דלת שלא ניתנת לפריצה – יש דבר כזה?

התשובה הקצרה היא כמובן לא. אין דלת כזאת ולא משנה איזה מנעול מותקן בה, הרי גם כספות של בנקים ניתן לפרוץ.

 

והנה הסבר המלא ומספר כללי התנהגות שכדאי לאמץ כדי למנוע ניסיונות פריצה.

 

ונתחיל באנקדוטה מתוך הספרים של טרי פראצ'ט, סופר פנטזיה. בספרים שלו על "עולם הדיסק", הוא מתאר עולם שבו יש גילדות שונות ומשונות, כמו למשל גילדת מתנקשים, גילדת ליצנים ואף גילדת גנבים. כל מה שאזרח שומר חוק צריך לעשות, זה לשלם סכום קבוע מדי חודש לגילדת הגנבים כדי לקבל את הבטחת הגילדה שלא יפרצו לביתו...

 

אצלנו המצב שונה כמובן... ב-2012 היו כ-28,000 מקרי פריצה לבתים בישראל, פריצה כל 18 דקות בממוצע! זאת למרות שברוב הבתים מותקנת דלת ביטחון (פלדלת) בדלת הכניסה. עם זאת יש לזכור שדלתות בטחון נועדו רק על מנת לעכב את הפריצה, ולא בהכרח למנוע אותה.

 

כדי לנסות למנוע את הפריצה חשוב להבין מה עובר לפורצים בראש:

 

1)      כמה מאמץ יהיה מוכן הפורץ להשקיע בפריצת הדלת - זה תלוי בערכו של הרכוש שהוא חושב או יודע שיש ברשותכם (על סמך מידע מוקדם שהגיע לידיו). בית עם יצירות אומנות או תכשיטים למשל, יהיה מועד לפריצה מתוחכמת, כזאת שתדרוש זמן, תכנון מראש, ואף השקעה באמצעי פריצה מתוחכמים מצד הפורץ, שהרי השלל המחכה בבית כדאי לו.

2)      כמות הרטוב שכן קרוב מאח רחוק, במיוחד אם יש לו יותר כסףעש שניתן לעשות במהלך הפריצה - הפורץ יכול לקרוע את הדלת מהמסגרת שלה עם מוט ברזל, לקדוח את הצילינדר ולשבור אותו עם פטיש. פריצה אלימה כזאת מהירה יותר מפריצה שקטה, אך רועשת מאוד כמובן, ומותנית בכך שהדיירים לא ימצאו בבית. פריצה כזאת תתוזמן לשעות הבוקר למשל, כשגם רוב השכנים אינם בבית. (בכלבוטק בדקו כמה זמן לוקח לפרוץ דלתות ביטחון בפריצה רועשת)

3)      פריצה מזדמנת – אחת מכל חמש פריצות היא פריצה מזדמנת. במקרה כזה, הפורץ מנצל פירצה כלשהי, כמו חלון פתוח, דלת לא נעולה, מפתח שהוחבא מתחת לשטיח הכניסה וכו', כמובן שבמצב כזה, הדלת לא תעכב את הפורץ כלל.


רוב דלתות הביטחון בארץ העומדות בתקן, אמורות לעכב את הפורץ במשך 3 דקות. זה הכל. דלת ביטחון בעצם נועדה להקשות על הפורץ מספיק, כדי שידרשו לו יותר משלוש דקות לפרוץ את הדלת (בפריצה רועשת שבה נעשה שימוש בכלים כמו מוט ברזל) ובכך יגדלו הסיכויים שיתפס.

 

אז בשביל מה צריך דלת ביטחון?

 

הרי אין כמעט שום הבדל בין הדלתות השונות שנמכרות בארץ, ואת כולן ניתן לפרוץ תוך כמה דקות. למה לשלם 2,000 ש"ח ויותר כדי להתקין דלת כזאת? התשובה היא שדלתות ביטחון הפכו לסטנדרט כמעט בכל בית - כבר אי אפשר לוותר על התקנת דלת ביטחון כדי שהדירה לא תהפוך ל"פירצה קוראת לגנב".

מומלץ לכל אחד אם כן, לעשות חישוב של עלות-תועלת ולהחליט מהו הפתרון המתאים ביותר לכיס, ולרכוש הנמצא בבית. אם מחזיקים בבית חפצים יקרים ונדירים, אולי כדאי להשקיע בדלת יקרה, שתעכב קצת יותר את הפורץ. אם הרכוש סטנדרטי וניתן להחלפה, כנראה שעדיף לא להשקיע הון בדלת יקרה.

נציין לעומת זאת, שלחיי אדם, אין תחליף... כשאנחנו בוחרים דלת כניסה, אנחנו מתמקדים לרוב בשאלה כמה טוב היא תוכל למנוע מאנשים לא רצויים להיכנס פנימה, ולא מייחסים חשיבות לצד השני – כמה מהר נוכל אנחנו לצאת החוצה בעת סכנה. וכבר פירטנו בפוסט הקודם על כך שדלת ביטחון עלולה לסכן חיים, בכך שהיא מעכבת בריחה וחילוץ במצבי חירום, כמו במקרה של שריפה.

 

כדי לתת לדלת הכניסה שלנו יכולות של דלת חירום, אין צורך אפילו להחליף את הדלת כולה. פתרון חסכוני יותר יהיה להחליף את המנעול בדלת הכניסה למערכת לביאה, מנעול חדשני שמשדרג את דלת הכניסה והופך אותה לדלת חירום המאפשרת מילוט מהיר בזמן סכנה. זה פתרון המספק את אותה רמת ביטחון כנגד פריצות, ומגן גם על החיים. (כן, זה רעיון גאוני, ואנחנו לא משוחדים בכלל...).


בנוסף, כדאי לאמץ מספר כללי התנהגות פשוטים שיקשו על הפורצים עד שיוותרו לגמרי על הרעיון לפרוץ לביתכם. קראו כאן כתבה קצרה וממצה על הנושא מפי מומחים.

המאמר באדיבות

 • טיבלוק בע"מ
 • קליק לחיוג: 050-2699595
 • טלפון:
  050-2699595הצג
 • כתובת:
  רחוב אדום 23, כנות, 7982500
 • אתר:
  הצג

תגובות