אדריכלות הורגת

זה לא במרכז הארץ, זה לא אנשים עם כוח או השפעה, אז למי אכפת? שימותו. המקומון האילתי "ערב ערב" מציג את רשומות הדיון שהתקיים בוועדת המחוזית של משרד הפנים. הדיון שעסק במתחם "סינג סינג" הידוע לשמצה בעיר, מדגים בדיוק את הבעיה בהפרטת אחריות התכנון והביצוע בפריפריה.

לכולם ברור שמתחם "סינג סינג" באילת כבר מזמן מסוכן למגורים אבל אף אחד לא מוכן לקחת את האחריות. העירייה ומשרד הפנים ניסו לפנות את המתחם באמצעות מנגנון "פינוי - בינוי" שכמובן לא מצליח להתרומם. בפריפריה, במקרים של בעלויות מרובות על הקרקע ומחירי דירות ברצפה, המנגנון הזה נועד לכישלון. שיטות מימון שעובדות במרכז הארץ, בהן העיריות ומשרד הפנים משלמים ליזמים דרך זכויות בניה, לא עובדות באילת או בית שאן. זהו כישלונן של תכניות כמו תמ"א 38 ודומות לה. במקרים כמו זה שבאילת נותר לכולם רק להעביר את האשמה מאחד לשני ולוודא שנרשם בפרוטוקול שהם "אמרו כבר קודם" ושלא הם האחראים.

"זה יהיה אסון הכרמל." הזהיר בדיון יזם התוכנית, עזרא צדוק, "שלא תגידו: 'לא אמרנו , לא שמענו'. אל תהיו אטומים, התעוררו. רבותיי. התעוררו - כי שם הולך להיות אסון. שם החשמל פיראטי, הגז שם פיראטי, הכל פיראטי. גונבים מים, גונבים חשמל ולאף אחד לא אכפת. ואתם אטומים, כל אחד יושב בכסא שלו, לא יודע מתי יקרה. לפני חודשיים היה שם פיצוץ של גז ונשרפו שם שני בתים, אבל אף אחד לא מעניין אותו".
__img__
אז זה לא היזם, לא העירייה, לא הוועדה המקומית ולא המחוזית, לא משרד הפנים ולא משרד האוצר. כולם נקיים מאשמה, נקיים מאחריות. האפשרות שקיימים מקרים בהם המדינה חייבת להתערב ולהקצות כסף אמיתי לשיקום לא עולה בדעתו של אף אחד. המדינה הרי לא יכולה להיות אחראית לחיי התושבים, בטח לא של תושבים עניים באיזו עיר רחוקה.
אדריכלות הורגת

תגובות