אחד על אחד עם ענבל קרקו

השבוע מתארחת אצלנו לשיחה אחד על אחד ענבל קרקו
שלום ענבל, ספרי לנו קצת מי את ומה עיסוקך כעת? 
אני מעצבת מזה 10 שנים, עוסקת בעיצוב בתים פרטיים, דירות, חנויות ופרויקטים מסחריים. משלבת פנג שואי בעיצוביי, פנג שואי תורם בריאות, שפע כלכלי ומערכות יחסים טובות לכל חלל.

איך הגעת לעסוק בתחום?
כל חיי אהבתי לצייר, יצירתיות הייתה מעולם תכונה מאוד בולטת אצלי. אז אחרי שנים של עיסוק במקצוע אחר, החלטתי לפני כ- 13 שנים להגשים חלום והלכתי ללמוד עיצוב פנים. היתר היסטוריה. כעבור מספר שנים, החלטתי ללמוד גם פנג שואי, כיום אני עוסקת בכל אחד מהם לחוד, ובשילוב בין השניים.

נשמח לשמוע קצת על ההכשרה המקצועית שלך
למדתי 3 שנים באורט רחובות ועוד שנתיים פנג שואי אצל שרונה פומס.

מהו תהליך העבודה שלך מול הלקוח?
במידה והלקוח מעוניין בפנג שואי, אני מתחילה עם אבחון מדויק לבית או למשרד, כדי לגלות את נקודות החוזקה והתורפה של המבנה. בהמשך אני מתכננת בתלת מימד, משלבת הדמיות, מבצעת תכניות לביצוע, עורכת כתב כמויות (בניית תקציב), מלווה את הלקוחות בקניית חומרים, תאורה וריהוט, מסייעת בבחירת בעלי מקצוע ומבצעת פיקוח על העבודות בשטח.

שתפי אותנו בפרויקט אחד מיוחד ומעניין שעשית
לאחרונה עיצבתי בית עבור משפחה שכולה, שביתה נהרגה במהלך שירותה הצבאי. ההחלטה לעשות שיפוץ בבית (במושב) הייתה כדי להכניס חיים חדשיאחד על אחד עם ענבל קרקו
ם למשפחה שלא מצליחה "להתרומם" מהאבל, שנתיים אחרי מות הבת. בתהליך העיצוב זכיתי לראות כיצד עיצוב בית משפיע על נפש האדם ועל המרקם המשפחתי העדין. בני המשפחה נכנסו אט אט לתהליך ונדבקו בשמחת היצירה. הבית הותאם לצרכיהם החדשים (ילדים שעזבו את הבית וחוזרים עם נכדים), הוכנס בו המון צבע ושמחה, לבקשת הלקוחות. הוא הואר מחדש, חלונות חדשים נפתחו אל הנוף, ולסיום הוא רוהט ואובזר מחדש. הכל בבית הזה חדש, כך בדרך סימבולית, בחרו בני המשפחה בחיים והם משקמים את חייהם. היה מרגש במיוחד לצפות בבת המשפחה, בת 13, שבתחילת התהליך רצתה לעבור לחדר של האחות שנהרגה, כמעט מבלי לבצע בו שינויים, אך בהמשך בחרה לעבור לחדר אחר שעוצב בדיוק על פי טעמה. בימים אלה הפרויקט נמצא בשלבי סיום. בקרוב הצילומים.

מהם מקורות ההשראה שלך?אני שואבת את השראתי מתמונות שמספקים לי הלקוחות, ככה אני יודעת מה בדיוק הם רוצים. השראה נוספת אני שואבת מכל מקום, זה יכול להיות מפרח, ממשהו שראיתי בטלוויזיה, מטיול בעיר שלא הכרתי מעיצובים של קולגות ועוד.

מהו הקו העיצוביתכנוני המנחה אותך?
הסגנון שמדבר אלי הוא בין מודרני לכפרי, כלומר סגנון מודרני חם, עם נגיעות של צבע, שילוב של מגוון חומרים וטקסטורות, עם רהיטים שחלקם שופצו מחדש, עם וילונות וטקסטיל. זהו סגנון ביתי בעיני, המשדר נוחות וכייף. ממש לא מוזאון. בתכנון, אני חושבת קודם כל על הפונקציונאליות, על הצרכים והרצונות של הלקוחות, על הפנג שואי ואחר כך מנסה לעצב את זה בדרך אסתטית, הרמונית ושמחה.

עצת זהב לסטודנטים בתחום
עצת הזהב שלי לסטודנטים בתחום: אם תאהבו את מה שאתם עושים, תצליחו. קבלו את חוסר הידע והטעויות שתעשו בשנים הראשונות בהבנה (ואתם תעשו המון), התמידו בעשייה, תנו שירות טוב, לימדו התפתחו כל הזמן.

מה מאפיין את האדריכלות עיצוב הפנים בישראל לדעתך?
עולם העיצוב בישראל בעיני מגוון ומתפתח. הסגנון שלנו הישראלים קליל יותר מזה של האירופאים והאמריקאים. הוא יותר דומה לסקנדינבי. מרבית הישראלים מבקשים סגנון בהיר, נקי ופונקציונאלי. ככל שחולפות השנים, יותר ויותר אנשים מעריכים את מקצוע עיצוב הפנים ומבינים את הערך שזה מוסיף לחללים שלהם, בית, משרד או חנות.

מה לדעתך יהיה הטרנד הבא?
אחרי תקופה ארוכה של עיצוב לבן, נקי וסטירילי, אני חושבת שהטרנד הבא יהיה צבעוני, אפילו צבעוני מאוד. יותר ויותר אנשים יבינו את התרומה של הצבע לשמחה בחיים שלהם ויעזו להכניס את זה הביתה.

ולסיום, מהם השאיפות המקצועיות שלך לעתיד?
אחרי עשור שעשיתי בו המון פרויקטים פרטיים, אשמח להיכנס עמוק יותר לתחום המסחרי, מה שמעניין אותי במיוחד הוא מלונות בוטיק ומשרדים. אני חושבת שהכישרון והניסיון שלי בתחום הביתי, יסיעו לי לגרום לאנשים להרגיש טוב ונוח במקום שהם מתארחים וגם בעבודה.
ענבל קרקו - עיצוב פנים

תגובות