ועוד כמה מילות הספד על התחרויות בארץ

שני משרדי אדריכלים התבטאו השבוע לגבי ביטול התחרות לתכנון הקמפוס החדש של בצלאל. לכולם ברור שזהו קו פרשת המים. אם לא יחזרו בארץ לבחור את האדריכלים בתחרויות אנונימיות הענף ילך וישקע. ברכה ומיכאל חיוטין וסקורקא אדריכלים התייחסו לנושא בדרכם והגיעו לאותן תובנות.

 

"מנגנון התחרות הפומבית הפתוחה מאפשר צמיחה של דור אדריכלים חדש, שאיננו נהנה מזכויות אבות או מקרבה לעטיני השלטון" כותבים האדריכלים ברכה ומיכאל חיוטין ב Xnet. משרד חיוטין השתתף בתחרות הסגורה על תכנון בצלאל ולמרות זאת הם מוסיפים "הננו שוללים מנגנון של ברירה ראשונית, 'פומבית', של קבוצה קטנה של אדריכלים לשלב התחרות האדריכלית. מנגנון שבו השלב ה'פומבי' הוא הרשות להגיש מועמדות להצטרף לקבוצה מצומצמת של מגישי הצעות, הוא פיקציה ומרוקן את רעיון ההזדמנות השווה מכל תוכן."

 

בראיון ב"הארץ" מדברים על הנושא אדריכלי סקורקא שהוזמנו גם הם לתחרות על בצלאל. משרד סקורקא החליט שלא להגיש הצעה לאחר שהבינו שלמעשה השופטים ישוו תיקי עבודות ורזומה ולא הצעות תכנון. "להתחרות מול הגדולים זה לפחות להתחרות ולקוות שאנחנו יכולים להגיש משהו ראוי", אומר עידו זמיר בכתבה, "ההחלטה שלהם לא מותירה שום סיכוי לאדריכלים מקומיים". 

"למה לא כל מבנה ציבור בארץ מחויב בתחרות?", מוסיף אדר שותפו, "זה משפיע יותר מכל דבר אחר על הרמה האדריכלית ועל יכולתם של אדריכלים לפרוץ קדימה."

ועוד כמה מילות הספד על התחרויות בארץ

 

מספר התחרויות בארץ הלך ופחת בעשרים השנה האחרונות עד למצב העגום בו אנחנו נמצאים כיום. למשרדי האדריכלות הגדולים היה נוח מאד לחבור לגופים הציבוריים ולעבוד רק בתחרויות סגורות שהגבילו את יכולת הכניסה של הצעירים, אבל הכרישים של אתמול מגלים שיש מתחרים גדולים אפילו מהם - משרדי האדריכלות מחו"ל. עכשיו כשמחילים את כללי התחרות הסגורה "רק למי שיש תיק עבודות מרשים", עכשיו אפילו הם נשארים עם פירורים.

 

התחרות על בצלאל הוכרעה לטובת מתכננים יפנים. אם עמותת האדריכלים וגופים דומים לא יתחילו לפעול במהירות, עוד ועוד מבני ציבור ישראליים יתוכננו על ידי כוכבים מחו"ל.

תגובות