אחד על אחד - זיוית כץ על עיצוב ויזמות

היי זיוית, אנחנו שמחים לארח אותך ב"אחד על אחד", כדי לקבל קצת רקע,  ספרי לנו קצת מעל עצמך ועל עיסוקך כעת:
שמי זיוית כץ,בת 34 נשואה ואימא לשני בנים. אני אדריכלית בוגרת בצלאל עם ניסיון של עשור בתכנון של פרויקטים שונים. לאחר שנים של עבודה בתחום החלטתי להקים מיזם שעונה לקושי עצום בשוק שלי והיום אני היזמת של פלטפורמה בשם DesignMatcher שנועדה לקשר בין מעצבי פנים ואדריכלים לבין בעלי חנויות ועסקים בתחום. אנחנו מאפשרים למעצבים למצוא בקלות את הפריטים לפרויקטים שלהם ולבעלי חנויות עיצוב גישה ישירה לקהל יעד חשוב וחשיפה ממוקדת למוצרים שלהם. לצורך המיזם הקמתי קהילה המונה למעלה מ 1300 מעצבים פעילים והשקנו לאחרונה פיילוט ראשון בישראל בו לוקחים חלק מעצבים מהקהילה ו300 עסקים וחנויות בתחום.

ואיך הגעת בעצם לעסוק בתחום זה?
במהלך עבודה על פרויקטים של עיצוב פנים שכללו גם רכישת פריטים הבנתי שיש קושי עצום בתחום שלנו לאתר ולמצוא את הפריטים שאנחנו מחפשים במרחב הפיזי סביבנו. עולם ההשראה שלנו המעצבים רחב ואנחנו שואבים השראה כמעט מכל מקום: מגזינים, פרויקטים קודמים, משיטוטים ברחבי הרשת באתרים מדהימים כמוPinterest . הקושי מתחיל כאשר אנחנו מנסים לאתר את הפריטים המיוחדים הללו בעולם האמיתי. למעלה מ 85% מהקניות העולמיות של רהיטים נעשות בסופו של דבר בחנויות עצמן מכיוון שריהוט ועיצוב הוא תחום שבו אנשים צריכים להרגיש, לשבת ולגעת בכדי לדעת האם הפריט הזה מתאים להם, לדמיין אותו בסלון שלהם בשנים הקרובות. מהצד השני נמצאים העסקים שמוכרים את אותם פריטים, אבל לרוב אין לי דרך לדעת זאת, לרובם אין דרך טובה לעדכן את הסחורה והמלאי שלהם (גם אם יש להם אתר או נוכחות אינטרנטית כלשהי). אורח החיים העמוס והמורכבות בעבודה השאירו אותי מוגבלת בהכרותי ל כ- 10 עסקים וכמה אנשי מקצוע ותמיד שאפתי ורציתי לגלות חדשים, להעשיר את עולמי וגם את הפרויקטים שלי. ליכולת של מעצב לאתר פריטים ייחודיים, אנשי מקצוע מעניינים ועסקים חדשים יש השפעה מכרעת על ייחודיות הפרויקטים שלו והיא הרבה פעמים מאפשרת לו להתבלט על פני מתחרים בשוק מאוד תחרותי. הבנתי שלמעצבים ובעלי חנויות עיצוב יש אינטרסים משותפים ותקשורת נכונה ביניהם יכולה להועיל מאוד לשניהם. הרעיון הזה הוביל אותי להקים את DesignMatcher .

נשמח אם תרחיבי קצת על ההכשרה המקצועית שלך
אני בת להורים שוחרי אומנות. אבי אומן, פסל וצייר בוגר המחלקה לאומנות בבצלאל, שיח אומנותי טבוע בדי אן איי שלי. למדתי בבצלאל במחלקה לאדריכלות והתחלתי לעבוד במשרדי אדריכלים כבר בשנה השלישית ללימודי. עבדתי במשרדים מובילים בתחום וזכיתי לעבוד על פרויקטים מגוונים מאוד החל מתכנון שכונות רוויות, בניה פרטית יוקרתית עתירת תקציבים, חנויות אופנה, ארמונות ואפילו קאנו באזרבייג'ן. עבדתי במשרדים בהם ניתנה לי האפשרות לקחת חלק בכל התהליך התכנוני, שאפשרו לי לתכנן ולנהל פרויקטים מורכבים ומעניינים. במקביל לקחתי על עצמי פרויקטים פרטיים של עיצוב וריהוט בתים פרטיים, דירות ומשרדי הייטק.

תמונה: אלה סברדלוב קרן 
מהו תהליך העבודה שלך בדרך כלל מול לקוחות?
התהליך מול לקוח פרטי הוביל אותי להקמת המיזם, העיצוב שלנו הרבה פעמים נשפט על פי פרטי העיצוב והאלמנטים שנמצאים בו. לכן לתהליך הרכישה והאבזור יש משמעות רבה. עבור מעצב תהליך חיפוש פריטים לפרוייקטים שונה מזה שעובר לקוח הקצה. אנחנו חייבים לבוא מוכנים, עלינו להכיר היטב את השוק, להיות מעודכנים בכל פריט, חומר או מוצר חדש. אנחנו מתחילים את תהליך העיצוב והתכנון ומיד מדמיינים תמונה שלמה של החלל כפי שהוא עתיד להיות בסוף. אנחנו מכינים ללקוחות שלנו "לוח השראה" , קולאז' שיעזור גם להם לחבר יחד את החומרים, הפריטים והאביזרים לתמונה שלמה. בצורה זו אנחנו מעבירים ללקוח את התחושה שנרצה שתתקבל בסופו של התהליך וגם מכינים אותו לכל נושא הרכישה ואבזור החלל. הקפדתי תמיד להגיע מוכנה לשלב הרכישה עם הלקוח, ע"י הכנת לוחות השראה, רשימת חנויות מתאימותאחד על אחד - זיוית כץ על עיצוב ויזמות
וימי רכישה מרוכזים, אך התהליך הזה ארוך ומורכב ולרוב גוזל למעלה מ 60% מזמני, בכדי לייעל את התהליך ולעזור לי כמעצבת לחסוך זמן ולהתרכז בתכנון הקמתי את dmatcher.com

שתפי אותנו בפרויקט אחד יוצא דופן ומעניין שעשית
במהלך עבודתי במשרדים שונים ניהלתי פרויקטים מעניינים במיוחד ביניהם שכונת מגורים בכפר סבא ובצהלה, בתים פרטיים ויוקרתיים, רשת חנויות אופנה ועוד. אחד הפרויקטים המעניינים היה דווקא במשרדו של האדריכל עודד חלף, במהלך עבודה משותפת של אדריכלי המשרד על בית מגורים ייחודי באזרבייג'ן התבקשתי לתכנן קאנו לבעלת הבית. תכננתי קאנו מעץ. רצפת הקאנו הורכבה משלושה סוגי עצים שונים בדוגמאות משתנות, גוף הקאנו עוטר בגילופי עץ. תכננתי גם מקום מסתור לבקבוקי יין מקוררים, שולחנות מתקפלים עשויים פליז ופנינה ועוד. התאמתי את העיצוב להנחיות שנשלחו ממשרד מתכנני יאכטות בטורקיה ואת התכנון שלי שלחתי במייל לנגרית אומן באיטליה. ההפתעה הגדולה הייתה לקבל תוך ימים ספורים תמונות מהנגרייה באיטליה עם גילופי העץ והפרטים לפי הסקיצות שלי. פרויקטים אדריכליים הם לרוב ארוכי טווח ולוקח זמן רב עד שזוכים לראות תוצאות ולכן הפרויקט הזה היה מהנה במיוחד.

מניין את שואבת השראה לעבודתך?
בשנה האחרונה זכיתי להכיר יזמים ובעיקר נשים יזמות שהם עבורי השראה לכוח רצון ואמונה ביכולת אישית. לאחר עשר שנים כאדריכלית במשרדי אדריכלים המהלך המתבקש היה לפתוח משרד משלי, הבנתי שאני רוצה להתנסות בדברים אחרים, להפעיל כישורים נוספים שלי ובעיקר להמציא לעצמי את העיסוק הבא שלי. נשים שפגשתי במהלך השנה האחרונה, חשפו אותי לכוחות הרבים שדרושים בכדי להקים משהו חדש בעולם ואני שואבת מהן השראה בכל יום.

מהו הקו העיצוביתכנוני שמנחה אותך?
בדומה לתהליך תכנוני של פרויקט אדריכלי גם בניית המערכת של dmatcher החלה בהכרות מעמיקה עם הפרוגרמה, במקרה זה הקושי והדרישות של כל אחד מהצדדים שלוקחים חלק במערכת הזו. התחלתי בשוטטות ברחוב וראיינתי עשרות סוחרים ובעלי חנויות שונים, מעצבים ואדריכלים. את המערכת התאמתי לצרכים שלי כמעצבת והפכתי את חוקי המשחק מעתה הפריטים ימצאו אותי! המעצבים הם אלו שמתחילים את התהליך, כל שעליהם לעשות הוא להעלות תמונת השראה של הפריט המבוקש ולהתחיל לקבל הצעות מעסקים סביבם שיש להם פריט דומה. בעל החנות מהצד השני יכול להתחבר למערכת בפשטות רבה ותוך דקות ספורות להיחשף למאות בקשות של מעצבים, להציע להם הצעה כאשר יש לו פריטים דומים ולחשוף אותם לעסק שלו.

יש לך עצת זהב לסטודנטים בתחום או מי שמעוניין ללמוד את התחום?
לקחת חלק בכל תהליכי התכנון במשרדים בו אתם עובדים. לנסות להיות מעורבים בכל השלבים החל מההכרות עם הלקוח, ביקורים ברשויות, יציאה לאתר ושיחות עם אנשי הביצוע השונים, להתעקש לא להישאר כבולים לכיסא, לתכניות ולשרטוטים.

מה מאפיין את עיצוב הפנים בישראל לדעתך?
אני מאמינה שעיצוב משקף מאוד את התרבות והמרחב בו הוא מתקיים, כך שהאדריכלות והעיצוב בישראל מאפיין לטוב ולרע את התהליך ההתפתחותי שעוברת החברה הישראלית. ישנם תחומים בהם ניתן למצוא עיצובים מיוחדים וחדשנות, הם בעיני מקבלים ביטוי בתכנון מסעדות, משרדי היי טק ובתי יוקרה.

שימי אצבע על טרנד שבדרך?
העולם האינטרנטי עובר התפכחות גדולה ויש היום יותר ויותר חיבור להתרחשות שלוקחת חלק גם במרחב הפיזי ולא רק על גבי המסכים. גם אתרי eCommerce ענקיים כמו Amazon מבינים את הצורך הזה ופותחים היום חנויות במרחב הפיזי. אני מאמינה שהטרנד הבא יהיה בחיבור הזה בין הקיים לווירטואלי וזו הזדמנות ענקית לייצר יחסים מעניינים יותר בין צרכנים לבין עסקים.

מהם שאיפותיך המקצועיות לעתיד?
אני מדמיינת את dmatcher הופך לאתר בינלאומי שמחבר בין השראה, סקיצות ומחשבות של מעצבים לבין בעלי חנויות ועסקים מכל העולם ומאפשר לכל אחד לגלות פריטים ייחודיים מסביבו. הידיעה שהמיזם יכול לעזור לקדם עסקים רבים ולעזור בתהליך עבודה יומי של מעצבים והתגובות החמות בקרב הקהילה שהקמתי מחזקות אותי וגורמות לי להבין שהחלום הזה הוא בר מימוש.

זיוית כץ - DesignMatcher

תגובות