עיצוב ווינטיג', שנות ה 40 בארה"ב

רבים לא יודעים להבדיל ביין עיצוב ווינטיג' שמזוהה עם העיצוב בארצות הברית בשנות ה 40 לאחר המלחמה וביין עיצוב רטרו ( שגם לו יש כמה זרמים שונים של שנות 50, 60 וה 70 ). מבחינת רבים כמעט כל דבר שהוא לא חדש נכנס לקטגוריה של ווינטיג'.

העיצוב של שנות ה40 הוא בעיקר נוסטלגי, הוא שואב השראה מזמנים אלגנטיים בעבר, יש בו קצת קיטש אך הוא בעיקר קלאסי עם סגנון מיוחד של mix and mach.

ארצות הברית שלאחר המלחמה, הגברים והנשים חזרו הביתה וניסו להחזיר קצת שפיות ונורמליות לחיי היומיום. העיצוב של התקופה הזאת הוא שילוב של עיצוב מודרני של אותה תקופה יחד עם אלמנטים קלאסים מהעבר. 
בעוד שהעיצוב של שנות העשרים והשלושים היה ראוותני , הסגנון שעיצוב ווינטיג\' שנות ה 40 בארה\"בל שנות ה 40 הוא יותר סנטימנטלי ותמים.

עם החזרה הביתה ,דור ה baby boom וההגירה מאירופה היה צורך מהיר בהרבה בתים נוחים ופשוטים. בעקבות החוסר הרב שיצרה המלחמה , עדיין לא הייתה תרבות צריכה גדולה ונשארה סוג של תמימות ומתיקות שבא לידיי ביטוי גם בעיצוב. לאמריקאים היה הרבה על מה להודות, כך שלא היה צורך בהרבה חפצים והבתים היו יחסית פשוטים.

יחד עם זאת, זאת תקופה ששמה דגש גדול על המשפחה , יצירת חללים משותפים למשפחה היה מרכיב מאד חשוב בתכנון וגם הטלוויזיה התחילה לתפוס מקום מרכזי בבית. 
למטבח נכנסו מכשירים חדשים כגון מקרר, מקפיא, מדיח והם הגדירו מחדש את תכנון המטבח.

בסגנון זה יש שימוש בצבעים עזים של ירוקים, כחולים, אדומים וצהובים בכדאי ליצור דגש ועצמה וצבעים רכים יותר בחוץ. 
טפטים פרחוניים ונועזים , בשילוב טקסטיל פרחוני וספות קפיטונג' מתאימים מאד לסגנון זה. 
הריהוט הוא לרוב ריהוט עץ בגוונים כהים בהשראת אירופה.

המאמר באדיבות

תגובות