מסה תרמית ואפקט ה- ICF

מסה תרמית ואפקט ה- ICF) Insulated Concrete Form)


יתרונותיה של המסה התרמית כבר מיושמים  הלכה למעשה במשך מאות שנים. לאחרונה, הקהילה המדעית גם בדקה ונתנה תוקף לאפקט זה. מחקרים שנערכו על ידי מחלקת האנרגיה של ארה"ב (USDOE) הראו כי מסת הבטון בקירות חיצוניים מפחיתה את עלויות האנרגיה השנתית במבנים. בשנת 1987, זה אף בא לידי ביטוי בתקנות האנרגיה, באופן של צמצום דרישות ה- R-Value ביחס למבנה המסה התרמית של הקיר.


הרכבו של קיר בטון הבנוי ב- ICF מציע איכויות של מסה תרמית, המאופיינת בספיגת חום והשהיה תרמית. הבידוד הנוסף לקיר הנבנה ב- ICF מעכב את את העברת החום לחלקו הפנימי של הבניין. השילוב גורם להפחתה ועיכוב בעומסי שיא, אשר עשוי לתרום לעלויות נמוכות יותר ולצמצם את דרישות ביצועי מערכות החימום / קירור / איוורור. באקלים עם טמפרטורות יומיות המשתנות בקיצוניות, אנרגיית החום הנספגת במסת הקיר משתחררת אל אוויר הלילה הקריר יותר, בתהליך הקרוי תזרים היפוך החום.


היישום של בידוד המסה התרמית מספק למעשה עיצוב של מערכת סולרית פסיבית איכותית ביותר.
קיר ה- ICF מרכך את שינויי הטמפרטורה הפנימית ומוריד את צריכת האנרגיה הנדרשת לחימום וקירור, ובכך מפחית את חשיפת המסה התרמית הדרושה לחימום סולארי פסיבי. מסת הרצפות, הקירות הפנימיים והמשטחים אחרים יכולה לענות על דרישת המסה שצריכה להיחשף.


בנייה המאפשרת יעול אנרגטי, נמצאת היום בעדיפות עליונה בענף הבנייה. בניה זו חווה גידול ניכר אצל קבלנים וחברות בניה. ההנחיות קוראות לביצוע מעטפת בנין מבודדת תרמית רציפה וחסימה של חדירת  אוויר לבנין. ההנחיות הללו מהוות את העוצמות הבולטות של ה- ICF. ה- ICF אף תויג כשיטת העבודה המומלצות להפחתה תרמית של גישרי קור.


ארגון ה- USDOE אף הגדיר מטרה שאפתנית יותר, בית "נטו-אפס אנרגיה". בבית כזה הנוחות תישמר גם כאשר המערכות השתבשו, על מנת לספק התנגדות פסיבית לאסונות. הדרך היחידה להגיע להיתכנות כלכלית היא לשפר את המעטפת התרמית, בכדי להוריד את העומס על מערכות החימום/קירור/איוורור הכוללת, ובכך להציע פתרון של אנרגיה מתחדשת המתקבל על הדעת מבחינה כלכלית.טכנולוגית ה- ICF יכולה לסייע לספק את הפתרון.


הגיע הזמן להסתכל מעבר לערך ה-R-Value  וללמוד את שאר הסיפור. בניה מאמצעות תבניות בטון מבודדות (ICF) מציעה כבר היום פתרון בעל היגיון כלכלי לנושא האנרגיה ובמקביל מסייעת לענות על צרכי האנרגיה למען הדורות הבאים.

 

מאמר זה תורגם בתרגום חופשי ע"י ביתרמי בע"מ מתוך מאמר הקרוי אפקט ה- ICF המופיע באתר האינטרנט של ארגון ICFA)  http://www.forms.org).

בית תרמי בונה באמצעות תבניות לבניה מבודדת (ICF) ומשווקת את התבניות לאחרים. www.baitermi.com

המאמר באדיבות

תגובות