חמש שנים לבית בנימיני - השקת שנת פעילות חגיגית


בית בנימיני - מרכז לקרמיקה עכשווית ע"ש יששכר ויהודית בנימיני, חוגג חמש שנים להקמתו בשנת פעילות מיוחדת שתושק בחודש יוני. את חגיגות יום ההולדת החמישי יחנוך בית בנימיני בסדרת אירועים שתוקדש לקריית המלאכה, בה הוא פועל מאז הקמתו ברח העמל 17 בתל אביב, בשנת 2011. ביום חמישי ה- 9 ביוני, יושקו שלוש תערוכות, בערב פתיחה מיוחד שילווה במסיבת גג חגיגית. ובסוף השבוע שבין ה-24-25 ביוני יתקיים פרוייקט "שביל האבניים" סוף שבוע פעיל. 

 

האמנים רועי פביאן ואמיר ויזר ישיקו בגלריה העליונה את התערוכה "החברה לשיקום המלאכה בתל אביב-יפו". בתערוכה שאוצרתשלומית באומן מציגים פביאן וויזר מייצב מחקרי-לירי באסמבלאז' של שלושה אלמנטים פיסוליים שעוסקים בהיסטוריה האדריכלית-יצרנית-חומרית של קריית המלאכה. לצידה בגלריה התחתונה תיפתח התערוכה "משכפלת, חפצים יוצרים חפצים", שאצרו ועיצבו נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן-סטודיו REDDISH. התערוכה מביאה לקדמת הבמה חפצי שכפול, וחושפת את האמצעים בעזרתם אובייקטים מגיעים לעולם. קריית המלאכה מהווה את הציר המרכזי של שתי תערוכות אלו שמייצרות מבט מורכב המחולק למיקרו ומאקרו. ההתבוננות מתוך המאקרו, מתייחסת לתכנון האדריכלי של קריית המלאכה ולהיבטים החברתיים, הכלכליים והחומריים שהיוו את המסד להקמתה, לעומת אלו המתרחשים בה היום, וההתבוננות מתוך המיקרו, בוחנת את החפצים אשר באמצעותם נוצרים חפצים במרחב התעשייתי, מתוך נקודה של התבוננות פואטית הבוחנת אותם כהרחבות משוכללות של הגוף, ומיקסום יכולת ייצור בסדרות בינוניות.

 

במקביל לאירועים שיעסקו בקרית המלאכה תיפתח התערוכה "זהב" שתציג מגוון עבודות בהן מופיע הזהב כחוט המקשר בין שונות סגנונית וגישות שונות לחומר הקרמי. התערוכה תיפתח ב"בגלריה הקטנה" שממוקמת בכניסה לבית בנימיני ומציעה מדפי תצוגה ומכירה למיטב אמני הקרמיקה בארץ. את חגיגות החמש בחרה אוצרת הגלריה תרצה ילון קולטון לציין בתערוכה שמוקדשת לזהב" כסמן לציון חגיגות המעמד. השימוש בשכבה דקה של זהב המצפה את פני השטח של האובייקטים הקרמיים שבתערוכה משמש כאמצעי טכני אומנותי להשגת מטרות שונות אצל האומנים המשתתפים: אנה כרמי, רני גילת, אתי קציר, עפרה קוץ, עדן חברוני, פוגי נעים, סיגלית ברייר, אודי צ'רקה, ודימה גורביץ.

 

בסוף השבוע האחרון ביוני יקיים בית בנימיני סוף שבוע פעיל ברחבי קריית המלאכה, בשיתוף עם בעלי העסקים באיזור. ביום שישי ה-24/6 בין השעות 10:00-14:00, מוזמן הקהל הרחב לקחת חלק בפרוייקט "שביל האבניים". למשך יום אחד, יפוזרו עמדות אבנייםתמונה

במספר בתי מלאכה, והאמנים ובעלי המלאכה יערכו הדגמות ייצור, יספרו את סיפור עיסוקם, ויתבלו בסיפורים היסטוריים ונוסטלגיים מימים עברו. הקדרים ידגימו את פעילות האבניים ובשיתוף עם בעלי המלאכות, וישלבו בעבודת הקדרות שימוש בכלים וחומרים המאפיינים את המקום המארח. ביום שבת ה – 25/6 בין השעות 11:00-14:00 יוזמן הקהל הרחב (מבוגרים וילדים) לסדנא של בית ספר לאמנות הקרמיקה בבית בנימיני, להתנסוּת והדגמה בתבניות יציקה ולחיצה. במקביל יערכו סיורים מודרכים בתערוכות, ומגג הבית תיערך תצפית מודרכת, על מתחם הקרייה. בשבוע לאחר מכן, ביום שני ה-27 ביוני יתקיים בבית בנימיני יום עיון בעקבות התערוכות המוצגות. ההרצאות שיתקיימו תחת הכותרת: "קריית המלאכה – דמוגרפיה, חזות ויצירה". את יום העיון עורכת שירה סילברסטון, אחראית תחום ימי עיון והשתלמויות מיוחדות בבית בנימיני, והוא יערך בשני מושבים שיעסקו במלאכות נעלמות, טכנולוגיות ישנות וחדשות, ובשינויים חברתיים לצד יצירה חדשה ומתפתחת ("שביל האבניים" יתקיים במקביל לאירועי פתיחת מושב הקיץ של הקרייה – פרטים בהמשך).


בשנים שחלפו מאז הקמתו של בית בנימיני, בשנת 2011 פועל המקום כמרכז תרבות חומרית, מתוך רצון להעמיק ולשתף בו כמה שיותר יוצרים מתחומים שונים וקהל רחב של שוחרים. על הצלחתו של המקום ותרומתו לקידום ופיתוח תחום הקרמיקה בארץ מעידים השינויים ביחס לתחום שחלו בשנים האחרונות. במהלך חמש שנות קיומו של בבית בנימיני הוקם בית ספר לאמנות הקרמיקה שפועל כמרכז מקצועי המיועד לחובבים, אמנים ומעצבים; יוסדה מלגת "סטודיו ראשון" מוקדשת לעידוד וקידום יוצרים צעירים; והתקיימו עשרות הרצאות, ימי עיון ומפגשים תוך שימת דגש לפיתוח דיאלוג עם קהל רחב ומקצועי כאחד ועוד. הגלריות בבית בנימיני מקיימות פעילות בתוך השדה הקרמי ומחוצה לו ויוצרות שיח הבונה שפה עצמאית תוך כדי מעבר דיפוזי ואין סופי בין השדות קראפט, אמנות ועיצוב. התערוכות בגלריה שואפות לחדד את השפה העצמאית והייחודית של תחום הקרמיקה ולהתייחס להיסטוריה ולתיאוריה שלה. במסגרת תכנית הפעילות המיוחדת המציינת מלאות חמש שנים לפתיחתו של בית בנימיני, יצא לאור (ספטמבר) הספר "חומר כרעיון, רעיון כחומר", בעריכתה של שלומית באומן - האוצרת הראשית של בית בנימיני - שמעורר דיון סביב הנושא של קרמיקה ותרבות חומרית, ומושתת על חלק מהתערוכות שהוצגו בגלריות בבית בנימיני בשנים אחרונות.

תגובות