גלריה לאומנות בייקר סטרייט

גלריה לאומנות בייקר סטרייט
Baker Street Workshop, הינו משרד לעיצוב וגלריה לאומנות רוסית בת זמננו השוכן במבנה לשימור בפאתי שוק הפשפשים.

המשרד כולל מבואה חלל תצוגה מרכזי חלל תצוגה משני חדר ישיבות ומחסן הממוקמים בקומת הכניסה, אל משרדו של הבעלים ואל משרד האדריכלים עולים בגרם מדרגות עשוי עץ ודרך גשר שחוצה את חלל התצוגה המרכזי ומהווה את הקשר בין הגלריה למשרד. רצינו להפריד בין תפקודי החלל תוך שמירה על זיקה בינם. סגנון העיצוב מבקש ליצור חלל יוקרתי שמנותק מן החוץ ויוצר דיאלוג בין ישן לחדש. עיצוב החלל ואפיונו נעשה באמצעות שימוש בחומרים וטקסטורות שונים שבחירתם לקחה בחשבון את ייעודו של החלל להצגה של אומנות.

חלוקת החלל נעשתה באמצעות שני אלמנטים שניצבים אחד במקביל לשני, קיר קשתות המחופה באבני כורכר מקומיות ועמודים מאסיביים שהתגלו בתהליך ההריסה וחופו בלבנים מפירוק שיובאו מאירופה.

לגבי פתרונות צבעוניים לקירות – אנו בחרנו בגוונים נטראלים. שמעניקים תחושה של שלווה, ובו זמנית משמשים רקע מעולה לחפצי אומנות. גווני הקרם נותנים רושם של פשטות ופאר, ובו זמנית מורכבות. בהמשך ניתן יהיה להוסיף צירופים צבעוניים אחרים.
עיצוב הפנים כולל מספר די גדול של אטריבוטים, כגון תקרות גבוהות וקשתות המוסיפים למרחב רוממות מיוחדת ריצוף שיש לבן ושחור ההופכים את המרחב לסולידי יותר.

בכניסה לגלריה ישנו קיר מרחף המשמש להצגת תמונות של האומנים. האור הבוקע מאחורי קיר הופך אותו לאובייקט עיצובי שמעבר לשימושו כמצע לעבודות אומנות מייחד ומאפיין את הכניסה לחלל.

חדר הישיבות המשמש הן את הגלריה והן את המשרד ומוגדר באמצעות שלושה עמודים מאסיביים המחופים בלבנים ממוחזרות. מכיוון שמדובר בחלל נמוך וקטן הוחלט לסגור אותו בקיר זכוכית שקופה לחלוטין. גם הקיר של המשרד עשוי מזכוכית והחיפוי על העמודים יוצרים תחושה של רצף והמשכיות. השימוש בזכוכית מגדיל את תחושת החלל ומשדר פתיחות ואווריריות. על מנת להשלים את המקצב שיוצרים עמודי הלבנים הוצבו שני גופי תאורה ספירליים שיוצרים תנועה ודינמיות המנוגדת לאופי הטקטוני של העמודים.

המשרד לעיצוב ממוקם במפלס העליון וצופה אל המבואה והגלריה. אחד הקירות חופה במראה על מנת ליצור תחושת עומק ומרחב. חלקה העליון של הקשת נסגר באמצעות קיר זכוכית שקופה שבסמוך לו הוצבה כוננית ספרים מעוגלת שמשלימה את הצורניות של הקשת.

הגשר שמקשר בין משרד האדריכלים למשרד הבעלים מהווה אלמנט דומיננטי בחלל. הוא קושר בין הגלריה לשאר החללים. קורת הברזל חופתה באריחי קרמיקה בצבע אדום שמדגישים את כיוון התנועה בחלל. המעקה המינימאלי מונע מהגשר להפוך לאלמנט דומיננטי מדי ומוסיף לתחושת הריחוף והקלילות בחלל.

ללא ספק, האיכות הגבוהה של הביצוע והגימור, של הריהוט ושל עיצוב הפנים, הם חלק בלתי נפרד מההצלחה של הפרויקט כולו.

מציגי הפרויקט

תגובות