קונים בית מקבלן?- דעו את זכויותיכם


 

ישנם כמה כללים וחוקים שעל הרוכש לדעת, הרבה לפני שהוא רוכש דירה מקבלן. חוק המכר, הינו  חוק שנועד להגן על הרוכשים מפני בנייה רשלנית, או חריגות בנייה שנעשו בניגוד לתכנית הבנייה המקורית. ניתן לתבוע תיקון ליקויים, או פיצוי כספי מהקבלן, לאחר גילוי הליקויים, באמצעו דו"ח בדק בית שהוא חלק משירותיו של מהנדס בניין שבקיא היטב בתחום זה. ישנן כמה תקופות אחריות שהקבלן יהיה חייב בהן. למשל: " תקופת בדק" שהיא בין שנה אחת לשבע שנים מזמן המכירה ובהתאם לליקוי הבנייה שיימצא. משך האחריות של הקבלן עבור הליקויים, מפורטת בחוק. יש אחריות לגבי ליקויים שונים, כמו למשל סדקים בקיר, שקיעת רצפות, רטיבות וכדומה.

 

יש רכיבים שונים בנכס, אשר תקופת האחריות עליהם, תהיה מעל ל-7 שנים ואפילו תגיע לתקופת אחריות של 10 שנים. תקופה זו הנקראת "תקופת אחריות"  משל האחריות של הקבלן לגבי ליקויים מהותיים של יציבות ובטיחות, אינה מוגבלת בזמן ולכן, ניתן יהיה לתבוע ממנו תיקון של שנים רבות לאחר רכישת הנכס ממנו.

 

מה החובה של הרוכש מול הקבלן?

 

עד כה , נגענו בחובת הקבלן, קונים בית מקבלן?- דעו את זכויותיכםאך גם על הרוכש, על פי חוק, חלה מצדו חובה על הודעה של הימצאות אי התאמות או ליקויים שונים בנכס, תוך שנה מיום רכישת הנכס וקבלתו. תקופה זו מכונה "שנת הבדק". חוק זה קובע בנוסף, כי אם הליקוי לא היה מתגלה בבדיקה סבירה בזמן קבלת הנכס, ניתן יהיה להודיע על ליקויי בנייה, גם בשלבים מאוחרים  יותר. על מנת שרוכש הנכס יגן על עצמו מבעוד מועד, מומלץ כי יבצע בדיקת בדק בית ע"י מהנדס בניין מומחה, כך שיוכל להעביר את הדו"ח של המהנדס לקבלן, על מנת שהלה יבצע תיקונים במבנה. יש לציין, כי דחיית בדק הבית מצד הרוכש, עשויה לגרום לנזקים מצטברים ואז, יש אף סיכוי, כי הקבלן יפשוט רגל, או שקשה יהיה לתבוע ממנו את הנזק.

 

ישנם רבים שרוכשים דירה לפני שהושלמה בנייתה מה שנקרא "רכישת דירה על הנייר".  כאשר הדירה עדיין אינה רשומה בלשכת רישום המקרקעין, כל זכויותיו של הרוכש הן זכויות חוזיות בלבד. זוהי סכנה ממשית, היות וכבר קרו מקרים של קבלנים שפשטו את הרגל, עוד הרבה לפני שהושלמה הבנייה.

 

עסקה שתלווה מתחילתה וסופה ע"ע עו"ד מקרקעין

 

אף אדם לא יבצע שום עסקת מקרקעין, ללא ייעוץ וליווי של עו"ד בתחום המקרקעין. במידה ומדובר  על דירה חדשה מקבלן, עוה"ד של הרוכש, ידאג לכך, כי תהיינה ערבויות כספיות מתאמות מצד הקבלן, עד תום הבנייה וכן את רישום הערת האזהרה בלשכת רישום המקרקעין.  כל רוכש דירה, עליו לדאוג לכל הזכויות , כך שיוכל להמשיך בשלבי הרכישה עד לסיומה בלב שקט.

 

 

 

המאמר באדיבות

 • סאגה ניהול פרויקטים
 • קליק לחיוג: 054-366-0283
 • טלפון:
  054-366-0283הצג
 • כתובת:
  גלוסקין 36 רחובות
 • אתר:
  הצג

תגובות