לימודי תואר ראשון באדריכלות

בשנים האחרונות נבנו בישראל אלפי יחידות דיור, מבני ציבור, פארקים עירוניים יפיפיים ועוד. תחום הארכיטקטורה והאדריכלות נכנס למודעות הציבור. אם בעבר,  היעזרות בשרותי אדריכל בבניה פרטית נחשבה למותרות, כיום גם בבניה לגופים ציבוריים וגם בבניה לאנשים פרטיים רואים חשיבות רבה בשירותיו המקצועיים של אדריכל. תפקידו של האדריכל לתכנן את המבנה ואת החלוקה הפנימית שלו בצורה הנוחה, היפה והידידותית ביותר לסביבה. כמו כן, עליו להתאים את התכנון לייעוד של המבנה ולצרכי הלקוחות. בכדי לעמוד במשימה מאתגרת זו, על האדריכל להיות בקי בכל הקשור לאדריכלות ולתכנון בניה.

תכנית הלימודים
במסגרת הלימודים לתואר ראשון באדריכלות נחשפים הסטודנטים למגוון רחב של תחומי דעת., מתוודעים לפרויקטים עולמיים בתחום הבניה וכן לתכניות בניה ייחודיות בארץ. הסטודנטים מכירים חוקים שונים בנוגע לתכנון ובניה ומתנסים בשיטות רישום בתכנות שירטוט ממוחשבות. ההתנסות במחשב חשובה מאוד מכיוון שבדרך כלל השרטוט והרישום נעשים בצורה ממוחשבת. 

בין נושאי הלימוד:
תולדות האדריכלות
שימור ושיקום מבנים
ארכיטקטורה של מבנים
תכנון פארקים עירוניים
עיצוב פנים
עיצוב סביבתי
הקמת מבני ציבור ועוד

במהלך הלימודים ישנה התנסות מעשית בבניית מודלים , תכנון באמצעות מחשב ושימוש בתכנות ייחודיות לאדריכלים.

תנאי קבלה
יש להציג תיק עבודות איכותי ומרשים, להגיע להישגים הנדרשים במבחני הבגרות והפסיכומטרי. חלק מתהליך הקבלה ללימודים הוא ראיון אישי . בראיון זה חשוב לשדר התאמה למקצוע, יצירתיות, מעוף, אינטליגנציה, פתיחות והתעניינות במקצוע.

משך זמן הלימודים
לימודי תואר ראשון באדריכלות נמשכים ברוב המוסדות להשלכה גבוהה במשך כחמש שנים. אלו שנים מאתגרות ומלאות עניין וסיפוק ללומדים. במהלך הלימודים, רוכשים הסטודנטים לא רק ידע תאורטי והסברים אלא התנסות ממשית בתכנון עבודות ופרויקטים , אותם בוחנים טובה המרצים על פי קריטריונים מקצועיים. לאחר הלימודים עוד לפני הכניסה לשוק העבודה יש לבצע תקופת התמחות במשרד אדריכלות, הדבר מקנה ידע וניסיון מקצועי ומקנה כרטיס כניסה לשוק העבודה בתחום. כמו במקצועות רבים, גם בעלי תואר ראשון באדריכלות , ובייחוד אלו היוצאים לשוק הפרטי יכולים להצליח מאוד בתחום ולהשתכר לא פחות מעורך דין פרטי או מרופא בעל מרפאה פרטית. מקצוע האדריכלות הוא נחשב מבוקש ויוקרתי כי הוא משלב טכנולוגיה, אומנות ובניה.

אפשרויות העסקה
בוגרי לימודי תואר ראשון באדריכלות יכולים לפנות למגוון תחומים לאחר קבלת התואר וביצוע ההתמחות. ניתן לפתוח עסק עצמאי בתחום ולעבוד עם לקוחות במגזר הפרטי. לאופציה זו יתרונות רבים אך היא לא המומלצת ביותר לאדריכלים מתחילים. במקרים רבים מומלץ קודם לרכוש ניסיון במשרד או אצל בוס מומחה בתחום ורק לאחר תקופת ניסיון לעבוד בצורה עצמאית. כמובן שעבודה בשוק הפרטי רווחית הרבה יותר מאשר בשוק הציבורי (כשכיר), אך בתחילת הקריירה כדאי מאוד לשלם את מחיר גובה המשכורת כדי לרכוש ניסיון חשוב שנצרך כל כך בתחילת הדרך. ישנה אפשרות נוספת לעבוד במשרד אדריכלות וכהשלמת הכנסה ליצור מעגל לקוחות פרטיים וכך לאחר תקופת ניסיון ניתן בהדרגה לעבור לעבודה עצמאית. אפשרות זו מלווה בפחות סיכונים מכיוון שהעבודה העצמאית אינה עומדת בפני עצמה אלא כהשלמה לעבודה קבועה במשרד.

למה כדאי ללמוד את הנושא?
אדריכלות הוא תחום מבוקש מאוד בעידן המודרני. בעשור האחרון התפתח מאוד תחום הבניה והעיצוב, מבנים ציבוריים רבים נבנו , חלקם בארכיטקטורות מורכבות ומיוחדות, במקומות רבים מופשרות קרקעות לבניה והתחום משגשג מאוד. גם בשוק הפרטי לקוחות רבים רוצים להיעזר בשרותי אדריכלות כדי להימנע מתכנון לקוי של הבית או דירת המגורים. כיום ישנה מודעות לכך שעדיף להשקיע עלות של שירותי אדריכלות מאשר לתכנן לבד ולהסתכן בכך שהתכנון יהיה לא יעיל . גם במקרים שהתכנון יעיל ועונה על הציפיות, מבט אחד של אדריכל יכול לשנות את התמונה ולהכניס בתכנון שינויים שיהפכו את המרחב לנוח הרבה יותר עם פטנטים עיצוביים ואירגוניים שרק איש מקצוע יכול לדעת. 

התחום מתאים לאנשים שאינם הומניים באופן מובהק ואינם רוצים ללמוד דווקא מקצוע ריאלי כמו מחשבים או חשבונאות. הוא משלב אומנות עם טכנולוגיה, תכנון ושרטוט. המקצוע דורש מחד יצירתיות, מעוף, חשיבה מחוץ לקופסא ומאידך גם יכולת לתכנן , לחשבן במדויק את השטח ובכלל להיות מדויקים. השילוב הזה יוצר איזון טוב שגורם ללומדים סיפוק ועניין רב.עוד בלימודים

מציג תוצאות 1 - 2 מתוך 2.