התקנת ספרינקלרים - כל מה שאתם צריכים לדעת!

כאשר מתפרצת שריפה, נדרשת פעילות מהירה בכל קנה מידה – אחרת, כל מי ששוהה באותו מתחם נמצא בפני סכנת חיים מוחשית, כשגם הנזק ברכוש משמעותי בכל קנה מידה. החדשות הטובות הן שכיום יש בנמצא מגוון רחב של כלים, אביזרים ומערכות אשר מיועדים לבצע את המלאכה מצילת החיים של כיבוי אש, כמו גם גילוי האש מלכתחילה. המאמר הנוכחי מתייחס לספרינקלרים, הלא הם מתזי המים השונים, ולאופן בו ניתן להתקין אותם על פי הספר.

קווים לדמותם של הספרינקלרים

ספרינקלרים, מעצם המהות שלהם, מותקנים בקירות או בתקרות המבנה. כאשר תתחיל להתלקח שריפה, וזו הנקודה החשובה באמת, ירססו המתזים מים ויפעלו לכיבוייה של האש עוד בשלב ההתחלתי שלה, לפני שהיא מתפתחת למימדי ענק. בתחום הזה, אחרי הכול, כל שנייה חשובה, ולכן הפעילות המיידית והאוטומטית של הספרינקלרים היא תמיד חשובה.

בפועל, הדבר מתבצע באמצעות מבחנת זכוכית אשר מכילה נוזל אשר משמש להחזקת השסתום (סוג אחר של ספרינקלרים מבוסס על אמפולות). בכל המקרים, הרעיון דומה: שריפה מביאה לעליית הטמפרטורה של אותו נוזל, מה שגורם לניפוץ הזכוכית ולזרימת המים.

יש לתת את הדעת על כך שספרינקלרים צריכים להיות מותקנים רק לאחר תכנון מוקפד. האחרון מתייחס לא רק לסוג הספציפי שלהם, אלא גם למיקום הייעודי של כל ספרינקלר, כמו גם לחלוקה שלהם בחלל: לכל ספרינקלר יש "שטח גזרה" מסוים. מיותר אולי לציין כי התכנון צריך לקחת בחשבון כל נקודה בחלל, וזאת כדי להבטיח כי לא תהיה בנמצא נקודת תורפה זו או אחרת. רק כיסוי מלא ואיכותי יספק את המענה הדרוש בשעת חירום.

התקנת ספרינקלרים במבנים

על פי התקנות בישראל, בכל בניין משותף אשר הגובה שלו 13 מטרים לפחות חייבים להימצא ספרינקלרים, אשר האחריות על ההתקנה שלהם נופלת על ועד הבניין. זאת ועוד, החובה היא שאת ההתקנה עצמה תבצע חברה מקצועית הבקיאה בתחום: בפועל, תהיינה אלה חברות אשר הוסמכו לביצוע המשימה על ידי מכון התקנים הישראלי ופועלים על פי כל התקנים הרלוונטיים בתחום כיבוי האש בישראל (בעיקר תקן 1596 של מכון התקנים הישראלי).

נקודה מרכזית נוספת: גם כאשר מתקינים את המתזים על פי חוק ובהתאם לתקנים הנדרשים, חשוב להקפיד על תחזוקה שוטפת שלהם. הבדיקות האלה צריכות להתבצע אף הן על ידי גורמים מקצועיים הפועלים בשדה המשחק, כאשר הם יבחנו אחת לשנה את מצבם של הספרינקלרים: בלאי בתחום הזה הוא בגדר אפשרות סבירה בהחלט.


לפרטים נוספים על ספרינקלרים, לחצו כאן.

המאמר באדיבות

  • פלג הנדסת אש
  • קליק לחיוג: 03-9696166
  • טלפון:
    03-9696166
  • כתובת:
    משה שרת 20, ראשון לציון
  • אתר:

תגובות