אגדה אורבנית - ספר חדש

ספרו החדש של האדריכל ומתכנן הערים נחום כהן, מנסה להציג לקורא את תכנית גדס בתל אביב, להסביר את ייחודה ואת סוד הצלחתה, ולהפיק ממנה לקחים הניתנים ליישום גם היום בתכנון עירוני. 

"אגדה אורבנית" תכנון העיר תל אביב בזמן המנדט הבריטי

נחום כהן, אדריכל ומתכנן ערים

מתוך ההקדמה לספר

לספר המונח לפניכם שתי מטרות  עיקריות. הראשונה היא להנחיל ברבים את ההכרה בכך שתל אביב, עיר בת מאה שנים בלבד, היא אחת מהצלחות התכנון הבודדות של העידן המודרני. תל אביב היא מוקד להתרחשות אורבנית אמיתית, כמעט מסביב לשעון, המקיפה את כל שטחי הישגי הרוח האנושית: בתחום התרבות, החברה, הכלכלה, ועוד. רוב רובה של הפעילות העירונית השוקקת מתקיימת ומשגשגת בזכותו של אזור קטן יחסית: המתחם אותו תכנן פטריק גדס, אנתרופולוג סקוטי ואיש חזון. אזור זה מהווה את לב לבה של האורבניות התל אביבית, והוא נושאו המרכזי של הספר, שיוצג כאן באמצעות צילומי אוויר, מפות, תצלומים פנורמיים, והסברים שאנו מקווים שיהיו נהירים גם לקהל הרחב ולא רק לאיש המקצוע, המתכנן העירוני.

המטרה השנייה של הספר היא לטעון שאותה הצלחה נדירה ומשגשגת של תכנון במאה העשרים, על מגוון הישגיה וכושר עמידותה, ניצבת כמקרה מבחן ייחודי עבור המתכנן העירוני, וכהזדמנות ללימוד והפקת לקחים. בכוחה של "תוכנית גדס", כפי שנקרא האזור כיום, להוות מודל ומקור השראה עבור תחום מקצועי דועך, ההולך ונעלם בנוף התכנון העירוני של היום. האורבניות, אותו עיקרון שהוביל את המין האנושי לפסגת הישגיו התרבותיים במשך כ-3000 שנה, הולכת ומתפוגגת לנגד עינינו לטובת תהליכים שונים של פרבור וזחילה אורבנית. ניתוח המודל התכנוני המוצע כאן יכול לסייע כנוגדן לאותם תהליכים. אמנם החלק שתכנן גדס מהווה פחות מ %5 משטחה הנוכחי של תל אביב, אבל לטענתנו יש לראותו כהישג התכנוני המשמעותי היחיד, למעשה, בישראל. הספר מציג את התוכנית כמודל מקצועי בתמצות, בלווי מפות ודיאגרמות.

לרכישה

מחיר, כולל משלוח ומע"מ, אחרי הנחה - 100 ש"ח.

ניתן לקנות את הספר אצל המו"ל: דורון ספרים, אבן גבירול 147, תל אביב.

טל: 03-5466916, דוא"ל [email protected] אתר: www.doronbooks.co.il

אגדה אורבנית - ספר חדש

תגובות