האם יהרס בית המכס בנמל יפו?

כתבה של יואב מלכה ב Ynet מציגה את ההתלבטויות בעירית תל אביב ובמחלקה לשימור לגבי אחד מהבנים המכוערים והמיותרים באזור - בית המכס בנמל יפו. המבנה מוזנח, מכוער, חוסם את קו הנוף, אינו קשור לנמל יפו ההסטורי ובכל זאת מומחי השימור קמים על הרגלים האחוריות.

 

"מדובר באתר שהיה השער לארץ ישראל", אומרת בכתבה תמר טוכלר, מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרים, "הבניין הזה היה המפגש של העולים והצליינים עם ארץ ישראלהאם יהרס בית המכס בנמל יפו? ויש לו חשיבות עצומה בהיבט ההיסטורי, תיירותי ואורבני".
"פוטנציאל השימור שלו הוא פנינה", אומר שמואל גרואג, אדריכל שימור שהתגייס לפעילות לשימור הבניין, "המטרה הבסיסית היא להסביר את משמעות השימור. הבניין הזה הוא דוגמהא מצוינת לעובדה, שגם לבניינים שנראים היום מכוערים יש משמעות רבה ביותר."

 

למרבה הפלא יש בעיריה גם קולות שפויים (תקדים שראוי שיחקר!): "ועדת השימור העירונית שדנה במבנה בית המכס ביפו, לא מצאה במבנה המנדטורי ערכים אסתטיים חשובים וסברה כי פתיחת חזית הנמל אל הים עשויה להביא לשיפור בתכנון הטיילת."

 

צריך להזכיר שוב, המבנה מכוער. אין קשר בינו לבין המבנה העותומני המקורי (כאן בתמונה), אין קשר בינו לבין נמל יפו שקיים הסטורית כבר יותר משנה או שנתיים. המבנה הוא הדבקה מאוחרת יחסית, מכוערת יחסית, זר למבנים סביבו, וכוחני לנמל כמו שרק מבנה ציבורי ממשלתי יכול להיות. בניגוד לטענות מומחי השימור, אין לו ערך תרבותי או היסטורי.

 

המבנה הוא פלולה שמודבקת לנמל יפו כבר שנים, הגיע הזמן לנתח.

תגובות