מפגש מחודש בין מתכנן ופרויקט

מפגש מחודש בין מתכנן ופרויקט

מבט לאחור בנוף, דיון #1

2016.11.22, 19:00

על הערב

ערב זה הינו הראשון בסדרת ערבי עיון אשר ייערכו בחודשים הקרובים בזהזהזה גלריה לאדריכלות. סדרה זו תדון בתפקידה וחשיבותה של בחינת תוצאותיהם של פרוייקטים במרחב הציבורי לאחר סיום ביצועם, בהתייחס לפרקטיקות מקצועיות שונות כגון POE - Post Occupancy Evaluation באדריכלות נוף.
כיום, נושא הערכת פרויקטים אינו מהווה חלק מובנה במערך עבודתם של מתכננים ואדריכלים. הדבר נובע מסיבות שונות ומגוונות אשר חלקן הם תוצר ישיר של השפעות תרבותיות וחלקן של פרקטיקות עבודה מקצועיות. יש הרואים בפעולת בחינת פרויקטים חשיבות רבה ואף הכרחית ושיש לשלבה כחלק ממערך עבודה אשר מאפשר בחינה ולמידה מתוך הנעשה, לכדי שיפור וצמיחה מקצועית ויש המבינים את חשיבות הדבר אך אינם מוצאים לנכון לשלבה במערך עבודתם.
סדרה זו מבקשת לבחון ולדון בכל נושאים אלו ולדון בחשיבותה של פעולה זו והשלכותיה על תכנון עתידי, אל מול הנוגעים בדבר.

כל פרויקט תכנון הנעשה במרחב הציבורי, נושא בחובו נקודות חוזק וחולשה, אשר מהווים מצע של צמיחה, התפתחות, למידה והחכמה מן הנעשה לפרויקט הבא. מצאנו כי מתכננים רבים אינם מגיעים לבקר בפרויקטים התוכננו על ידם, מסיבות רבות ומגוונות ועל כן, החלטנו לעודד מפגש כזה בו לקחו חלק ארבעה משרדי תכנון נוף אשר ביקרו מחדש בפרויקט שתוכנן על ידם. בערב זה נציג את תוצאות המפגש המחודש ונדבר על מה המפגש המחודש עורר בהם, על התובנות שיצאו ממפגש זה ברמה החוויתית, תכנונית ואישית.

משתתפים

אדריכל נוף ד"ר גיל הר-גיל // גרינשטיין הר-גיל אדריכלות נוף
אדריכל נוף איז'י בלנק // איז'י בלנק אדריכלי נוף
אדריכלי נוף אסיף ברמן ונועה ברוט // אסיף ברמן נועה ברוט אדריכלי נוף
אדריכליות נוף עליזה ברוידא ורות מעוז // ברוידא מעוז אדריכלות נוף

על משתתפים

>> אדריכל נוף ד"ר גיל הר-גיל // גרינשטיין הר-גיל אדריכלות נוף
אנחנו מנסים "לייצר" תכנון ועיצוב צנועים, המתייחסים ומתאימים למיקום, למקום ולמשתמשים. אני צופה כי כבר עכשיו ובוודאי בעתיד, אדריכלות הנוף תהיה המקצוע והמשפיע ביותר, בין מקצועות העיצוב והתכנון, על הסביבה האורבנית והפתוחה.
ד"ר גיל הר-גיל - גיל הוא אדריכל נוף בעל ניסיון בתכנון מגוון רחב של פרויקטים אורבניים ונופיים ובעל השכלה מקצועית במקצועות תכנון ועיצוב שונים - אדריכלות נוף, תכנון סביבתי, תכנון ערים ואזורים.
גיל הוא מנהל ובעלים במשותף, עם דפנה גרינשטיין, של חברת "גרינשטיין הר-גיל" לאדריכלות נוף ולתכנון סביבתי. חברת גרינשטיין הר-גיל היא חברה מפגש מחודש בין מתכנן ופרויקט

מובילה בתחום אדריכלות הנוף, העוסקת במגוון רחב של פרויקטים, ברמה הארצית, ברמה האזורית וברמה המקומית, בייחוד עבור המגזר הציבורי. העבודות המקצועיות של חברת גרינשטיין הר-גיל כוללות, בין היתר, פרויקטים עירוניים, פרויקטים של שיקום תשתיות, פרויקטים של שייקום ופיתוח אתרי מורשת, טבע ונוף, פרויקטים של תכנון נוף אורבני ותכניות מתאר. על עבודותיהם המקצועיות אף זכו מנהלי החברה בפרסים, בציונים לשבח ובמקומות ראשונים בתחרויות. בין היתר, זכו בפרס לתכנון אורבני ע"ש עזריאלי של המועצה לישראל יפה, עבור תכנון המושבה הגרמנית בחיפה ובפרס עיריית תל-אביב לאדריכלות נוף ע"ש קרוון, עבור תכנון פארק הכט בחיפה.
במקביל לעבודתו המקצועית, הקדיש גיל זמן ניכר להוראה אקדמית של מקצוע אדריכלות הנוף, במוסדות אקדמיים, בארה"ב ובישראל. בשנת 2013, מונה גיל לפרופסור חבר בפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון, חיפה. במסגרת פעילותו הציבורית, גיל כיהן כיושב ראש האיגוד הישראלי של אדריכלי הנוף., כחבר במועצת האיגוד הישראלי של אדריכלי הנוף, כחבר הנהלת האיגוד הישראלי של אדריכלי הנוף, כנציג ישראל לאיגוד אדריכלי הנוף הבינלאומי (IFLA) וכחבר הנהלת המרכז לחקר מורשת האדריכלות בישראל. כמו-כן, כיהן גיל כשופט בתחרויות מקצועיות רבות, באדריכלות ובאדריכלות נוף.
גיל נולד בתל אביב ב- 1953. בוגר המחלקה לעיצוב סביבתי באקדמיה לאמנות ועיצוב, בצלאל, 1979. עם תום הלימודים לתואר ראשון, עבד גיל כמתכנן במרכז בינוי בתל אביב. ב- 1983 השלים לימודי תואר שני מקצועי, באד' נוף (M.L.A.), באוניברסיטת קורנל (Cornell University), ניו-יורק, ארה"ב. בשנת 1992 קיבל גיל תואר דוקטורט(Ph.D.) בתכנון ערים ואזורים מהטכניון, מכון טכנולוגי לישראל.
www.landscape.org.il

>> אדריכל נוף איז'י בלנק // איז'י בלנק אדריכלי נוף
בוגר הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון 1983, בעל תואר ראשון B.L.A באדריכלות נוף בהצטיינות. זוכה פרס אקרשטיין לתכנון נוף עבור עבודה מצטיינת בתחום התכנון הסביבתי (1981), ובעל משרד "איז’י בלנק אדריכלי נוף" משנת 1987. חבר מן המניין במועצה הישראלית של אדריכלי הנוף, ומכהן כיום כיו”ר האיגוד הישראלי של אדריכלי הנוף. מרצה אורח במכללת אריאל בנושאי אדריכלות נוף, וכן במכללת בילדינג בקורס מפקחים לתשתיות ופיתוח.
www.blankland.net

>> אדריכלי נוף אסיף ברמן ונועה ברוט // אסיף ברמן נועה ברוט אדריכלי נוף
אסיף ברמן, אדריכל נוך. בוגר המסלול לאדריכלות נוף בטכניון חיפה. תלמיד במכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות אוניברסיטת תל אביב ומרצה במסלול תואר ראשון לאדריכלות נוף בטכניון. השתתף במספר תערוכות ומייצגים, בין היתר הציג בבינאלה הראשונה לאדריכלות נוף בבת ים וכחלק מתערוכה קבוצתית בביתן הישראלי בבינאלה לארכיטקטורה בונציה 2008. שותף במשרד ברמן ברוט אדריכלי נוף.
נועה ברוט, אדריכלית נוף. בוגרת המסלול לאדריכלות נוף בטכניון חיפה, סטודנטית לתואר MUE בטכניון חיפה ומרצה במסלול תואר ראשון לאדריכלות נוף בטכניון. שותפה במשרד ברמן ברוט אדריכלי נוף.
www.asif-arc.com

>> אדריכליות נוף עליזה ברוידא ורות מעוז // ברוידא מעוז אדריכלות נוף
עליזה ברוידא, בעלת תואר ראשון בעיצוב סביבה (אקדמיה לאומנות ועיצוב "בצלאל", 1976) ותואר שני באדריכלות נוף (BLA, MLA בהצטיינות, אוניברסיטת אורגון, ארה"ב, 1983). שותפה במשרד "ברוידא מעוז אדריכלות נוף" משנת 1986. שימשה בעבר יו"ר האיגוד הישראלי של אדריכלי הנוף וחברה בהנהלת איגוד אדריכלי הנוף.
רות מעוז, בעלת תואר ראשון בעיצוב הסביבה (אקדימה לאומנות "בצלאל", 1971) ובוגרת לימודי השלמה באדריכלות נוף (UCLA, קליפורניה, 1977). לאחר עבודה בארה"ב ובמשרד "גדעון שריג אדריכלות נוף ותכנון עירוני", שותפה משנת 1986 במשרד "ברוידא מעוז אדריכלות נוף". 
www.bm-landscape.co.ilהצידע באדיבות אתר זהזהזה גלריה לאדריכלות

תגובות