2,000 אדריכלים צעירים לא יכולים לעסוק במקצוע

ע"פ כתבה באתר "הארץ" מאת יובל סער, בהתאחדות הסטודנטים טוענים כי שינוי התקנות הביא לכך שאלפי אדריכלים צעירים לא יכולים לעסוק במקצוע - ומדי שנה מיתוספים אליהם עוד מאות. ועדה בכנסת תדון בתקנות המקשות על אדריכלים להתמחות.

הוועדה לפניות הציבור של הכנסת בראשות חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) תקיים מחר (שלישי) דיון על מצב האדריכלים הצעירים בישראל. ב–2008 שונו תנאי ההתמחות, שנקבעים אצל רשם המהנדסים והאדריכלים שבמשרד הכלכלה, ומאז האדריכלים הצעירים טוענים שמה שאמור להיות הליך חניכה חיוני נהפך לאבן כבדה על צוואר המתמחים.

עד אותה שנה בוגרי בתי הספר לאדריכלות שנרשמו בפנקס המהנדסים והאדריכלים (מה שמקנה להם סטטוס של "אדריכל רשום") היו רשאים לקבל רישיון אדריכל לאחר שלוש שנות עבודה כשכירים במקצוע. התקנות החדשות הוסיפו לכך כמה סעיפים: את הסטאז' אפשר לקיים רק במספר מצומצם של משרדים מנוסים המנוהלים בידי אדריכלים רשויים; בתקופה זו יש להיות מעורבים בתכנון מספר מסוים של מטרים רבועים בשלושה תחומי תכנון ספציפיים; חודשי ההתמחות לא2,000 אדריכלים צעירים לא יכולים לעסוק במקצוע ייספרו ככאלו אם המתמחה לא יעבוד באותו מקום במשך שבעה חודשים לפחות; ועוד. כך, לפי התאחדות הסטודנטים, נוצר מצב שבו כ–2,000 אדריכלים צעירים לא עומדים ברף ההתמחות שלהם ולכן לא יכולים לעסוק במקצוע — ומדי שנה מיתוספים אליהם עוד מאות. 

האדריכל ויקטור אבקסיס, יו"ר פורום אדריכלים צעירים, שהוקם לפני שלוש שנים במטרה לשפר את פני ההתמחות, אומר שהפנייה לוועדה נעשתה לאחר שלא נענו פניות הפורום לקחת חלק בקביעת המדיניות ולקבל תשובות מנציגי משרד הכלכלה. ״כנציגי האדריכלים הצעירים בישראל אנחנו מבקשים לערוך בחינה מחדש של כל תנאי ההתמחות", הוא אומר. "לדוגמה, אנחנו מבקשים לאפשר להתחיל את ההתמחות כבר בתקופת הלימודים, לפתוח את רשימת המאמנים, להוריד את המגבלה של שבעת החודשים שפוגעת בחופש העיסוק שלנו, לבחון מחדש את כל הנושא של בחינת הרישוי ועוד. בחינת הרישוי האחרונה שהתקיימה התאפיינה בכשלים בלי סוף, ובכלל צריך לבדוק אם ועד כמה היא נחוצה״.

תגובות