עירוניות חדשה בפרויקט הרובע ביפו

יובל הכהן סוקר בבלוג "הרחובות שלנו" את פרויקט הרובע ביפו - "דוגמה יחידנית למרקם עירוני בר קיימא". פרויקט הרובע הממוקם ברחוב יפת ביפו וכשהחלו עבודות הבנייה ב-2003, הוצעו בו דירות במחירים נמוכים יחסית למיקומו המרכזי. בשונה מפרויקטים למגורים שנבנים כיום ביפו, הרובע לא תוכנן מעולם לאוכלוסייה עשירה.

 

יובל מציג את המגרעות של המקום הבנוי כשיכון ציבורי אחד ולמרות הפגמים כותב "מדובר באחד הפרויקטים היחידים בגוש דן בפרט ובארץ בכלל שיתרונותיו בפירוש עולים על חסרונותיו." ... "יש לראות בחיוב את מגוון הדירות. גודל הדעירוניות חדשה בפרויקט הרובע ביפו

ירות נע בין 120 מ"ר לבין 60 מ"ר, כך הפרויקט נגיש גם לידם של זוגות צעירים (לפחות בעת שיווק הפרויקט שכיום השתלטו עליו בעיקר משקיעים). בנוסף עירוב השימושים בו בולט בחריגותו בנוף התכנון בארץ. יפה עשו ובנו קולונדה לאורך לא רחוב אחד אלא לאורכם של שלושת הרחובות המקיפים אותו. קולונדה זו מספקת מחסה ממזג האוויר ויוצרת את ההליכה, במיוחד לאורך רחוב יפת, למרעננת."

 

השאלה האמיתית היא האם המגרעות של הפרויקט לא מאפילות על יתרונותיו. הדלות בחזיתות, הדירות הקטנות שיש בהן רק כיוון אוויר אחד, החצרות שאינן נוחות לשימוש, כל אלה יכולים להפוך את הפרויקט לעוד שיכון ציבורי שילך ויתדרדר עם הזמן.

 

* תמונות - יואב לרמן

תגובות