קופסאות בחולות ראשון לציון

שתי כתבות סוקרות את מתחם יס פלאנט בראשון לציון, Xnet מציגה כתבה אנמית ותמונות יפות אבל כדי להגיע לביקורת אדריכלות אמיתית אנחנו נזקקים לבלוג של יאיר רווה. איך זה שמבקר קולנוע מבין כל כך יפה את מה שמתקשה לראות ראש העיר של ראשון לציון וכתבת האדריכלות של Xnet?

"זו בעיה של כל מערב ראשון" כותב רווה, "עיר של קניונים מוקפים בחניונים, פרבר המנותק מהעיר, שקורא לכל מי שמסביב להגיע אליו עם מכונית ומייבש אגב כך את מרכז העיר". (...) "קחו מכונית ממנהטן וחצו את גשר ג'ורג' וושינגטון לכיוון ניו ג'רזי ותראו שזה מה שקרה שם. המון קניונים בפאתי ערים, קופסאות הנטועות כאי במרכז מגרשי חניה עצומים, רצף שלהם בזה אחר זה. וביניהם, עוד ועוד מגה-פלקסים. ופה ושם, ממש כמו ביס פלאנט, לונה פארק, סיקס-פלאגס כזה או אחר. מקום התכנסות לכל בעלי המכוניות הכל העיירות הסמוכות. אבל הערים עצמן מיובשות וגוססות בתוכן. העסקים נוטשים לטובת הקניונים, וכשהחיים במרכז העיר מפסיקים להיות עירוניים, גם התושבים מתחילים לנטוש, ורק בעלי ההכנסות הנמוכות, שלא יכולים לעזוב את העיר, נשארים בה. העיר הולכת ומתפוררת."


ההתייחסות היחידה לנושא בכתבה ב Xnet מגיעה בשאלה רפה בסיום: האם ראשון לציון, רוויית הקניונים ואולמות הקולנוע, זקוקה למתחם צריכה חדש ומרוחק ממרכז העיר, שזולל דיונות ומעודד שימוש בזבזני ברכב פרטי? - "דרישת הקהל היא מתחם בילויים סגור עם הרבה חניה", עונה המתכנן אדריכל יוסי סיוון (יסקי מור סיוון): "הקהל נמשך למגה-קומפלקסים ואנחנו מייצרים בעבורו 'שואו' אחד גדול. זוהי קופסה סגורה ואטומה, שמגיעה באריזה שהיא מצגת".


אז לכו לכתבה ב Xnet ותסתכלו על התמונות היפות (בלילה בעיקר) ועל התכניות והחזיתות. לקרוא ביקורת אדריכלית צריך אצל יאיר רווה שמנסה להיות אקופסאות בחולות ראשון לציוןדיש אבל לא מצליח לו. העיר יקרה ללבו ממש כמו הבילוי בקולנוע.

תגובות