אחד על אחד עם אירית הראל

שלום לאירית הראל מסטודיו SOL DE VIDA, אנחנו שמחים לארח אותך במדור אחד על אחד של אתר saf, נשמח להכיר אותך קצת ואת עיסוקך
שמי אירית הראל מעצבת פנים, בוגרת המכללה למנהל, מומחית לתכנון ועיצוב חללים, בעלת סטודיו SOL DE VIDA. הסטודיו קיים מעל 7 שנים ומעניק שירותי תכנון ועיצוב פנים, הכל תחת קורת גג אחת. אצלנו בסטודיו מקבלים מעטפת הכוללת מענה לכל הצרכים העיצוביים, אנחנו מלווים גם בהתקשרות עם ספקים ובעלי מקצוע, בהכנת תקציבים מוגדרים מראש, המלצות על ספקים אמינים ונותני שירותים טובים, וליווי אישי של כל תהליך תכנון ועיצוב פנים של לקוחותינו. אצלנו הלקוחות רואים את התוצאה כבר בהתחלה ע"י הדמיות ממוחשבות.

איך הגעת לעסוק בתחום? 
אחרי שנים של עיסוק בתחומים אפורים כמו הדרכת תוכנות, הנהלת חשבונות וחשבות שכר, ואחרי שהגעתי לגיל שאפשר להתחיל, בחרתי לממש חלום ישן שהתחיל בנגיעה בתחומי אומנות שונים כריפוי ועיסוק ובחרתי להביא את היצירתיות שלי על בסיס יומי לתוך המרחבים האישיים שנוגעים בחיי אנשים שונים.

ספרי לנו על מסלול ההכשרה המקצועית שלך
אני בוגרת המכללה למנהל ללימודי תעודה במגמת עיצוב פנים. יועצת פנג שוואי שלא משולב כרגע בשירותי הסטודיו. כמו כן בוגרת קורס השקעות בנדלן והשבחת נכסים של בניין ודיור וקורס השקעות בנדלן רותם פרדס.

כשאת פוגשת לקוח חדש, מהו תהליך העבודה שלך בדרך כלל?
תהליך העבודה מורכב מכמה שלבים שהראשון בהם מתחיל בהכרת הלקוח, הבנת הצרכים רצונות וחלומות שלו בנוגע לביתו. מה חשוב לו בתכנון הבית, על מה לשים דגשים ואיך הוא רואה את התוצאה הסופית. אם יש בפרויקט עיצוב פנים חדרי ילדים, אני יושבת איתם בנפרד כדי להבין את הרצונות והחלומות שלהם. ברוב המקרים מגלים שהם שונים לחלוטין ממה שההורים יודעים או חושבים. בשלב השני נעשות כמה סקיצות רעיוניות לתכנון פנים הבית, הכוללת העמדת קירות, העמדת ריהוט, תכנון כללי של המטבח, מקומות אחסון ועוד. משנבחרה הסקיצה התכנונית האידאלית, עוברים לשלב לקונספט העיצובי. בשלב הזה, אנחנו יורדים לרזולוציה של הסגנון העיצובי, הגוונים והטקסטורות שישלטו בבית. את השלב הזה אני מלווה בהדמיה כדי תת ללקוח שלי תמונה של התוצאה הסופית. ההדמיה מאפשרת לו לקבל החלטות ממקום שקט יותר. עכשיו כשאנחנו יודעים מה התכנון, הסגנון והחומרים, מתחיליםאחד על אחד עם אירית הראל
לקבל הצעות מחיר מקבלני ביצוע לפי רשימה מסודרת, בוחרים את הטוב ביותר וקובעים מועד תחילת עבודה. יוצאים לימי סיור כדי לבחור חומרי גמר, מטבח, גופי תאורה, דלתות, רהיטים ולפעמים אפילו תמונות. בסוף הפרויקט מסיימים עם שאר האקססוריז לנגיעה סופית מושלמת ותוקעים את המזוזה בברכה.

יש איזה פרויקט בולט שתרצי לשתף אותנו בתהליך היצירה בו?
פרויקט בולט עבורי היה עיצוב משרד במבשרת ציון. המשרד העוסק בענייני פיננסים, היה בבעלות של אישה דתייה ואנרגטית מאד. בפרויקט היה חשוב לי לשמור על הצביון הירושלמי של המקום. התקרה הגבוהה והחלונות האותנטיים המאופיינים לאזור. האתגר הגדול היה הנמכת גבס לצורך מיזוג וספרינקלרים. איך עושים הנמכת גבס כזו שגם תתן את הפונקציות החשובות במשרד וגם תשמר את התקרה הגבוהה החלונות האותנטיים. כמו כן היה חשוב לבעלת המשרד להציג לראווה ספרי תנך מיוחד שהיוו ירושה מחמה, ולכן בתוך האחסון הנחוץ לכל תיקי המשרד, שולבו חלקים מזכוכית שאפשרו את תצוגת ספרי התנ"ך. בתוך כל אלה לא ויתרנו את העברת מסרי מיתוג העסק דרך עיצוב הפנים. העברת המסרים הוטמעה דרך הגוונים ויצירות גבס בתקרה המשרד ששולבו כגופי תאורה. חדר הישיבות של המרד יוצא דופן במיקומו הצופה לגינה קטנה ופרטים הממוקמת ליד החלון הגבוה. כניסה אור עצומה דואגת להאיר את כל המשרד לתת בו חיות. כל יצירת ותמונה נבחרו בקפידה תוך מחשבה על יצירות אומנות מקוריות וישראליות. היה לי עונג ללוות את הפרויקט ואת התוצאה הסופית שאפשרה להביא את חותם האזור לעיצוב פנים המשרד.

מהם מקורות ההשראה בעבודה שלך?
מקורות ההשראה שלי הם: הטבע הסובב אותנו. עלים, פרחים, ים, שמיים, בעלי חיים נופים ועוד. אנשים, וכל מה שסובב אותם כמו: פרצופים, קעקועים, בגדים, תכשיטים ועוד. תמונות שונות מרחבי העולם, יצירות אומנות, תמונות של עיצובי פנים ואדריכלות. משפט השראה שקורם עור וגידים והופך לרעיון עיצובי. ולפעמים, מקורות ההשראה שלי מגיעים אלי דווקא באישון לילה אל תוך החלום.

ישנו קו עיצוביתכנוני שמנחה אותך?
הקו העיצובי שמנחה אותי הוא קודם כל פונקציונליות ומענה לצרכים מרחביים יומיומיים . חשוב לי שתהיה זרימה בחלל, נוחות, והנדסת אנוש נשקלת בכל שלב התכנון. אחר כך מגיע שלב "הקוסמטיקה". בשלב זה חשוב לי להביא לידי ביטוי את אופיים של בעלי הבית לתוך העיצוב. אני שמה דגש יופי, יצירתיות, ייחודיות והעזה בגבולות היכולת של הלקוח שלי להעז. אני אדם של צבע . אני סבורה שצבע זו אנרגיה ולכן כל העיצובים שלי מתאפיינים בנגיעות של צבעים חמים בתוך מרחביים של צבעים ניטרליים כמו לבן אפור וחום. בית צריך להרגיש "בית" עוטף וחמים ולא קר ומנוכר בתחושת מוזיאון.

שתפי אותנו בעצת זהב לסטודנטים בתחום
א. זיכרו שמה שאתם לומדים כרגע הוא רק קצה הקרחון. שאפו כל הזמן להרחיב את הידע שלכם והמקצועיות. 
ב.אם החלטתם להיות עצמאיים, הכינו את הקרקע מעכשיו ותתחילו ללמוד את כל נושא ניהול העסק, שיווק ומכירות. זה יעזור לכם בהמשך ולא תצאו בשוק טוטאלי. 
ג. לצד כל אלה, חזקו את הביטחון העצמי שלכם בתחום המקצועי ואת המתנה שאתם מביאים לעולם. 
ד. היו מוכנים נפשית למורדות כמו לעליות ואל תוותרו מהר על החלום שלכם.

מה להשקפתך מאפיין את עיצוב הפנים בישראל? 
אני חושבת שאת עיצוב הפנים בישראל מאפיינת פתיחות לסגנונות עיצוב שונים ומגוונים מרחבי העולם. מחשבה על שימוש בחומרים ירוקים . שימוש בטקסטורות תלת ממדיות גם בתוך עיצוב פנים בתים. ושימוש בצבעוניות.

מה לדעתך יהיה טרנד בולט בעתיד? 
לדעתי טרנד בולט בעיצוב פנים יהיה חזרה לעיצובים בסגנון מלכותי "כבד" שיבוא לידי ביטוי בהרבה קטיפה, עץ מגולף, מתכות, פרוות ועוד. כמו כן יציאה מהבטונציה והצבע הלבן הקרים וחזרה לחומרים וצבעים חמים שיבוא לידי ביטוי בסגנון עיצוב אותנטי מהמזרח.

לסיום, מהם השאיפות המקצועיות שלך לעתיד? השאיפות המקצועיות שלי לעתיד הם כניסה להתמקצע עוד ועוד. להיכנס לתחום העיצוב המסחרי כמו משרדים, עסקים בתי קפה. כמו כן יש לי חלום גדול והוא עיצוב מלונות בוטיק בארץ ובעולם. מלונות קטנים שרוצים להתאפיין בייחודיות דרך עיצוב הפנים של המלון. לעצב דירות נופש ולהיות יזמית.
אירית הראל - sol de vida

תגובות