עיצוב מאפייה וקפה בורקס אמא

עיצוב מאפייה וקפה בורקס אמא
בורקס אמא היא מאפיה מיוחדת המאופיינת בעיקר בכך ששמרה על הצביון העתיק והמקורי שלה לאורך כל שנות קיומה. ההחלטה לשפץ את המאפייה לא הייתה קלה, בעלי המקום רצו לשדרג ולשפץ את המקום, אך במקביל ביקשו להימנע ככל האפשר מפגיעה במוסד הידוע שקיים שנים כה רבות.

הקונספט שסטודיו קרן מזור אדריכלות פנים בחר משלב את שני האלמנטים החשובים והייחודיים ביותר שיש למאפיה: הראשון הוא הסמיכות של חנות המאפים למפעל, יתרון המאפשר למכור מאפים טריים בכל רגע נתון. והשני הוא הוותק של המקום, שקיים מעל ל-20 שנה, וחקוק בתודעה של לקוחות רבים לאורך שנים. לפיכך נבחר עיצוב המשלב נוסטלגיה עם אלמנטים תעשייתיים המדגישים כי מדובר במפעל. במסגרת השיפוץ היה צורך לתת פתרון למבחר עצום של מוצרים: מאפים מתוקים, מלוחים, לחמים, ומוצרים קפואים, המגוון הגדול יצר עומס בחנות ולכן, החוכמה הייתה ליצור פתרונות תצוגה שבהם המאפים יהיו מסודרים ומאורגנים, כדי שהלקוח יוכל להתרשם מהמבחר וליהנות מבחירתו.
החלטה נוספת שנלקחה במסגרת שדרוג המקום היתה להוסיף בתוך החנות מקומות ישיבה כדי שהלקוחות יוכלו ליהנות מהמוצרים לא רק בביתם, אלא גם במקום עצמו, באוירה הייחודית של המקום. הרצפה עוצבה בשלושה סוגים של אריחים בגדלים שונים, לכל אזור הותאם סוג אריח אחר. לאזורי העבודה- דלפק הקפה, אזור התנורים והמטבח, הותאמו אריחים העשויים מחומר דוחה לכלוך. לאזורי התצוגה והישיבה נבחרו אריחים דקורטיביים, עליהם מוטבעת דוגמא שיוצרת מראה של מעין שטיח בתוך הרצפה. האריחים עשויים גרניט פורצלן- חומר פרקטי, קל מאוד לתחזוק, ומתאים לתנאי המקום- תנועה רבה של אנשים לאורך כל היום, ומעל לכל, האריחים תופסים מיד את עיני הלקוחות עם הכניסה לחנות המאפיה.האריחים הדקורטיביים מוקפים אריחים גדולים יותר, של 80/80 ס"מ בגווני חום ירקרק שמדגישים את האלמנט הקישוטי התחום במרכז.
האלמנטים התעשייתיים שנבחרו הם גופי תאורה בהשראת מנורות של אולמות ייצור, ותמונות מוגדלות של עובדי המאפיה בשעת עבודתם, לשים בצק, קולעים חלות, מקפלים אזניים של עוגיות, ומוציאים מגשים לוהטים מתנורי ענק. החוויה היא של הצצה למתרחש מעבר לקיר, בחלל המפעל.
'בורקס אמא' הוא מוסד ירושלמי שהתחדש והשתדרג. העיצוב והמיתוג החדשים 'עושים כבוד' להיסטוריה של המקום והופכים את הביקור בו לחוויה רב חושית, מזמינה ומענגת.
צילומי המפעל: אביעד הרמן
צילום: דודו אזולאי

מציגי הפרויקט

תגובות