מקום תחת השמש הוירטואלית

תופעת התיעוד האדריכלי הולכת וגדלה. כיום, כשכל אחד יכול להקים אתר בחינם, הרשת מתמלאת באתרים קטנים המופעלים על ידי אנשים פרטיים ובהם מסופר על עיר, שכונה, בניין. מדי פעם מתגלים לנו אתרים חדשים והפעם נשמח לשתף אתכם בשניים כאלה.

תל אביב 100

תל אביב 100, או בשמו השני עירוניקו הוא אתר המופעל עי ידי דני רכט והוא כותב כך:
תל אביב חגגה בשנת 2009 מאה שנים להיווסדה ומסתבר שלחלקים גדולים של ההסטוריה העירונית אין כלל נוכחות ברשת. אז במקום לספר פעם נוספת את סיפור הולדתן של נווה צדק או אחוזת בית, אני מנסה באמצעות אתר זה להאיר פינות אחרות בעיר. לספר את סיפור השכונות, המתחמים ונקודות הישוב הקטנות שנעלמו או נשכחו, במיוחד אלה שאינן חלק מנרטיב העיר הלבנה.

מקום שמור

מקום שמור הוא אתר מקסים שעוסק באדריכלות והסטוריה באזור פרדס חנה - כרכור. את האתר מפעילה אילנה פלדה יחד עם אנשים נוספים והוא חלק מפרויקט בו היא מתכננת לפתוח 20 אתרים לסיורים לקהל הרחב. וכך כותבת אילנה על האתר והפרויקט:
אנו מבקשים להתבונן במושבה בעין אוהבת ומתגעגעת, במבט ערני ומסור, כזה שמחפש את הפרטים כדי לחשוף ולהאיר את יופיו ויחודו של המקום, לפתוח דיון שיאפשר לשמר את הייחוד הארכיטקטמקום תחת השמש הוירטואליתוני  והמרחבי של המושבה לצד תהליכי הפיתוח המתקיימים בה. דיונים מקצועיים שיתמקדו בנושאים של פיתוח מול שימור / מכפריות לעירוניות,  נושאים  חשובים ומעניינים עבור פרדס חנה כרכור בפרט וישובים נוספים בארץ המבקשים להתפתח תוך שמירת צביונם וייחודיותם, וכן עבור אנשי מקצוע ואקדמיה המתמודדים עם סוגיות דומות.

 

תמיד נעים לגלות אתרים כאלה ובמיוחד אתר כמו "מקום שמור". בתל אביב לא חסר תיעוד וכמעט כל כיכר מצולמת ומתועדת אבל האדריכלות הרי לא נעצרת בגוש דן. אם אתם מכירים עוד אתרים דומים, הדנים באדריכלות ובעיר, נשמח אם תשאירו לנו כתובות בתגובות כאן.

תגובות