימה אל תוך חלל בית הספר ויוצא החוצה דרךבית ספר מקורר ומוצלל באילת הכיתות. הוספת לחות לאוויר הופכת אותו לכבד יותר וקר בכמה מעלות. באקלים מדברי ויבש פתרון זה של מגדלי קירור חסכוני מאד באנרגיה ויעיל.

 

הכתבה מציינת ובצדק "הרגישות של קיסלוב לבנייה עירונית-מדברית והטכנולוגיות המקוריות שפיתח זכו לפרסום רב בתקופתו, בין השאר במגזינים יוקרתיים ובתערוכות בארץ. עבודתו ראויה לעיון מחודש וללימוד מעמיק, בפרט כאשר בוחנים את האדריכלות העכשווית של אילת שאינה שונה במאומה מבנייה במרכז הארץ ואינה משקפת את סביבתה היחודית."

 

תמונת בית הספר המופיעה כאן מציגה את התכנון הרגיש לאקלים, הצללות טבעיות של קומה על קומה, מגדלי קירור, המחשבה על החצר הפנימית - כל אלה מקדימים בהרבה חלק גדול מהמבנים ה"ירוקים" אותם אנו רואים כיום.

 

* תמונת בית הספר נלקחה מאתר משרד קיסלוב-קיי.

תגובות