עיצוב עם אור

בשנים האחרונות חלה עליית מדרגה בנושא תכנון ועיצוב התאורה לבית. אנשים שמתכננים ובונים את בתיהם מקבלים החלטות בנושא התאורה כבר בשלבי התכון הראשונים, דבר שלא היה נהוג בעבר.

התאורה המעוצבת לבית הפרטי כמו גם למרחב המסחרי והציבורי מתחלקת בעצם לשני חלקים: התאורה הפונקציונלית, והתאורה הדקורטיבית.

 

התאורה הפונקציונלית מגיעה בדרך כלל בשלב הראשוני יותר. קודם כל, צריך להקפיד בתכנון החשמל לבית, היכן היא תמוקם. תאורה זו הינה מה שנקרא תאורה אדריכלית, ספוטים, פלורוסנטים ומנורות אוירה אשר לכל אחת מהן יש פונקציה ספציפית: להאיר איזור עבודה, ליצר אוירה דרמטית, להאיר חדר ארונות וכדומה, וכל אלו בדרכים היעילות והמחמיאות ביותר. חשוב לא רק להאיר את המקום , אלא גם לתכנן את התמורה שנקבל ממיקומו והתאמתו לסביבה.

 

בכוחה של התאורה ליצור דרמה, התרחשות ואמירה חדשה, למשחקי האור והצל יכולת הדגשה ,יכולת ריכוך ויכולת שינוי אווירה. תכנון נכון ויצירתי ידגיש את החשוב ויעניק מראה מיוחד עם נשמה, ולכן עדיף ורצוי להיעזר בבעל מקצוע , דהיינו , יועץ תאורה שיביא את הפתרונות הטובים ביותר והנכונים ביותר.

 

התאורה הדקורטיבית הינה בעלת חלק לא פחות חשוב, כיוון שמעבר לאור שהיא מפיצה, היא גם נותנת לבית את הגימור הסופי מבחינת רמת וסיגנון העיצוב. בעידן המתקדם של היום , התאורה מזמן חצתה את קווי הפונקציונאליות שלה והפכה מ"ספקית אועיצוב עם אורר" לכלי עיצוב עם אין סוף אפקטים ליצירת סוגי אווירה שונים והם אלו המעניקים את הנשמה והייחודיות לאדריכלות ולעיצוב הפנים של ימנו.

 

טכנולוגיות הייצור המתקדמות והשימוש בחומרים שונים ומגוונים ליצירת גופי התאורה , הובילו להפרדה בין "מנורות פונקציונאליות" לבין "מנורות דקורטיביות" שכיום שולטות בשוק התאורה.

 

לתאורה המעוצבת יתרונות רבים: היא משמשת כפסל ונותנת אמירה לגבי סגנון החיים של הדיירים בבית וכן לגבי רמת ההשקעה בעיצוב הבית. מנורה מרכזית מעל שולחן אוכל או במרכז הסלון יכולה להיות מיוחדת, שונה ואקסטרוגנטית גם אם הריהוט ועיצוב הבית בכללותו שומרים על קו נקי, וזאת כיוון שעליה להיות פחות פונקציונלית, גם אם מטרתה בסופו של דבר הינה לתת אור. נטייתם של רבים הינה לדחות את תכנון ורכישת גופי התאורה לסוף, ואולם כאשר נגמר התקציב רבים מחליטים להשקיע פחות ולחפש פתרונות שאאינם הולכים יד ביד עם רמת ההשקעה בבית. שיטה זו בסופו של דבר גורמת לבית להראות פחות מושקע, וגם לא אחיד בעיצובו, ולכן מומלץ לא להתפשר ולרוץ למקומות זולים רק כדי שיהיה גוף תאורה דולק. לחכות , לא להתפשר ולקנות את גוף התאורה שבאמת רציתם ומתאים לכם . גופי תאורה מן הסתם הם כמו רהיט יפה או כל פריט עיצובי אחר בבית שנראה ובולט לעיני כל, ולכן עדיף לחכות לקנות תאורה נכונה ובדיוק כפי שחלמנו .

 

וכמו המשפט – "כל זול בסוף יקר" כך גם בתאורה , גופי תאורה זולים בדרך כלל מוחלפים מהר מאוד או בגלל בלאי או קלקול , או שפשוט הפכו משעממים ולא נעימים לעין.

 

הכותבת הינה מעצבת גופי תאורה, בעלת חברת "איריס דיזיין סטודיו"

www.IrisDesignStudio.com

 

המאמר באדיבות

תגובות