האם כדאי ללמוד רוויט?

רבים שואלים את עצמם (ואותי) את השאלה - "האם כדאי ללמוד רוויט?". בואו ונעבור על הבעד והנגד, הקשיים והיתרונות, הכרוכים במעבר לתוכנה האדירה הזאת, שנקראת Revit.

רובנו ככולנו התחלנו את עבודתנו בשרטוט דו מימדי, והתכנה השולטת בשוק בישראל עד היום היא אוטוקאד, אך הכף מתחילה לנטות. עם הדרישה לעבודה ב-BIM ממשרדים ממשלתיים, יותר ויותר אדריכלים ומהנדסים מבינים שאין מנוס ויש להכשיר את עצמנו בתוכנה החדשה.

ההתנגדות הראשונית מובנת, מדובר בהשקעה כספית לא מבוטלת ברכישת הרישיון, השקעת משאבים בהכשרה וכן שדרוג החומרה הקיימת. וכמובן ישנו גם האלמנט הפסיכולוגי- מדובר בשינוי הרגלים, לעתים של שנים, בעבודה עם תוכנה שאנו רגילים אליה.

אך עם כל הקשיים שבמעבר, תמצאו שבסופו הוא משתלם. לאחר תקופת ההסתגלות הראשונית, נגלה תוכנה ידידותית, מהירה ויעילה בהרבה לעבודה. אז בואו ונעבור על מספר יתרונות שבעבודה ברוויט, ומה הופך אותה לתוכנה המבוקשת ביותר כיום בשוק:

תכנון בתלת מימד

התכנון הפרמטרי ברוויט הוא כלי משמעותי לתכנון קונספטואלי. כבר בשלב שרטוט התכניות הראשוניות, אנו מייצרים למעשה מבטי תלת מימד אוטומטיים. קבלת מבטים אלו בשלבים מוקדמים בתכנון עוזרת למתכנן, כמו גם ללקוח, לקבל החלטות מושכלות לגבי הפרויקט.

שינויים מהירים, ללא משימות חזרתיות

במהלך שלבי התכנון ישנם שינויים רבים ותכופים. ברוויט כל מבטי הפרוייקט- תוכניות, חתכים, חזיתות- מחוברים זה לזה, וכל שינוי שנבצע בפרויקט יתעדכן אוטומטית בכל המבטים הקשורים. תכונה זו היא שנתנה לתוכנה את שמה Revit - Revise it quickly.

ספריות רחבות של רכיבי בניין פרמטריים

תכנת רוויט מותקנת עם סט שלם של רכיבים פרמטריים לעיצוב הבניין כגון פתחים, רהיטים וכלים סניטריים. התכנה מאפשרת גם שינויים לרכיבים הקיימים, להתאמתם לצורכי הפרויקט הספציפי. הרכיבים הערוכים נשמרים לשימוש עתידי בכל פרויקט.

תכנון ותיאום מערכות מוקדם

העבודה עם רוויט בתלת מימד מאפשרת לנו המתכננים לגלות התנגשויות ולפתור אותן בשלב מוקדם מאוד של התהליך. התוצר המתקבל יכיל פחות צמתים בעייתיים של הצטלבות מערכות וקונפליקטים פנימיים בפרויקט.

הערכות מדויקות של כמויות ועלויות

הייתרון של העבודה בתוכנות BIM היא הייצור האוטומטי של רשימות. תוכנות BIM, שרוויט נמנית ביניהן, מייצרות כתבי כמויות כתוצר לוואי, עם השקעת מאמצים קטנה בהרבה משהתרגלנו. ייתרון זה עוזר למתכננים וללקוחות כאחד לבצע הערכות ובדיקות תקציביות בכל שלבי הפרויקט.

ניהול קבצים יעיל

רוויט מאחדת את כל שלבי הפרוייקט לקובץ אחד. במקום עשרות הקבצים שנהגנו לנהל עבור כל פרוייקט, המחלקים את סוגי המבטים, השלבים והדיסיפלינות השונות, ננהל את כל חומרי הפרויקט מתוך קובץ מאוחד ויחיד.

שיתופי פעולה מוצלחים

רוויט מאפשרת למספר משתמשים לעבוד בקובץ פרויקט משותף. עבודת כל הגורמים מתעדכנת בקובץ הראשי בכל שמירה, כאשר למנהל הצוות יש מעקב להרשאות שימוש ועדכונים של כל משתמש.

עבודה חלקה עם אוטוקאד

ובעוד שאנו מתקדמים לעבודה עם רוויט אנו מכירים בכך כי בעלי מקצוע רבים איתם אנו עובדים עדיין משתמשים באוטוקד. היות ותכנת רוויט שייכת גם היא לבית התוכנה אוטודסק, התאימות בין התוכנות כמעט מושלמת.

ייבוא וייצוא בין רוויט לאוטוקאד מתבצע בלחיצת כפתור והתוצאות המתקבלות נוחות מאוד לעבודה.

מעבר לכל היתרונות הטכניים המצוינים מעלה, ראוי להגיד כי העבודה עם מודל חכם, מגיב ותלת מימדי, פשוט הופך את העבודה למהנה יותר.

אין צורך לשרטט קווים חסרי משמעות, להקפיד על חלוקה לשכבות, לחזור ולשנות את אותו החלון ב-4 מבטים שונים. אנחנו רוצים תוכנה שתעבוד בשבילנו ולא אנחנו בשבילה. בעוד שרוויט אינה מושלמת, היא בהחלט צעד משמעותי מאוד בכיוון.

המאמר באדיבות

תגובות