לימודי תואר שני באדריכלות

רבים שואלים מה המטרה של לימודי תואר שני באדריכלות אם ניתן לעסוק בתחום גם עם תואר ראשון בלבד? אכן, ניתן להיות אדריכל לכל דבר עם תואר ראשון , אולם תואר שני מקנה ידע רב בתחומים שונים ומקצועיות רבה. גם האפשרויות של בעל מקצוע עם תואר שני רבות הרבה יותר.

לימודי תואר שני באדריכלות עוסקים בנושאים כמו: שימושי מחשב בתכנון, שימור מבנים ואתרים בעלי ערך היסטורי, עיצוב תעשייתי של ארכיטקטורה ובינוי ערים, תכנון ערים, טכנולוגיה של בניה, תהליכי פיתוח ושיקום עירוני, היבטים משפטיים ומנהליים בתכנון ערים, בקרת הסביבה, יחסי אדם- סביבה ועוד.

מטרתם של לימודי תואר שני באדריכלות היא פיתוח רמת הידע והמקצועיות, מעורבות גבוהה עם הסביבה ועם התרבות שבה הם פועלים. במלים אחרות ניתן לומר שאדריכל הוא סוכן תרבות, הוא מתכנן מבנים ואתרים בהלימה אחת עם התרבות ועם הסביבה שבה הוא עובד. אדריכלים יוצרים ומשפיעים על הסביבה תוך מתן דגש על איכות הבניה, נוחות, פרקטיקה ואסתטיקה. 

תכנית הלימודים
בלימודי תואר שני באדריכלות קיימים כמה מסלולי לימודים והם: ארכיטקטורה, ארכיטקטורה ובינוי ערים, תכנון ערים ואזורים, עיצוב תעשייתי ועוד.      
                                                                                                 
תחומי ההתמחות העיקריים בתכנית הם: תכנון ארכיטקטוני ובינוי ערים, היסטוריה ובקרה של בינוי ערים, מחשוב תהליך התכנון והארכיטקטורה הדיגיטלית, יחסי אדם סביבה, תכנון בר קיימא, חשיבה וחינוך ואיכות הסביבה בארכיטקטורה, שימור מבנים ואתרים ועוד.  
מסלולי הלימוד העיקריים בלימודי תואר שני באדריכלות:
1. המסלול לארכיטקטורה ובינוי ערים- המסלול מקנה ללומדים  התמחות והכשרה בתחום בינוי ערים. מטרת התכנית היא לפתח את יכולת התכנון והעיצוב העירוני תוך חשיפת הסטודנטים להיבטים ארכיטקטוניים  הרלוונטיים לבינוי ערים.
תנאי הקבלה למסלול : בוגרי תואר ראשון שהגיעו להישגים נאותים, ארכיטקטים מנוסים יידרשו להציג תיק עבודות כדי לבדוק את איכות העבודה.
2. המסלול לארכיטקטורה- תכנון ערים ואזורים- המסלול מקנה לסטודנטים יכולת קבלת החלטות בכל הנוגע לתכנון ערים אזורים.
תנאי הקבלה- מסלול זה הוא רב תחומי לכן יתקבלו אליו סוגרי תארים ממגוון תחומים כמו כלכלה, הנדסה, עבודה סוציאלית, ביולוגיה, משפטים , ארכיטקטורה ואף מדעי המדינה.
3. המסלול לעיצוב תעשייתי- מסלול זה דורש הבנה במגוון תחומים: כלכלה, שיווק , נושאים טכנולוגיים ועוד. תנאי הקבלה : סטודנטים שלמדו 4 שנים במוסד להשכלה הגבוהה בתחומים: הנדסה, ארכיטקטורה או עיצוב תעשייתי.

משך זמן הלימודים
תואר שני באדריכלות נלמד במשך שנתיים בכל ימות השבוע, משמעות הדבר הוא שאדריכלים שרוצים לעבוד בתקופה זו יכולים לעבוד רק בשעות הערב או באופן עצמאי.

אפשרויות העסקה
אפשרויות ההעסקה לאדריכלים בוגרי תואר שני רבות ומגוונות הרבה יותר מאשר האפשרויות שפתוחות בפני אדריכלים בעלי תואר ראשון בלבד. ניתן לעבוד בתכנון מבנים ופרויקטים עירוניים בעיריות ובמוסדות ממשלתיים העוסקים בתחום, ניתן לעבוד במשרדי ממשלה רלוונטיים, כמובן שניתן לעבוד באופן עצמאי מול לקוחות פרטיים. תואר שני באדריכלות פותח דלתות רבות בפני האדריכל, הוא יכול לפנות לתכנון מבנים בעלי מאפייני ארכיטקטורה מורכבים ויצירתיים. לאחר לימודי תואר שני ועם ניסיון בתחום ניתן לשקול אפשרות של פיתוח קריירה עצמאית בתחום.

למה כדאי ללמוד תואר שני באדריכלות?
1. עבודה ברמה גבוהה- אם תמיד חלמתם לעבוד בגדול, ראיתם מבנה ארכיטקטי מתוכנן היטב וחלמתם להיות היוצרים שמאחורי האגדה, מקומכם בלימודי תואר שני באדריכלות . לימודי תואר שני מקנים לבוגרים תואר אדריכל מוסמך. פרויקטים מורכבים בעלי יוקרה ושם דורשים בדרך כלל תנאי סף- תואר שני של אדריכל מוסמך. בעלי תואר ראשון יהיו בדרך כלל בעדיפות פחותה או שלא יוכלו כלל לגשת לפרויקט. פרויקטים מורכבים ובעלי סדר גודל יינתנו בדרך כלל רק לאדריכל מוסמך. 
2. שכר- בנוסף, אדריכל מוסמך מקבל על אותה עבודה שכר פי כמה וכמה מאדריכל בעל תואר ראשון ובפרט כאשר מדובר בעבודות שרק אדריכל מוסמך יכול לבצע, שאז השכר עולה מאוד והעבודה מתוגמלת כיאות.
3. שיפור רמת הידע- כדי להיות בעל מקצוע טוב בתחום מסוים, חשוב מאוד להתמקצע כל הזמן. בכל תחום ישנם דברים שמשתנים מעת לעת וחשוב מאוד להתעדכן כדי לעמוד ברף הגבוה ולהמשיך להיות עדכני ומקצועי. לימודי תואר שני באדריכלות מעשירים את הידע הקיים של בוגרי תואר ראשון ומעניקים ידע ברמה אחרת בנוגע לנושאים בונים כפי שפורט לעיל.


עוד בלימודים

מציג תוצאות 1 - 2 מתוך 2.