איך לבחור דירה יד-שנייה ?

איך לבחור דירה יד-שנייה ?

 

בין אם אתם זוג צעיר החושבים לקנות דירה, ובין אם אתם שנים שוכרים דירה ומתלבטים האם זה הזמן ולרכוש אחת לעצמכם, וברור לכם שאתם מחפשים דירה יד-שנייה – מאמר זה מיועד בשבילכם.

 

אתם עושים הכול כדי למצוא את הדירה.
עוקבים אחרי הפרסומת בעיתון, ולא מדלגים על שום מודעה של "דירה למכירה".
אתם גולשים באתרי תיווך נכסים ואולי פניתם ישירות לסוכן נדל"ן.

 

אתם ניצבים כעת בפני צומת חשוב ומרכזי, קצת חוששים, קצת מבולבלים ועם הרבה סימני שאלה – מאמר זה יכול לעזור לכם לקבל החלטה.

 

מה היתרונות של דירה יד-שנייה ?

 

כמו לכל דבר בחיים, גם לדירה יד-שנייה ישנם יתרונות וחסרונות. היתרון המהותי שלה הוא המיקום. לא רק בגלל שהדירה כבר בנויה וישנן תשתיות של חשמל-מים-ביוב ותשתיות של תחבורה ונגישות, אלא בגלל שניתן לבחור באיזו שכונה לגור.

מעבר לזה, לרוב המעבר לדירה הוא מיידי או בהפרש של חודשים ספורים ממועד הרכישה ועד מועד האכלוס. בעזרת תכנון מראש, ניתן לנצל זמן זה לטובת שיפוץ פנימי של הדירה, והתאמתה לצרכים שלכם.

לדירות בשכונות וותיקות ישנו יתרון בולט והוא השקט. לרוב השכונות הוותיקות נמצאות במרכזי הערים או בקרבתם, יש בהן בית ספר, מתנ"ס, גנים ציבוריים, מרכז מסחרי קיים ובגלל האוכלוסייה הן יחסית שקטות.

 

אבל, לצערי לא הכול בא בקלות, ובצד היתרונות ישנם גם החסרונות, וכדי להימנע מהוצאות כספיות גדולות ממפח נפש, יש לערוך מספר בדירות בסיסיות בדירה לפני קנייתה.

 

-          בדיקה פיסית : תבדקו את הדירה בשעות שונות של היום. תבדקו האם יש רטיבות או עובש, האם החלונות והדלתות שמורים היטב, מומלץ לפחות את הברזים כדי לבדוק את טיב המים וזרימתם. תריחו את החדרים ותחפשו סדקים בקירות ובמקלחות.

-          בדיקת תכנון אדריכלי : מטרת הבדיקה לבחון האם ניתן לערוך שינויים בפנים הדירה, שלא יגרמו נזק לשלד המבנה. תדמיינו איך אתם רוצים איך לבחור דירה יד-שנייה ?

לעצב את הדירה, ותתייעצו עם אדריכלית לגבי האפשרויות הקיימות ועלויות משוערות.  

-          בדיקה תכנון עתידי : יש לבדוק מה מצב הנכס ברשות המקומית ובועדת התכנון, כך תוכלו לדעת האם ישנן זכויות בניה נוספות, האם ניתן להרחיב את הדירה או להיכנס לתהליך תכנוני של תמ"א 38. בבדיקה גם תגלו אם ישנן חריגות בניה או צו הריסה, והאם במועד העברת הזכויות צפוי תשלום של היטל השבחה. בדיקה זו נעשית ע"י אדריכלית או שמאי מקרקעין.

-          בדיקת זכויות : חשוב ביותר לבדוק על שם מי רשומה הדירה בשלכן רישום המקרקעין (טאבו), זאת ניתן לבדוק ע"י הוצאת נסח טאבו עדכני. תבדקו שהדירה לא משועבדת, מעוקלת או מיועדת להריסה. אל תקלו ראש ולקחו עו"ד המתמחה במקרקעין.

-          בדיקת מיסוי : אתם חייבים לברר מהם המיסים וההוצאות שיש לשלם בגין העסקה. חשוב ביותר לבדוק את המיסים וההיטלים החלים על שני הצדדים המוכר והקונה, ומהם מועדי התשלום.

 

נראה מפחיד, אבל אם אתם מוקפים באנשי מקצוע טובים, תוכלו לעבור זאת בקלות. זה הרבה יותר פשוט מלבנות בית חדש או לקנות דירה מקבלן.

 

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד, ניתן לעבור לדף כיצד בוחרים דירה למגורים?

 

* התמונות הן להמחשה בלבד

 

-

© אפרת מאירי

המאמר באדיבות

תגובות