עמלות אדריכלים

האדריכל אשר אלבז כותב באומץ באתר שלו על עמלות אדריכלים. הנושא שכולם מכירים וכולם מתחמקים מלדבר עליו. "עמלת תיווך" /"גזירת קופון" לא משנה איך נקרא לזה, אולי הגיע הזמן שנדבר על זה קצת. אשר מציג את הדרך בה הוא פועל, ממי יקח עמלה וממי לא.

 

"לדעתי במידה והאדריכל מספק גם שירותי פיקוח על העבודה, עלול להיווצר מצב של ניגוד אינטרסים כאשר האדריכל מקבל עמלה מהקבלן" כותב אלבז וממשיך, "מצב שעלול לעמלות אדריכליםהוביל לניגוד אינטרסים בין ייצוג הלקוח וטובת הפרויקט לבין חוסר הנעימות מול הקבלן נותן העמלה. לכן לטובת הפרויקט, לטובת הלקוח וגם לטובת האדריכל לא מומלץ לקבל עמלה מהקבלן."

 

לעומת זאת מספקים גדולים כמו חברות ריהוט, כלים סניטריים וכדומה ניתן לדעתו לקחת עמלה מאחר ו"הלקוח יכול לקבל הנחה ויכול לנהל משא ומתן על המחיר הסופי, במידה והלקוח רוצה לרכוש בבית עסק הזה ובחר בו מרצונו החופשי אני לא רואה שום פסול בקבלת עמלת אדריכל במיוחד שהנושא מוצג בצורה גלויה ללקוח".

 

ברור שהנושא בעייתי. בעיקר כשלקוחות אינם יודעים מה המדיניות של כל אדריכל ולעיתים אדריכל מסויים יכול להוריד את שכר הטרחה שלו בזכות העמלות שיקבל בהמשך. המצב מקשה על השוואה בין חוזים ומהווה מקור למתיחות בין האדריכל והלקוח.

תגובות