אתר סף - מחשבון שכר טרחה אדריכלי

מחשבון שכר הטרחה האדריכלי מבוסס על איסוף ממספר מקורות מידע. האלגוריתם מאחורי המחשבון נבנה על ידי יובל כרמי. הגרסה הנוכחית עדיין אינה סופית ומשמשת לאיסוף מידע ותיקונים.

מקורות המידע


המידע מבוסס על מקורות רשמיים כגון הוראות החשב הכללי באוצר בנוגע לתשלום עבור יעוץ אדריכלי, תעריף אגודת האדריכלים, נתוני חוזים גלויים של מוסדות רשמיים ועוד. בנוסף בוצע מחקר ברשת האינטרנט וכהשלמה נשאלו מספר אדריכלים לגבי שכר הטרחה בעבודות שביצעו. בשלב ליטוש האלגוריתם הוקם צוות של מתכננים בראשות א.ב. תכנון. הצוות היה נגיש למידע על מאות פרויקטים בכל התחומים ובמקומות רבים בארץ.

גם כעת נאסף מידע דרך טפסי המשוב במחשבון. משקל יתר ניתן לאדריכלים הרשומים באתר מאשר לאורחים לא מזוהים. אנו מקווים להתחיל ולהוסיף לאתר את המחשבונים בקרוב (כן, יהיה יותר מאחד).

האלגוריתם


האלגוריתם אינו אחוז מיידי של עלות הפרויקט. ישנם תיקונים במספר נקודות ועקרונית הוא עובד כך:
עבור כל סוג פרויקט מוגדרת נקודת אפס מרכזית. למשל, עבור תכנון וילה, נקודת האפס היא בית פרטי של 160 מ"ר על מגרש של חצי דונם בכפר סבא. עבור נקודה זו מבוצע סקר של הערכת עלות הבניה והערכת שכר הטרחה. בנקודה זו גם מוגדרת מהי תכולת העבודה המלאה ומהם המרכיבים (סקיצות, תכנון ראשוני, רישוי וכן הלאה).
יחסית לנקודת האפס מבוצע תיקון על פי הנתונים הבאים. התיקונים מבוצעים על פי מקדמים המוגדרים בשונה עבור כל סוג פרויקט. התיקונים למקדמים אינם לינאריים.

דוגמאות למקדמי תיקון:

1. השטח לתכנון - ככל שיש יותר שטח לתכנון, עלות המתכנן למ"ר יורדת. פרויקט של 200 מ"ר יעלה פחות משני פרויקטים של 100 מ"ר כל אחד.

2. עלות הביצוע - ככל שהעלות למ"ר בניה תעלה, יעלה גם שכר הטרחה אבל היחס אינו ישר. הכפלת עלות מ 1000 דולר למ"ר ל 2000 דולר למ"ר אינה גוררת עבודה כפולה למתכנן ולכן לא תגרור הכפלה של שכר הטרחה.

3. תכולת העבודה - שכר הטרחה יורד כשמתמחרים עבודה גדולה. פשוט והגיוני, הזמנת תכנון אדריכלי + עיצוב פנים + פיקוח עולים פחות מאשר הזמנת כל אחד מהנ"ל בנפרד.

4. מיקום בארץ - סעיף זה אינו מחייב מאחר ואמנם לתכנון בית פרטי לוקחים בפריפריה פחות מאשר במרכז, אבל בתכנון בית חולים אין משמעות מבחינת המיקום בארץ.

5. מוניטין המתכנן - זהו אחד הגורמים הבעיתיים ביותר. ישנם מתכננים שיקבלו עבודה גם אם יהיו יקרים מאחרים. זה עניין של היצע וביקוש והמחשבון מסוגל להתמודד עם נושא זה באופן חלקי בלבד.

האלגוריתם לא מתחשב בנתונים כמו - פרוייקט בעייתי, לקוח נודניק, סיבוכים ברישוי וכדומה.

לגבי תנאי השימוש במחשבון, כמו בכל החומרים באתר - ראה כאן.

תגובות