כל מה שרצית לדעת על פרויקט תמ"א 38

תמ"א 38 הוא תקן ישראלי לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. מדובר בתקנות שנכנסו לחוק שתפקידן העיקרי הוא טיפול בסיכונים של קריסת בניינים כתוצאה מרעידות אדמה. המבנים הנמצאים בסיכון הם מבנים אשר נבנו לפני 1975.  פרויקט תמ"א 38 אושר על ידי הממשלה באפריל 2005. החשיבה של הממשלה על הפרויקט נבעה מסקרים ותחזיות של מוסדות המחקר בישראל ובעולם שצפו רעידות אדמה בישראל.  כיום בישראל כל מבנה חדש שמוקם מחויב לעמוד בתקני תמ"א 38, להיות עמיד מפני נזקי טבע.

 

זכאים למימוש תמ"א 38 על פי החוק:

-         בניינים הגבוהים משתי קומות

-         בניינים שנבנו לפי היתר בנייה לפני ה-1 בינואר 1980 ושנקבע על ידי מהנדס שאינם בנויים על פי תקן ישראלי.

-         מבנים ששטחם גדול מ400 מ"ר.

תמ"א 38 חלה גם על מבני מגורים וגם על מבנים שנועדו לשימושים שונים כמו מחסנים, קניונים וכדומה.

 

על מנת לאשר את פרויקט התמ"א נדרש לקבל גרמושקה, אישור חתום של 66% מכלל דיירי הבניין. ברמת העיקרון מומלץ לנסות לגייס את כולם כדי שלא יהיו הפתעות בדרך.

 

לאחר שהצלחת לגייס את כל החתימות הדרושות, כעת השלב החשוב ביותר- למצוא חברת בנייה או יזם שיבצע את העבודה. הקבלן בתמורה לעבודתו יקבל אישור מהדיירים לבנות יחידות דיור חדשות שיוכל להעמיד אותם למכירה בסוף הפרויקט. שים לב שאתה משקף זאת בפני הדיירים לפני ההחתמה על הפרויקט, שכן לא יתעוררו סרבניים לאחר שישמעו זאת מפי הקבלן או היזם. הסרבנים יכולים להגיש התנגדות לוועדות התכנון וכך זה יעכב את אישור הפרויקט ואת התהליך כולו.

 

לפני שאתה בוחר את חברת הבנייה והיזם חשוב לבצע מספר בדיקות ותחקירים:

בדוק את ניסיונה של החברה היזמית בבניה, כמה שנים היא פועלת, את סוגי הפרויקטים שביצעה בעבר, בקיאותה בתחום התמ"א 38 וכדומה. תבקש לקבל תיק עבודות והמלצות מלקוחות. כדאי לחפש באינטרנט או בעיתונים האם הוגשו תביעות משפטיות בעבר כנגד חברת הבנייה, במידה ונתקלת זה צריך להדליק לך נורה אדומה.

אל תחתום על שום מסמך לפני שתבדוק את חוסנה הכלכלי של החברה, אתה לא רוצה שהפרויקט ייעצר באמצע התהליך.  

חשוב לבדוק כמה דירות מעוניינת להוסיף חברת הבנייה בתמורה לעבודתה, מה שטחה של כל דירה ובכמה בערך תימכר.

 

קבלת החלטה על החברה היזמית האמינה ביותר ועם ההצעה הטובה ביותר תוביל לסיום הפרויקט במהירות וביעילות ותבטיח את העתיד שלך, של בני משפחתך ושל שכנייך.  

 

הדיירים במסגרת תכנית תמ"א 38 מקבלים חיזוק של הבניין בהתאם לתקן הבטיחותי, תוספת של ממ"ד, הוספת מרפסות שמש, הוספת מעלית והכי חשוב שיפוץ של חזית הבניין.

 

פרויקט תמ"א יגרום לך ולבני בתך תחושת ביטחון בפני נזקי הטבע, ישפר את איכות חייך וחשוב לא פחות, יעלה את מחיר הנכס שלך. אתה תזכה להערכה רבה משכנייך וזה יעניק לך תחושת סיפוק והישגיות.

המאמר באדיבות

 • עמית עוז קבלן שיפוצים
 • קליק לחיוג: 0547639960
 • טלפון:
  0547639960הצג
 • כתובת:
  משה דיין 140 תא
 • אתר:
  הצג

תגובות