עיצוב דירה בבני ברק

עיצוב דירה בבני ברק
לצורך יצירת חלל פתוח ומאוורר בדירה, ללא כוכים ומסדרונות, נשברו כל קירות הבית. עמודי היסוד הפרוסים לכל אורך הבית, החל מהקיר במטבח דרך חדר הילדים וכלה בחדר השינה, שולבו בעיצוב בצורה חכמה. במטבח, כאמור, נוצל עמוד היסוד לצורך הסוואה חלקית של המטבח ונעשה בו שימוש לצורך יצירת נישת בילט אין של תנור עם יחידת אחסנה. החלק החיצוני של אותו הקיר הפונה אל חדר המגורים עוצב כולו מאבני בריקס בגוון אפור המשתלב היטב עם הגוון הסגלגל השולט בדירה.
מעל קיר הלבנים נבנה סינר גבס המסתיר בתוכו קורת פלדה שנועדה לתמיכה ונוספה בעקבות פתיחת חלל המדרגות. הסינר משתלב באלגנטיות עם עמוד הלבנים ועוזר לתחימת חלל הסלון עם חלל המטבח.
בנוסף עם פתיחת דלת הכניסה הראשית לדירה מקבלים מבט לכל אורכו של סינר הגבס מה שגורם לאפקט העצמת תחושת המרחב ע"י משיכת המבט לאורכו.
מול דלת הכניסה נבנה קיר נמוך בגובה שני מטר, (זהו למעשה הקיר החיצוני של המטבח), המקביל לדלת הכניסה) הקיר הנמוך קיבל ניתוק מקירות המסדרון על ידי בניית נישה ברוחב 10 ס"מ המכילה תאורה סמויה וכן על ידי בנייתו בעומק של-30 ס"מ משאר קירות המסדרון. על ידי בניית הקיר הנמוך (שיכלול קומודת כניסה בעתיד) נוצרה מבואה המקבלת את פני הבאים כך שהמטבח מוסתר במבט ראשון מדלת הכניסה ועם זאת אין הרגשה של מסדרון אין סופי. זרימת החלל אינה נפסקת. הנמכת הקיר יצרה תחושה של מרחב וכך הושגה המטרה של מטבח פתוח אבל בעצם סגור. גם לאורך הקיר הזה נבנו ארונות אחסון בשילוב עם מקרר, ומיקרוגל.
המסדרון הצר והחשוך נהרס כולו. כדי לבטל את תחושת המחנק של המסדרון הצר, נדחף חדר הילדים פנימה על ידי הריסת קיר המרפסת הצמודה אליו וכך התפנה מקום לבניית קיר המסדרון במרחק גדול יותר משהיה.
ביטול המסדרון הצר אפשר מעבר נעים לחדרים.
בחדר הילדים שולבו ארונות בתוך מגרעת ובאופן כזה ניתנה לחדר צורה מרובעת וסימטרית. בחדר הוחלפו כל החלונות והתריסים ובמקום המרצפות הישנות הונח פרקט עדכני.
חדר השינה, הצמוד לחדר הילדים, עבר גם הוא ארגון מחדש. המרפסת שהייתה משותפת לו ולחדר הילדים הוסרה. גגון הפלסטיק הירוק שבמרפסת הוסר גם הוא ובמקומו נוצקה תיקרה. הפינה שהייתה פעם מרפסת הפכה לפינת קריאה חמימה.
סמוך לחדר השינה ממוקמים האמבטיה והשירותים. במקור, בדירה היה רק שירותים ואמבטיה אחד. במהלך העבודה הועלתה האפשרות לשלב יחידת הורים בחדר השינה, אך משיקולי תקציב וגם משיקולי מקום ירדה בסוף אפשרות זו. בעלי הבית העדיפו חדר שינה מרווח יותר בעל שטח גדול יותר מאשר ליצור צפיפות מיותרת בחדר.
האמבטיה הישנה שהיה בה חדרון שירותים קטן ויציאה לחדר שירות, דבר המאפיין את הדירות הישנות של פעם, נהרסה. הוחלט לשלב את האמבטיה, הכיור והשירותים ביחד ואפילו נשאר מקום מסתור למכונת הכביסה. האמבטיה והשירותים החדשים עוצבו בסגנון עדכני ולכיור שהוצב על גבי יציקת בטון נבחרו אבני פסיפס שמתאימות להשלמת התמונה.
מחדר המגורים נשקף נוף ירוק של עצים וטבע, וזאת, למרות שהדירה ממוקמת בסביבה עירונית מאוכלסת בצפיפות (מדובר בדירה עורפית). יתרון זה נוצל, וחלונות הסלון הוחלפו והורחבו. התחושה שנוצרה העניקה מיד אווירת כפר.
לאורך הקיר בכניסה לדירה עמד מזנון עץ ישן. המזנון הוחלף בנישות גבס חדשות שעליהן הונחו ספרים, קישוטים, תמונות וכלי כסף. הנישות עצמן הוארו בעזרת גופי תאורה מעוצבים. בחדר המגורים הושאר גם מקום לשולחן אוכל גדול שניתן יהיה לפתוח לאורך הסלון כשמגיעים אורחים ומנורת כדור כסופה נתלתה מעליו והשתלבה היטב בעיצוב הכולל.
בעלי הבית רצו לנצל את זכויות הבנייה שלהם בגג ולצורך כך נפרץ פתח בתקרה מעל המסדרון. הבוידם המיושן הורד והפתח שנוצר ביטל את תחושת הצפיפות והחשיכה הלא רצויה.
לבעלי הבית היה חשוב שהמדרגות המובילות לקומה העליונה לא יהיו מעוצבות בצורה סיבובית מטעמים פונקציונאליים. הדרישה הייתה למדרגות רחבות מרובעות ובטוחות לילדים ולצורך כך היה צורך לבחור ביחס חישוב מתאים. היחס הנבחר בסופו של דבר התאים לדרישת בעלי הבית והמדרגות רחבות ובטוחות לירידה.
כדי לא ליצור תחושה של עומס במדרגות, הוחלט לעשות אותן מברזל. וכדי לא לבטל את תחושת המרחב שהושגה על ידי דחיפת קיר המסדרון הצר פנימה, נבחרה שלדת מתכת מברזל, ללא רום. בכך נמנעה תחושת המחנק שעלולה הייתה להיווצר במדרגות עם רום, דבר שנתן גם תחושת אווריריות. צבע המדרך שנבחר, עץ אגוז אפריקאי, נתן את נגיעת החמימות שהייתה חסרה.
הקומה העליונה שנבנתה בגג, כרגע לא נועדה לשימוש שוטף. נבנו בה שני חדרי שינה, חדר ארונות, מקלחת עם כיור ושירותים ואפילו כיור חיצוני של כביסה גדול ונוח.
לא כל אחוזי הבניה בגג נוצלו. בעלי הבית ביקשו להשאיר לעצמם את האופציה לבנות בעתיד ולא ראו כרגע צורך להעמיס.

מציגי הפרויקט

תגובות