ישן או ענתיקה ?

כל אחד שמבקר בשוקי עתיקות  נאבק עם השאלה "מה זה עתיקות?" האם כל חפץ ישן הוא ענתיקה או שהאם על החפץ הישן להיות משהו שהוא יותר מסתם חפץ מהעבר. . .
המושגים "ישן" או "עתיק" הם מונחים כלליים ,להגדרה של עתיקות אין הגדרה מדעית מדויקת וישנם כמה כללי אצבע שעוזרים לבצע הבחנה:עתיקות הם לרוב פריטים אשר נמצאים מעל מאה שנים או מוצרים שהם נדירים מספיק כדי להיות בעלי ערך רב בתחומם. למשל, שידה עבודת יד שנבנתה לפני 50 שנה והיא היחידה במינה תחשב יותר משידה מלפני 50 שנה שיוצרה במפעל בצורה תעשייתית. בעצם ניתן להגדיר חפץ כעתיק אם הוא פריט ישן שנמצא בהיצע מצומצם או פריט שהוא מאוד עתיק ומייצג תקופה עתיקה. 
הבעיה בהגדרה של עתיקות מתחילה כאשר ישנו חפץ אשר לא ניתן לאתר ייחוס לתקופת זמן או לסגנון מסוים. במקרה כזה החפץ מקבל הערכות לפי מאפיינים, כמו איכות הגימור שלו, הסגנון שמעריכים שהוא מייצג, התרומה שלו לפן העיצוב והאטרקטיביות שלו בעיני האספן. כאן מתחילים הגבולות קצת להטשטש וזהו חלק טבעי בתחום העתיקות.חפצים רבים בתחום העתיקות יכולים להיות מתומחרים שונה בין שלל אספנים ומוכרים.
ניתן לבצע הבדלה בין חפץ עתיק לבין חפץ ישן, מחשיבים גורמים כגוןתקופת יצירתו, ישן או ענתיקה ?
ייחודו בשוק, איכות העבודה, חשיבותו האספנית, איכות עיצובו וחשיבותו הסנטימנטלית . מומלץ לחפש עתיקות במקומות ייעודיים כמו חנויות עתיקות, שוקי עתיקות או סוחרי עתיקות, ולהסתכל טוב טוב על כל הגורמים לפני רכישה.

המאמר באדיבות

תגובות